پیام ویژه

آخرين مطالب

موانع صادرات کالا‌های غیرنفتی چیست؟ / بنگاه‌های کوچک و متوسط همچنان درگیر مشکلات بزرگ اقتصادي

موانع صادرات کالا‌های غیرنفتی چیست؟ / بنگاه‌های کوچک و متوسط همچنان درگیر مشکلات بزرگ

  بزرگنمايي:

پیام ویژه-از آنجایی که اقتصاد ایران همیشه وابسته به نفت دولتی بوده است، هیچگاه نتوانسته به صورت جدی از پس رقابت خارجی با حضور بازیگران بزرگ تجاری و اقتصادی دنیا برآید. این عوامل موجب شده تا زمینه‌های مناسبی برای تجارت و به ویژه صادرات در کشور فراهم نشود و صادرات غیرنفتی همیشه در اقتصاد ایران به عنوان یک موضوع کم‌اهمیت نمود داشته است.

از طرف دیگر با توجه به اینکه برای رشد و توسعه صادرات، دستگاه‌ها و نهادهای مختلف دولتی و خصوصی باید با یکدیگر همکاری کرده تا بتوانیم فرآیند صادرات را تسهیل کنیم، از هم‌گسستگی این نهادها و تصویب و اجرای آئین‌نامه‌ها و قوانین غیرمتمرکز موجب شده تا شاهد ناکارآمدی تصمیم‌گیرندگان تجاری کشور در سطح خرد و کلان باشیم.

به نظر می‌رسد در صورتی که تصمیمات شورای عالی صادرات قدرت اجرایی بیشتری یافته و مصوبات آن در حکم مصوبات هیئت وزیران باشد، بازوی بخش خصوصی در صادرات قوت گیرد. از طرف دیگر سازمان توسعه تجارت به عنوان یک نهاد ناظر می‌بایست در فرآیند صادرات از تمامی بنگاه‌های بخش خصوصی، گزارش عملکرد دریافت کرده و شاخص اختصاصی عملکرد توسعه صادرات را در تمامی سطوح بسنجد.

تأثیرگذاری عواملی مختلفی همچون امور بانکی، نرخ ارز، تأمین مالی صادرات، بیمه‌های صادراتی، مشوق‌های صادرکنندگان، مالیات بر ارزش افزوده، حمل‌ونقل، زیرساخت‌ها و قوانین حمایتی داخلی و بین‌المللی موجب شده تا همیشه یک پای صادرات کشور بلنگد و به دلیل عدم هم‌بستگی نهادهای مختلف و یا مشکلات خارجی نتوانسته‌ایم هیچگاه به پتانسیل‌های واقعی کشور در حوزه صادرات دست یابیم.


بیشتر بخوانید:رشد صادرات کشور با وجود بی مهری‌ها! / ثبات ارز، حلّال مشکلات صادر کنندگان


در این گزارش درباره راهکارهای بهتر شدن وضعیت صادرات کشور با چند تن از مسئولان و صاحب‌نظران این حوزه به گفت‌وگو پرداخته‌ایم.

توسعه صنعت نمایشگاهی به جذب سرمایه‌گذاری و فناوری کمک بسزایی می‌کند

عباس قبادی مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران گفت: نمایشگاه‌ها یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌ها برای توسعه صادرات در هر کشوری محسوب می‌شوند.

وی افزود: بیشترین نرخ رشد صادرات را کشورهایی دارند که سهم بالاتری در تأمین زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های نمایشگاهی دارند.

قبادی تأکید کرد: در صورتی که نمایشگاه‌های صادراتی تمام امکانات لازم را فراهم آورده و استانداردهای جهانی را رعایت کنند، می‌توانند نقش بسزایی در رشد صادرات کشور داشته و مسیر صادرات را تسهیل کنند.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه توسعه صنعت نمایشگاهی به جذب سرمایه‌گذاری و فناوری کمک بسزایی می‌کند، گفت: برای رشد و توسعه صادرات کشور باید به صنعت نمایشگاهی توجه ویژه داشته باشیم و از این ظرفیت گسترده به نحو مطلوب بهره‌برداری شود. بدون شک این امر محقق نخواهد شد مگر اینکه دولت و بخش خصوصی به این حوزه توجه ویژه نشان داده و از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالای کشور در جهت رشد صنعت نمایشگاهی بهره ببرند.

وی با اشاره به اینکه نمایشگاه‌ها موتور محرک اقتصاد هر کشوری هستند، اظهار کرد: صنعت نمایشگاهی با تأثیرات شگرفی که در رشد و توسعه تجارت و صادرات دارد، می‌تواند به توسعه اشتغال‌زایی در کشور کمک شایان توجهی کند زیرا صنعت نمایشگاهی، صنعتی است که تأثیر مستقیمی بر رشد صنایع دیگر همچون گردشگری، هتل‌داری، حمل‌ونقل و تبلیغات می‌گذارد.

قبادی یادآوری کرد: با وجود تلاش‌های گسترده‌ای که در سال‌های گذشته برای توسعه نمایشگاه‌ها در کشور شده است، اما همچنان فاصله زیادی با استانداردهای جهانی در این زمینه داریم و باید تلاش کنیم و با برطرف کردن موانع، خود را به استانداردهای جهانی نزدیک سازیم.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: بایستی یارانه‌ها و مشوق‌های لازم برای حضور صادرکنندگان ایرانی در نمایشگاه‌های خارجی فراهم شود تا بتوانیم به اهداف مدنظر در توسعه صادرات کشور دست یابیم.

مکانیزه کردن دادوستدها در بازار داخلی  می‌تواند موجب رشد و تعالی صادرات کشور شود

در ادامه گزارش محمدرضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت و مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: متأسفانه تمرکز تولیدکنندگان ما همیشه بر بازارهای داخلی بوده و توجه کمتری به بازارهای تجاری در خارج از مرزهای ایران شده است.

وی با اشاره به شرایط جنگ اقتصادی در دوران تحریم‌ها، گفت: با وجود تمام سختی‌هایی که در سطح بین‌المللی برای کشور است، می‌توانیم با تکیه بر توانمندی‌های بالقوه و بالفعل تولید داخلی، صادرات را توسعه دهیم.

مودودی اظهار کرد: با توجه به رشد صادراتی در 7 ماه سال جاری، می‌توان گفت که در آینده با توجه بیشتر به توانمندی‌های تولید ملی در حوزه صادرات، تجارت غیرنفتی ایران نیز جای رشد بسیاری دارد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت تأکید کرد: در راستای هدف توسعه صادرات می‌بایست شرکت‌ها و هلدینگ‌های بزرگ صادراتی در کشور شکل گیرد تا امکان صادرات کالا و خدمات به کشورهای هدف بیش از پیش مهیا شود.

وی یادآوری کرد: در صورتی که تجارت و صادرات به صورت یک حرفه تخصصی در کشور معرفی شود، دیگر کسی نمی‌تواند بدون تخصص و دانش لازم و اطلاع از قوانین بین‌المللی به این حوزه ورود پیدا کرده و کالای ایرانی را در سطح جهان بدنام کند.

مودودی راه‌حل تشکیل شرکت‌های صادراتی بزرگ در داخل ایران را مدرن کردن بازارهای داخلی دانست و گفت: افزایش رقابت و مکانیزه کردن دادوستدها در بازار داخلی، همچون کشورهای پیشرفته می‌تواند موجب رشد و تعالی صادرات کشور در مرحله بعدی شود.

سرپرست سازمان توسعه تجارت افزود: افزایش مشوق‌های صادراتی و حضور فعالان تجاری داخلی در نمایشگاه‌های بین‌المللی می‌تواند موجب تبلیغات، بازاریابی و اطلاع‌رسانی کالای ایرانی در سطح جهانی شود.

وی در خاتمه تأکید کرد: رشد و تأمین زیرساخت‌های مختلف موجب توسعه صادرات در سطح کشور خواهد شد.

تقویت بنگاه‌های کوچک و متوسط در سطح کشور راهکار توسعه صادرات در سطح کلان اقتصادی

در ادامه گزارش افسانه شریفی کارشناس تجارت تصریح کرد: تقویت بنگاه‌های کوچک و متوسط در سطح کشور می‌تواند موجب توسعه صادرات در سطح کلان اقتصادی شود.

وی افزود: بنگاه‌های کوچک و متوسط داخلی با چالش‌های متعددی در فعالیت‌های خود مواجه هستند و زمانی که می‌خواهند به بازارهای جهانی وارد شوند، این مشکلات به شدت بیشتر می‌شود.

شفیعی تصریح کرد: آمار نشان می‌دهد که 20 درصد بنگاه‌های کوچک و متوسطی که به بازار وارد می‌شوند پس از یک سال از آن خارج شده و 50 درصد آنها پس از 5 سال مجبور به خروج از بازار می‌شوند.

این کارشناس تجارت تشریح کرد: بدون شک عملکرد نامناسب و ناموفق بنگاه‌های کوچک و متوسط در سطح تجارت جهانی و داخلی تنها به دلیل ناکارآمدی عملکرد آنها نیست بلکه عوامل دیگری همچون موانع کسب‌وکار و قوانین دست‌وپاگیر دولتی موجب شده تا این بنگاه‌ها نتوانند به درستی به حیات خود در سطح تجاری ادامه دهند.

وی در خاتمه تأکید کرد: تسهیل فعالیت‌های بنگاه‌های تولیدی در داخل کشور و کاهش بروکراسی و موانع کسب‌وکار به خودی‌خود موجب رشد و توسعه صادرات خواهد شد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پولشویی، ابزاری برای تحریم بانک مرکزی توسط آمریکا/ نقش پالرمو چیست؟

حذف یارانه افراد پر درآمد در سال 98 اجرایی می‌شود؟/ سالیانه حدود 20 هزار میلیارد تومان به جیب ثروتمندان می‌رود

افزایش روزانه قیمت خودرو و اعتراض مشتریان طرح‌های پیش فروش/ چرا دولت بازار خودرو را سامان نمی‌دهد؟

رشد قیمت سکه و ارز+ جدول

وزیر راه و شهرسازی: شرایط خانه‌دار شدن مردم سخت شده است/بازار مسکن را متعادل می‌کنیم

وزیر راه و شهرسازی: شرایط خانه‌دار شدن مردم سخت شده است/بازار مسکن را متعادل می‌کنیم

متلاشی شدن شبکه سازمان یافته اخلال در نظام اقتصادی کشور در حوزه پتروشیمی

متلاشی شدن شبکه سازمان یافته اخلال در نظام اقتصادی کشور در حوزه پتروشیمی

نیم نگاهی بر مزایای پرداخت سود ماه شمار سپرده‌های بانکی

نیم نگاهی بر مزایای پرداخت سود ماه شمار سپرده‌های بانکی

40 سالگی انقلاب به روایت سازمان ملل + نمودار

40 سالگی انقلاب به روایت سازمان ملل + نمودار

ضمانت‌نامه‌های ضعیف بانکی، یکی از دلایل اصلی افزایش معوقات/ چرا برخی از وام‌ها در خارج از کشور هزینه می‌شود؟

یادداشت اینستاگرامی جدید همتی/ تورم چگونه مهار می‌شود؟

ابهام در حذف 6 میلیون نفر از مشمولان بسته حمایتی

پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

66 هزار میلیارد تومان از درآمدهای نفتی محقق نمی‌شود/ ضرورت ایجاد منابع جدید درآمدی

مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک 15 هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

جزئیاتی جدید از حقوق کارمندان و کارگران در سال 98

آغاز دور جدیدی از جنگ روانی دولت آمریکا علیه ملت ایران/ تلاش آمریکا برای تاثیرگذاری بر بازار ارز کشور خنثی می شود

قطعاً سال آینده فروش نفت ما، کمتر از پیش‌بینی‌ها خواهد شد/ برخی کشورها می‌خواهند فروش نفت ایران را به صفر برسانند/ راه‌های زیادی برای دور زدن تحریم‌ها داریم

سخنگوی موگرینی: سازوکار مالی با ایران به زودی راه‌اندازی می‌شود

آشنایی با مجازات زمین‌خواری و تصرف اراضی دولتی

جنگ اقتصادی چین و آمریکا / بحران مالی محتمل در اروپا/ آیا قانون بانک مرکزی آمریکا بر نرخ دلار در ایران تاثیر خواهد گذاشت؟

چرا هزینه زندگی در تهران را گران کنید؟

حداقل دستمزد در کشورهای اروپایی چقدر است؟/ قیمت پرتقال شب عید 3100 تومان تعیین شد/ آیا امکان تک نرخی شدن ارز وجود دارد؟

غاز ورود 50هزار راس دام سبک در هر هفته به کشور/ کاهش قیمت گوشت قرمز در راه است

پیش بینی بانک جهانی از نرخ تورم ایران در سال‌های 2019 و 2020/ احتمال اخراج دو شرکت هوآوی و ZTE از بازار آمریکا/ خروج ارز از کشور برای واردات 91 تن خمیر بازی/ کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟

وزیر صمت: کالا‌های اساسی که با ارز دولتی تامین می‌شوند نباید تابع نوسانات ارزی باشند/ قرار است 270 هزار شغل ایجاد شود

موانع صادرات کالا‌های غیرنفتی چیست؟ / بنگاه‌های کوچک و متوسط همچنان درگیر مشکلات بزرگ

ایران در مسیر توسعه/ارتقای جایگاه کشتیرانی ایران

مسئولان اتاق جنگ اقتصادی داخلی را به راه بیاندازند

حامیان خروج آمریکا از برجام همچنان به دنبال افزایش تحریم های ایران /طرح کنگره آمریکا برای مقابله با تلاش‌های ایران در راه‌اندازی ارز دیجیتال /موسسات مالی ایرانی زیر ذره بین جمهوری خواهان می‌روند

بلاتکلیفی پرداخت 500 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به حوزه سلامت/ آیا اعتبار در نظر گرفته شده به تولید داخل اختصاص می‌یابد؟

جزئیات کشف منابع گاز طبیعی در دریای عمان

بیش از 2 میلیون نفر از ساکنان اراضی اشغالی در فقر زندگی می‌کنند

جزئیات برنامه دولت برای حذف استانی یارانه نقدی/نوبخت:درآمد حاصل از حذف یارانه پردرآمدها صرف هزینه های عمرانی استان می شود/اگر اصرار بر افزایش مبلغ یارانه نقدی است باید منابع تامین یارانه گران شوند

ورشکستگی در کمین صنعت خودرو سازی؛ خطر از بین رفتن دو میلیون شغل وجود دارد

سرنوشت سهم ایران از خزر چه شد؟

اتحادیه طلا: شیب ارزانی طلا همچنان ادامه دارد

تحریم‌ها عامل تاخیر انتقال لوله گاز به سیستان وبلوچستان/ 4سال انتظار برای اجرای وعده مسئولان/صف‌های طولانی مردم برای پر شدن سیلندرهای گاز خانگی

آیا بودجه 98 هم با کسری مواجه می‌شود؟ / ریشه‌کنی فقر مطلق با شعار عملی نمی‌شود

سیاست دولت کاهش اتکا به درآمد‌های نفتی است

پوتین: روسیه و عربستان با ادامه کاهش تولید نفت موافقت کردند

کارمندان دولت امروز سبد کالا می‌گیرند + 3 شرط دریافت سبد کالا

بزرگ‌ترین پولشویی تاریخ در یکی از اصلی‌ترین اعضای FATF

با عرضه مستقیم در بورس چرخه ملی شدن صنعت نفت ایران تکمیل شد

بازی آخوندی در زمین مستاجران