پیام ویژه

آخرين مطالب

پنجه عدالت بر گلوی مفسدان اقتصادی جیغ ترامپ را درآورد اقتصادي

پنجه عدالت بر گلوی مفسدان اقتصادی جیغ ترامپ را درآورد

  بزرگنمايي:

اخبار ویژه - ذوق زدگی زنجیره ای‌ها و مدعیان اصلاحات از پیشنهاد ترامپ در حالی است که این پیشنهاد در غرب با تمسخر و واکنش منفی روبرو شده است.
به گزارش مشرق ، انتشار اخباری مبنی بر آغاز برخورد قاطعانه دستگاه قضا با تروریست‌های اقتصادی همزمان با اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکره با ایران زمینه‌ساز آن شده است که بزک‌کنندگان غرب به میانه میدان آمده و از پیشنهاد رئیس‌جمهور آمریکا استقبال کنند، این گروه‌ها و اشخاص مشکلات را نه مشکلاتی داخلی که ناشی از اخم و لبخند آمریکا می‌دانند و القا می‌کنند!
« دونالد ترامپ »، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا ادعا کرد آماده است : « بدون هیچ ‌پیش‌شرطی » با مقام‌های ایران دیدار کند.
وی در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا ضمن تکرار توهین‌های خود علیه ملت ایران به تمایل خود برای دیدار با رئیس‌جمهور کشورمان ‌اشاره کرده و گفت: «من آماده‌ام با هر کسی دیدار کنم. من به ملاقات اعتقاد دارم.»
رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه تأکید کرد: «بنابراین، من معتقد به دیدار هستم. مطمئناً من با ایران- اگر آنها بخواهند- دیدار خواهم کرد. نمی‌دانم که الان آماده هستند یا نه. در حال حاضر، درگیر شرایط سختی هستند.»
ترامپ توافق هسته‌ای موسوم به برجام را مسخره خوانده و در رابطه با شروط خود برای مذاکره با ایران گفت : «هیچ پیش‌شرطی (ندارم). آنها می‌خواهند با من دیدار کنند، هر موقع بخواهند (حاضرم).»
اظهارات ترامپ درباره بدون شرط بودن درخواست او برای مذاکره با ایران در حالی است که «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا در یک سخنرانی در اردیبهشت‌ماه که اولین سخنرانی او در زمینه سیاست خارجی بود 12 شرط برای هرگونه مذاکره جدید با ایران مطرح کرده بود اما این شروط به حدی غیرواقعی و در فضای توهم‌آلود تنظیم شده بودند که هیچ‌کس، غیر از رژیم صهیونیستی آن را جدی نگرفت.
سخنگویی که سخنان رئیس‌خود را نقض کرد!
بلافاصله پس از سخنان ترامپ درباره مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران « گَرت مارکوس » سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا ادعای «گفت‌وگوی بدون پیش‌شرط» را نقض کرد و گفت رفع تحریم‌های ایران به «تغییرات ملموس و پایدار» مواضع جمهوری اسلامی بستگی دارد.
این مقام آمریکایی گفت: «آمریکا آماده اقدام برای پایان دادن به تحریم‌ها، برقراری مجدد روابط کامل دیپلماتیک و تجاری، دادن اجازه به ایران برای دسترسی به فناوری پیشرفته و ادغام مجدد اقتصاد ایران به نظام اقتصادی بین‌المللی است، اما این رفع تحریم‌ها فقط وقتی ممکن خواهد بود که در سیاست‌های تهران تغییرات ملموس و پایدار ایجاد شود. تا آن زمان و در صورتی که رژیم (ایران) مسیر و روش خود را تغییر ندهد، گزش تحریم‌ها شدیدتر خواهد شد».
چرا جیغ ترامپ درآمد؟!
آغاز برخورد قاطع دستگاه قضا با تروریست‌های اقتصادی که سربازان خط مقدم جنگ واقعی آمریکا علیه ملت ایران هستند جیغ ترامپ را درآورده است.
بی شک جنگ امروز ایران و آمریکا نه در عرصه نظامی که در میدان اقتصادی است، اخلالگران اقتصادی سربازان آمریکا در این جنگ محسوب می‌شوند و طبیعی است که هیچ فرماندهی از دستگیری و اعدام نیروی خود خوشحال نمی‌شود.
ترامپ به دنبال آن است که نشان دهد و اثبات کند که راهکار مشکلات اقتصادی ایران نه مدیریت و ناکارآمدی برخی مسئولین و اقدامات عده‌ای دیگر در بازار ارز و سکه که عدم تعامل جمهوری اسلامی با آمریکا است.
با این استدلال طبیعی است که دستگیری و اعدام هیچ تروریست اقتصادی مشکلی را حل نخواهد کرد و راهکار تنها رو کردن به مذاکره مجدد با ایالات متحده است.
شیفتگان آمریکا به صف شدند!
همزمان با درخواست ترامپ برای مذاکره بدون شرط با ایران که اتفاقا شروط آن نیز در ماه‌های گذشته به کرات از سوی مقامات ایالات متحده مطرح شده و این بدون شرط خواندن درخواست مذاکره بر مضحک بودن آن می‌افزاید گروهی در داخل که همواره در صف بزک‌کنندگان غرب و به ویژه آمریکا قرار داشته‌اند دوباره به صف شده و از این درخواست استقبال کردند!
به عنوان نمونه روزنامه شرق که مدیر مسئول آن پیش از این وظیفه اساسی خود را بزک کردن برجام خوانده بود در چاپ دوم شماره دیروز خود اظهارات ترامپ را با شیفتگی هرچه تمام پوشش داد تا نشان دهد راهکار برخورد قاطع و بدون اغماض با تروریست‌های اقتصادی نیست بلکه باید مذاکرات بدون نتیجه گذشته را ادامه دهیم!
شرق در بخشی از گزارش مربوط به اظهارات ترامپ که در چاپ دوم شماره دیروز این روزنامه منتشر شد تاکید کرده است : « در هفته‌های گذشته تنش‌های لفظی بین مقامات ایران و آمریکا در جریان بوده؛ ولی در حالی که این تنش لفظی با فراز و فرود همراه بود، رئیس‌جمهور آمریکا برای بار دوم در یک هفته جهت ارتباط با طرف ایرانی ابراز علاقه کرده است. حالا باید دید که آیا این ابراز تمایل‌ها جایی در سفر چند روز آینده وزیر خارجه ایران به سنگاپور خواهد داشت یا خیر؛ چرا که همزمان، همتای آمریکایی ظریف هم در سنگاپور به‌سر خواهد برد.»
سایت اصلاح‌طلب انتخاب نیز به استقبال سخنان ترامپ رفته و به نقل از قاسم محبعلی، مدیرکل خاورمیانه پیشین وزارت امور خارجه نوشت: ایران باید از پیشنهاد رئیس‌جمهور آمریکا برای مذاکره بدون پیش‌شرط استقبال کند؛ البته این استقبال به معنای آغاز فوری مذاکره نیست.
وی شوک به بازار ارز ، امیدوار کردن مشتریان نفتی ایران، تشویق به سرمایه‌گذاری در داخل و بالا بردن موضع ایران در مذاکرات با اروپا را از نتایج این اتفاق دانست!
محبعلی با بیان اینکه «ایران باید « برجام » را از مذاکرات خارج کند» در نهایت شیفتگی حتی شهرهای محل مذاکره را نیز مشخص کرده و گفت: «می‌توان شهری مانند مسقط، ژنو یا وین را برای آغاز مذاکرات «کارشناسی» پیشنهاد کرد.»
البته اگر تنها روزنامه‌ها و رسانه‌های نزدیک به دولت بودند که شیفته و ذوق زده از سخنان متناقض ترامپ استقبال کردند حرف چندانی نبود ولی برخی مسئولین دولتی از جمله حمید ابوطالبی مشاور روحانی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته است: «احترام به ملت بزرگ ایران، کاهش خصومت‌ها و بازگشت آمریکا به برجام، هموارکننده مسیر سنگلاخ کنونی است؛ گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور دوکشور در سازمان ملل در سال 1392، بر این باور استوار بود که می‌توان با التزام به ابزار گفت‌وگو در مسیر اعتمادسازی گام برداشت.»
نوشته ابوطالبی باز کردن راه برای مذاکرات مجدد با آمریکا آن هم بر سر مسائلی محسوب می‌شود که خطوط قرمز جمهوری اسلامی هستند، خطوط قرمزی که برای برخی عبور از آنها آسان و طبیعی شده است.
برخی چهره‌های مدعی اصلاحات که سابقه محکومیت در فتنه 88 نیز داشته‌اند وارد میدان شده و از پیشنهاد مزورانه ترامپ استقبال کرده‌اند!
شکوری راد در این زمینه اعلام کرده است: ابتکار ترامپ در دادن پیشنهاد مذاکره ‌بدون ‌پیش‌شرط در هر زمان و هر مکان به ایران نیازمند یک پاسخ ابتکاری و منطبق با مصلحت و منافع ملی است. حال که وزیر خارجه آمریکا پیشنهاد مذاکره را مجدداً مشروط کرده است خوب است ظریف به پمپئو پیشنهاد مذاکره غیرمشروط در مکان و زمان دلخواه بدهد.
تاجزاده نیز گفته است : اگر جای روحانی بودم اعلام می‌کردم به‌رغم بی‌اعتمادی به ترامپ که به تعهدات کشورش پای‌بند نبوده،حاضرم برای نیل به صلح پایداردربارۀ همه مسایل بویژه لزوم تغییر رفتار بی‌ثبات‌ساز آمریکا درخاورمیانه و مداخلات گذشته‌اش در ایران در حاشیه اجلاس سران در سازمان ملل با او صریح و شفاف گفت‌وگو کنم.
علی تاجرنیا دیگر مدعی اصلاحات نیز تصریح کرده است: برعکس خیلی‌ها که معتقدند اکنون وقت مذاکره نیست، من معتقدم هست. اکنون که ترامپ همزمان چند پرونده جنجالی پیش روی خود باز کرده و توان مختومه کردن همه آنها را ندارد، وقتش است. عزت‌مندانه مذاکره می‌کنیم. قرار نیست تسلیم شویم.
ذوق زدگی مدعیان اصلاحات واکنش تمسخر آمیز در خارج از ایران!
ذوق زدگی زنجیره ای‌ها و مدعیان اصلاحات از پیشنهاد ترامپ در حالی است که این پیشنهاد در غرب با تمسخر و واکنش منفی روبرو شده است، به عنوان نمونه شبکه خبری آلمانی ARD در پی سخنان رئیس‌جمهور آمریکا نوشت : ترامپ نخست شلاق (چماق) و بعد هویج را نشان داد.»
این شبکه خبری نوشته است : پس از اینکه ترامپ چندی پیش ایران را به سنگین‌ترین پیامدها تهدید کرد حالا از آمادگی برای دیدار با روحانی صحبت می‌کند.
« محمد البرادعی » مدیرکل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز دیروز در واکنش به اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران، گفت واشنگتن نمی‌تواند آنطور که با کره شمالی رفتار کرد، با ایران برخورد کند.
این سیاستمدار کهنه‌کار مصری در توییتر خود نوشت: «نمی‌توانید زیر توافقی بزنید که از دید همه اهمیت حیاتی دارد، آن کشور را تهدید کنید، سرانش را تحقیر کنید و بعد ناگهان خواهان گفت‌وگو شوید!»
وی افزود: «توافق‌ها بر اساس اعتماد، همکاری متقابل و احترام شکل می‌گیرند، نه ارعاب و تهدید . روش [مشابه مذاکره با] کره شمالی، مدلی برای [تعامل با] ایران نیست.»
پایگاه «المانیتور» نیز در گزارشی درباره این صحبت‌های ترامپ، در عملی بودن طرح گفت‌وگوی واشنگتن با تهران با توجه به عملکرد ماه‌های اخیر آمریکا، ابراز تردید کرده است.
در این گزارش آمده است: «دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا یک هفته بعد از توئیت خود با محتوای تهدیدات نظامی علیه ایران، گفت که او بدون هرگونه پیش‌شرطی و هر زمانی که ایران خواست آماده دیدار با حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران است».
المانیتور می‌نویسد: «تمایل ترامپ برای دیدار با رهبران ایرانی بدون هرگونه تغییر در رفتار ایران در تضاد و مخالفت آشکار با پیامی است که کل دولت او دارد بروز می‌دهد؛ دولتی که در حال فشار و تاکید بر دیگر کشورها برای به صفر رساندن خرید نفت ایران تا 4 نوامبر(13 آبان) بوده است».
این رسانه سپس مصاحبه‌ای کوتاه با مدیر پروژه ایران در اندیشکده «گروه بین‌المللی بحران» مستقر در واشنگتن گرفت و نظر او را درباره اظهارات ترامپ جویا شد.
این تحلیلگر مسائل ایران تصریح کرد: «چرا ایرانی‌ها باید با دولتی که در درون خود مواضعی متناقض دارد، مذاکره کنند؟ آنها باید 12 شرط پمپئو را قبول کنند یا پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط رئیس‌جمهور را؟»
« علی واعظ » گفت: «هیچ مقام ایرانی در حال حاضر و در شرایطی که (آمریکا) با تفنگ به سمت سر آنها نشانه رفته، نمی‌تواند با این کشور مذاکره کند. رئیس‌جمهور (دونالد ترامپ) شاید حصول به یک توافق با ایران را مادر همه توافق‌ها بداند و نتواند در برابر جذابیت آن مقاومت کند، اما هیچ‌یک از اطرافیان او خواهان توافقی نیست که به نفع ایران باشد».
این تحلیلگر اندیشکده آمریکایی درباره موضع احتمالی رئیس‌جمهور ایران درباره اظهارات تازه ترامپ گفت: «فکر نمی‌کنم روحانی سرمایه سیاسی (لازم) برای تعامل مجدد (با آمریکا) را داشته باشد».
ترامپ غیر قابل اعتماد است
اندیشکده « شورای آتلانتیک » نیز در گزارشی، نظر چند نفر از کارشناسان این موسسه درباره اظهارات ترامپ را منتشر کرده است.
« متئو کروئنیگ » مدیر مرکز استراتژی و امنیت «اسکوکرافت» در شورای آتلانتیک در این مورد گفته است، تمایل ترامپ برای دیدار با ایرانی‌ها، به کارگیری «استراتژی فشار و تعاملی است که آمریکا سال‌ها در مواجهه با «کشورهای سرکش» دنبال کرده است.
وی در ادامه تأکید کرد، ترامپ همزمان که وعده‌های گفت‌وگو با ایران را مطرح کرده، فشار اقتصادی و نظامی بر ایران را افزایش خواهد داد.
« باربارا اسلاوین » مدیر ابتکار عمل «آینده ایران» در شورای آتلانتیک نیز در این رابطه گفت: «در اصل، چنین دیداری فوق‌العاده خواهد بود، اما این سؤال مطرح است که آیا رئیس‌جمهور آمریکا واقعا مایل به انجام این کار است یا حتی می‌تواند این کار را انجام دهد و با حسن نیت وارد مذاکره با ایران شود آن هم پس از آنکه یکجانبه از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و دستور منع صدور ویزا برای ایرانی‌ها را صادر کرد».
« هولی داگرس » عضو غیرمقیم در مرکز اسکوکرافت در شورای آتلانتیک و دبیر «ایران سورس» نیز در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا نیز تأکید کرد: با تمام اقداماتی که دونالد ترامپ طی ماه‌های گذشته درباره ایران انجام داده، مسئله حسن نیت واقعی رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با ایران یک سؤال جدی و بزرگ است.
این کارشناس آمریکایی تأکید کرده که «ایرانی‌ها به گفت وگو بر اساس احترام متقابل اعتقاد دارند. و تاکنون دولت ترامپ ثابت کرده که یک بازیگر غیرقابل اعتماد است و این مسئله با خروج واشنگتن از برجام به اثبات رسید.»
وی در ادامه گفت: «رئیس‌جمهور آمریکا هیچ اقدامی برای اعتمادسازی انجام نداده و دولت وی نیز تا به حال اثبات نکرده که به وعده‌هایش پایبند خواهد ماند. ترامپ مجبور خواهد بود تا پیش از آنکه ایرانی‌ها نیز اعلام کنند مایل به گفت‌وگو هستند، شکاف وسیعی را پر کند».
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پولشویی، ابزاری برای تحریم بانک مرکزی توسط آمریکا/ نقش پالرمو چیست؟

حذف یارانه افراد پر درآمد در سال 98 اجرایی می‌شود؟/ سالیانه حدود 20 هزار میلیارد تومان به جیب ثروتمندان می‌رود

افزایش روزانه قیمت خودرو و اعتراض مشتریان طرح‌های پیش فروش/ چرا دولت بازار خودرو را سامان نمی‌دهد؟

رشد قیمت سکه و ارز+ جدول

وزیر راه و شهرسازی: شرایط خانه‌دار شدن مردم سخت شده است/بازار مسکن را متعادل می‌کنیم

وزیر راه و شهرسازی: شرایط خانه‌دار شدن مردم سخت شده است/بازار مسکن را متعادل می‌کنیم

متلاشی شدن شبکه سازمان یافته اخلال در نظام اقتصادی کشور در حوزه پتروشیمی

متلاشی شدن شبکه سازمان یافته اخلال در نظام اقتصادی کشور در حوزه پتروشیمی

نیم نگاهی بر مزایای پرداخت سود ماه شمار سپرده‌های بانکی

نیم نگاهی بر مزایای پرداخت سود ماه شمار سپرده‌های بانکی

40 سالگی انقلاب به روایت سازمان ملل + نمودار

40 سالگی انقلاب به روایت سازمان ملل + نمودار

ضمانت‌نامه‌های ضعیف بانکی، یکی از دلایل اصلی افزایش معوقات/ چرا برخی از وام‌ها در خارج از کشور هزینه می‌شود؟

یادداشت اینستاگرامی جدید همتی/ تورم چگونه مهار می‌شود؟

ابهام در حذف 6 میلیون نفر از مشمولان بسته حمایتی

پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

66 هزار میلیارد تومان از درآمدهای نفتی محقق نمی‌شود/ ضرورت ایجاد منابع جدید درآمدی

مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک 15 هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

جزئیاتی جدید از حقوق کارمندان و کارگران در سال 98

آغاز دور جدیدی از جنگ روانی دولت آمریکا علیه ملت ایران/ تلاش آمریکا برای تاثیرگذاری بر بازار ارز کشور خنثی می شود

قطعاً سال آینده فروش نفت ما، کمتر از پیش‌بینی‌ها خواهد شد/ برخی کشورها می‌خواهند فروش نفت ایران را به صفر برسانند/ راه‌های زیادی برای دور زدن تحریم‌ها داریم

سخنگوی موگرینی: سازوکار مالی با ایران به زودی راه‌اندازی می‌شود

آشنایی با مجازات زمین‌خواری و تصرف اراضی دولتی

جنگ اقتصادی چین و آمریکا / بحران مالی محتمل در اروپا/ آیا قانون بانک مرکزی آمریکا بر نرخ دلار در ایران تاثیر خواهد گذاشت؟

چرا هزینه زندگی در تهران را گران کنید؟

حداقل دستمزد در کشورهای اروپایی چقدر است؟/ قیمت پرتقال شب عید 3100 تومان تعیین شد/ آیا امکان تک نرخی شدن ارز وجود دارد؟

غاز ورود 50هزار راس دام سبک در هر هفته به کشور/ کاهش قیمت گوشت قرمز در راه است

پیش بینی بانک جهانی از نرخ تورم ایران در سال‌های 2019 و 2020/ احتمال اخراج دو شرکت هوآوی و ZTE از بازار آمریکا/ خروج ارز از کشور برای واردات 91 تن خمیر بازی/ کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟

وزیر صمت: کالا‌های اساسی که با ارز دولتی تامین می‌شوند نباید تابع نوسانات ارزی باشند/ قرار است 270 هزار شغل ایجاد شود

موانع صادرات کالا‌های غیرنفتی چیست؟ / بنگاه‌های کوچک و متوسط همچنان درگیر مشکلات بزرگ

ایران در مسیر توسعه/ارتقای جایگاه کشتیرانی ایران

مسئولان اتاق جنگ اقتصادی داخلی را به راه بیاندازند

حامیان خروج آمریکا از برجام همچنان به دنبال افزایش تحریم های ایران /طرح کنگره آمریکا برای مقابله با تلاش‌های ایران در راه‌اندازی ارز دیجیتال /موسسات مالی ایرانی زیر ذره بین جمهوری خواهان می‌روند

بلاتکلیفی پرداخت 500 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به حوزه سلامت/ آیا اعتبار در نظر گرفته شده به تولید داخل اختصاص می‌یابد؟

جزئیات کشف منابع گاز طبیعی در دریای عمان

بیش از 2 میلیون نفر از ساکنان اراضی اشغالی در فقر زندگی می‌کنند

جزئیات برنامه دولت برای حذف استانی یارانه نقدی/نوبخت:درآمد حاصل از حذف یارانه پردرآمدها صرف هزینه های عمرانی استان می شود/اگر اصرار بر افزایش مبلغ یارانه نقدی است باید منابع تامین یارانه گران شوند

ورشکستگی در کمین صنعت خودرو سازی؛ خطر از بین رفتن دو میلیون شغل وجود دارد

سرنوشت سهم ایران از خزر چه شد؟

اتحادیه طلا: شیب ارزانی طلا همچنان ادامه دارد

تحریم‌ها عامل تاخیر انتقال لوله گاز به سیستان وبلوچستان/ 4سال انتظار برای اجرای وعده مسئولان/صف‌های طولانی مردم برای پر شدن سیلندرهای گاز خانگی

آیا بودجه 98 هم با کسری مواجه می‌شود؟ / ریشه‌کنی فقر مطلق با شعار عملی نمی‌شود

سیاست دولت کاهش اتکا به درآمد‌های نفتی است

پوتین: روسیه و عربستان با ادامه کاهش تولید نفت موافقت کردند

کارمندان دولت امروز سبد کالا می‌گیرند + 3 شرط دریافت سبد کالا

بزرگ‌ترین پولشویی تاریخ در یکی از اصلی‌ترین اعضای FATF

با عرضه مستقیم در بورس چرخه ملی شدن صنعت نفت ایران تکمیل شد

بازی آخوندی در زمین مستاجران