پیام ویژه

آخرين مطالب

نیم نگاهی بر مزایای پرداخت سود ماه شمار سپرده‌های بانکی اقتصادي

نیم نگاهی بر مزایای پرداخت سود ماه شمار سپرده‌های بانکی

  بزرگنمايي:

پیام ویژه-بخش قابل توجهی از عموم مردم با سپرده‌گذاری کوتاه مدت به دریافت سود از نقدینگی سپرده خویش از بانک‌ها، مبادرت می‌ورزند.

چندی پیش، خبری در لابه‌لای سطور اخبار خبرگزاری‌ها و جراید منعکس و رسانه‌ای شد که پیرو آن می‌باید از ابتدای بهمن ماه، سود سپرده‌های بانکی، بصورت ماه شمار پرداخت شود و در واقع با اتخاذ این تصمیم و اجرایی شدن آن پرداخت سود روز شمار منتفی و ملغی شده است.

بدون تردید، وجود برخی مزایا و محاسن باعث شده تا شورای پول و اعتبار به اتخاذ چنین تصمیمی مبادرت ورزد که یکی از این موارد به افزایش امنیت نقدینگیِ بانک‌ها و به تعبیر دیگر کاهش ریسک نقدینگی برای مراکز اینچنینی و موسسات اعتباری باز می‌گردد.

با اجرای این طرح، از ظهور و بروز برخی تلاطمات بانکی جلوگیری می‌شود، زیرا عملا امکان خروج آنی و احتمالی نقدینگی از بانک‌ها از بین می‌رود و این امر برای بانک‌ها توفیقی است که در شرایط خاص اقتصادی به کاهش ریسکِ مرتبط با آن، می‌انجامد.

به زعم برخی کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی، اساسا پرداخت سود روز شمار به سپرده‌ها در بانک‌های جهان متدوال نیست.

کامران ندری، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با رسانه‌ها با اشاره به مطالب فوق، گفت: در سپرده‌های کوتاه مدت، سرمایه گذار نسبت به خروج سپرده‌ها و دریافت آن از بانک‌ها در هر زمانی که مایل باشد، مخیر است، اما با اجرای این طرح، از این پس می‌باید سپرده ها، حداقل یکماه در قالب سپرده‌های کوتاه مدت بانکی باقی بماند در غیر اینصورت هیچگونه سودی به آن تعلق نخواهد گرفت.

وی معتقد است، پیرو این طرح، ضریب ارائه تسهیلات بانکی از سوی بانک‌ها و موسسات پولی و اعتباری تقویت می‌شود و به واقع می‌باید با اتخاذ تدابیر مقتضی به نحوی برنامه ریزی شود که سود سپرده‌های بانکی به فراخور میزان ماندگاری و مانایی آن در بانک‌ها، (به عنوان سپرده‌های بانکی) متنوع باشد وبه تبع در چنین شرایطی، انگیزه سرمایه گذاران برای افزایش هر چه بیشتر زمان ماندگاری سپرده‌های کوتاه مدت در بانک‌ها، تقویت خواهد شد.

ندری افزود: در پی این تصمیم، بانک‌ها و سرمایه گذاران، توامان با یکدیگر از مزایای این طرح بهره‌مند خواهند شد (و تنها تفاوت در این انتفاع به این امر باز می‌گردد که بانک‌ها بصورت مستقیم و سپرده گذاران بصورت غیر مستقیم از مزایای این تصمیم بهره‌مند خواهند شد، زیرا آنچنان که عنوان شد توان و قدرت مانور بانک‌ها برای ارائه تسهیلات افزایش می‌یابد و به تبع، با حصول این امر، متقاضیان دریافت وام یا تسهیلات نیز از مزایای چنین تصمیمی منتفع خواهند شد)

ماه شمار شدن پرداخت سود سپرده‌های بانکی، به بهبود تراز مالی بانک‌ها کمک می‌کند

لطفعلی بخشی، کارشناس اقتصادی یکی دیگر از صاحب نظران عرصه اقتصادی است که به نوعی از مدافعان این طرح محسوب می‌شود.

وی در گفت‌وگو با رسانه‌ها در تشریح مزایای این تصمیم، گفت:کاهش سرعت گردش مالی و کنترل هر چه بیشتر پولشویی، از نمونه مزایای این طرح به شمار می‌رود.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: اگرچه در ظاهر امر، ممکن است این تلقی به اذهان و افکار عمومی متبادر شود که اجرای این طرح، زمینه کاهش سپرده‌های مردم در بانک‌ها را فراهم سازد، اما با توجه به شرایط اقتصادی موجود، سرمایه گذاری در بانک‌ها به مراتب مطلوب‌تر از سرمایه گذاری در حوزه‌های سودآور دیگر است و به تبع نباید از کاهش احتمالی سپرده‌های عمومی مردم در بانک‌ها نگران بود.

بخشی گفت: با اجرای این طرح، حجم سود‌های بانکی، کاهش می‌یابد (که طبیعتا این امر برای بانک‌ها مثبت و سازنده خواهد بود و البته در صورت صبر و تحمل هر چه بیشتر سپرده گذاران، ضرر و خساراتی متوجه سرمایه گذاران نیز نخواهد بود)

وی معتقد است: به تبع با کاهش نرخ سود، تراز مالی بانک‌ها بهبود پیدا می‌کند و در واقع امر این تصمیم به نفع سیستم بانکی کشور است.

بخشی در ادامه بیان می‌کند:با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از مردم، سپرده گذاری نقدینگی خویش در بانک‌ها و به تعبیری، این مدل از سرمایه گذاری را مطلوب ارزیابی می‌کند، امکان ارائه تسهیلات به واحد‌های تولیدی نیز تقویت می‌شود و تحقق چنین امری، در بهبود وضعیت تولیدی کشور، موثر و سازنده خواهد بود.

ماه شمار شدن سود سپرده ها، ضریب ایجاد اختلال در بازار‌های ارز و سکه را کاهش می‌دهد/افزایش قدرت برنامه ریزی بانک‌ها در سایه اجرای این طرح

بهاءالدین حسینی هاشمی، مدیرعامل سابق بانک صادرات، در گفت‌وگو با رسانه‌ها ضمن مثبت خواندن این طرح، اظهار کرد: یکی از معایب پرداخت سود روز شمار، معطوف به این امر می‌شد که سپرده گذار صبح پول خود را از بانک خارج می‌نمود و عصر مجددا آن را به حساب سپرده خویش باز می‌گرداند.

مدیرعامل سابق بانک صادرات، گفت: برخی از سوداگران بازار ارز و سکه، از این بازه زمانی سوء استفاده کرده و به خرید ارز، طلا و سکه مبادرت می‌ورزیدند و پس از کسب سود و بعد از گذشت چندین ساعت، مجددا آن را به بانک باز می‌گردانند و به واقع، هیچگونه سود و عایدی، نصیب بانک‌ها در مقطع زمانی اشاره شده نمی‌شد.

وی در ادامه بیان کرد: هر واحد پولی که وارد بانک می‌شود، منجر به افزایش حجم سرعت پول در گردش می‌شود و این موضوع  رابطه متقابلی با افزایش نقدینگی و تورم دارد.

هاشمی گفت: در نقطه مقابل با پرداخت سود بصورت ماه شمار، سرعت گردش پول با کاهش مواجه می‌شود و به نوعی شاهد ماندگاری و پایداری هر چه بیشتر سپرده‌ها خواهیم بود و بانک‌ها نیز قادر به برنامه ریزی هر چه مطلوب تری برای سپرده‌های مذکور خواهند بود.

وی افزود: از دیگر سو، پیرو تصمیم اتخاذ شده برای ماه شمار کردن پرداخت سود‌های بانکی، ریسک نقدینگی بانکی کاهش می‌یابد و با ثبات نقدینگی ضریب آرامش ارتقا پیدا می‌کند.

مدیرعامل سابق بانک صادرات تصریح کرد: برخلاف تصور برخی که گمان می‌کنند این طرح باعث سوق پیدا کردن نقدینگی مردم به برخی از بازار‌ها همچون ارز و سکه می‌شود، در واقع امر، سرمایه گذاران برای شکسته نشدن سود‌های بانکی و عدم کاهش آن به حداقل میزان سود، مایل به تغییر منابع و خروج و تمرکز آن در دیگر حوزه‌های سرمایه گذاری و اقتصادی نخواهند بود و به واقع میانگین متوسط ماه شمار کردن سود بانکی، منجر به ماندگاری هر چه بیشتر سپرده‌ها خواهد شد.

امید آن می‌رود با اتخاذ تدابیر هوشمندانه افزون‌تر، نظام بانکی کشور با اصلاحات هر چه بیشتری همراه شود که یقینا رفع کاستی‌ها و نارسایی‌ها از نظام بانکی، برای اقتصاد این مرز و بوم که به شدت به نظام بانکی وابسته است، حاوی مزایا و محاسن بسیاری (برای کلیت اقتصاد کشور در سطح کلان) خواهد بود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزیر اقتصاد: ادبیات اقتصاد کلاسیک فعلا جواب نمی‌دهد/ افزایش 23 درصدی خرید نفت کره جنوبی از ایران/ زمان فروش مسکن فرا رسیده است/ خروج بیش از 166 میلیون دلار از کشور برای واردات توتون و تنباکو

رئیس اتاق بازرگانی: پاکستان برای صادرات پیاز به ایران با قیمت هزار و پانصد تومان التماس می کند

کرایه حمل و نقل عمومی در سال 98 چقدر افزایش می‌یابد؟

اختصاص یک ماه یارانه به سیل زدگان

جزئیات طرح فروش فوری محصولات ایران‌خودرو اعلام شد + جدول

ارتباطی بین افزایش قیمت‌ برنج و سیل وجود ندارد/کمتر از 3 درصد کشت برنج کشور آسیب دیده است

جایگاه فضای مجازی در تحقق «رونق تولید»

دولت مراقب سیل اقتصادی سال98 باشد/ تغییر سال سختی‌ها به فرصت‌ها با برنامه‌ریزی و رونق تولید

روحانی: دولت به اقدام سریع برای جبران خسارات آسیب دیدگان متعهد است

مسئله اصلی در صادرات گاز ایران به عراق چیست؟

قیمت پیاز 6 هزار تومان شد

زمان واریز یارانه فروردین 98 مشخص شد

پولشویی، ابزاری برای تحریم بانک مرکزی توسط آمریکا/ نقش پالرمو چیست؟

حذف یارانه افراد پر درآمد در سال 98 اجرایی می‌شود؟/ سالیانه حدود 20 هزار میلیارد تومان به جیب ثروتمندان می‌رود

افزایش روزانه قیمت خودرو و اعتراض مشتریان طرح‌های پیش فروش/ چرا دولت بازار خودرو را سامان نمی‌دهد؟

رشد قیمت سکه و ارز+ جدول

وزیر راه و شهرسازی: شرایط خانه‌دار شدن مردم سخت شده است/بازار مسکن را متعادل می‌کنیم

وزیر راه و شهرسازی: شرایط خانه‌دار شدن مردم سخت شده است/بازار مسکن را متعادل می‌کنیم

متلاشی شدن شبکه سازمان یافته اخلال در نظام اقتصادی کشور در حوزه پتروشیمی

متلاشی شدن شبکه سازمان یافته اخلال در نظام اقتصادی کشور در حوزه پتروشیمی

نیم نگاهی بر مزایای پرداخت سود ماه شمار سپرده‌های بانکی

نیم نگاهی بر مزایای پرداخت سود ماه شمار سپرده‌های بانکی

40 سالگی انقلاب به روایت سازمان ملل + نمودار

40 سالگی انقلاب به روایت سازمان ملل + نمودار

ضمانت‌نامه‌های ضعیف بانکی، یکی از دلایل اصلی افزایش معوقات/ چرا برخی از وام‌ها در خارج از کشور هزینه می‌شود؟

یادداشت اینستاگرامی جدید همتی/ تورم چگونه مهار می‌شود؟

ابهام در حذف 6 میلیون نفر از مشمولان بسته حمایتی

پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

66 هزار میلیارد تومان از درآمدهای نفتی محقق نمی‌شود/ ضرورت ایجاد منابع جدید درآمدی

مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک 15 هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

جزئیاتی جدید از حقوق کارمندان و کارگران در سال 98

آغاز دور جدیدی از جنگ روانی دولت آمریکا علیه ملت ایران/ تلاش آمریکا برای تاثیرگذاری بر بازار ارز کشور خنثی می شود

قطعاً سال آینده فروش نفت ما، کمتر از پیش‌بینی‌ها خواهد شد/ برخی کشورها می‌خواهند فروش نفت ایران را به صفر برسانند/ راه‌های زیادی برای دور زدن تحریم‌ها داریم

سخنگوی موگرینی: سازوکار مالی با ایران به زودی راه‌اندازی می‌شود

آشنایی با مجازات زمین‌خواری و تصرف اراضی دولتی

جنگ اقتصادی چین و آمریکا / بحران مالی محتمل در اروپا/ آیا قانون بانک مرکزی آمریکا بر نرخ دلار در ایران تاثیر خواهد گذاشت؟

چرا هزینه زندگی در تهران را گران کنید؟

حداقل دستمزد در کشورهای اروپایی چقدر است؟/ قیمت پرتقال شب عید 3100 تومان تعیین شد/ آیا امکان تک نرخی شدن ارز وجود دارد؟

غاز ورود 50هزار راس دام سبک در هر هفته به کشور/ کاهش قیمت گوشت قرمز در راه است

پیش بینی بانک جهانی از نرخ تورم ایران در سال‌های 2019 و 2020/ احتمال اخراج دو شرکت هوآوی و ZTE از بازار آمریکا/ خروج ارز از کشور برای واردات 91 تن خمیر بازی/ کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟

وزیر صمت: کالا‌های اساسی که با ارز دولتی تامین می‌شوند نباید تابع نوسانات ارزی باشند/ قرار است 270 هزار شغل ایجاد شود

موانع صادرات کالا‌های غیرنفتی چیست؟ / بنگاه‌های کوچک و متوسط همچنان درگیر مشکلات بزرگ

ایران در مسیر توسعه/ارتقای جایگاه کشتیرانی ایران

مسئولان اتاق جنگ اقتصادی داخلی را به راه بیاندازند

حامیان خروج آمریکا از برجام همچنان به دنبال افزایش تحریم های ایران /طرح کنگره آمریکا برای مقابله با تلاش‌های ایران در راه‌اندازی ارز دیجیتال /موسسات مالی ایرانی زیر ذره بین جمهوری خواهان می‌روند

بلاتکلیفی پرداخت 500 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به حوزه سلامت/ آیا اعتبار در نظر گرفته شده به تولید داخل اختصاص می‌یابد؟

جزئیات کشف منابع گاز طبیعی در دریای عمان

بیش از 2 میلیون نفر از ساکنان اراضی اشغالی در فقر زندگی می‌کنند