پیام ویژه

آخرين مطالب

نیم نگاهی بر مزایای پرداخت سود ماه شمار سپرده‌های بانکی اقتصادي

نیم نگاهی بر مزایای پرداخت سود ماه شمار سپرده‌های بانکی

  بزرگنمايي:

پیام ویژه-بخش قابل توجهی از عموم مردم با سپرده‌گذاری کوتاه مدت به دریافت سود از نقدینگی سپرده خویش از بانک‌ها، مبادرت می‌ورزند.

چندی پیش، خبری در لابه‌لای سطور اخبار خبرگزاری‌ها و جراید منعکس و رسانه‌ای شد که پیرو آن می‌باید از ابتدای بهمن ماه، سود سپرده‌های بانکی، بصورت ماه شمار پرداخت شود و در واقع با اتخاذ این تصمیم و اجرایی شدن آن پرداخت سود روز شمار منتفی و ملغی شده است.

بدون تردید، وجود برخی مزایا و محاسن باعث شده تا شورای پول و اعتبار به اتخاذ چنین تصمیمی مبادرت ورزد که یکی از این موارد به افزایش امنیت نقدینگیِ بانک‌ها و به تعبیر دیگر کاهش ریسک نقدینگی برای مراکز اینچنینی و موسسات اعتباری باز می‌گردد.

با اجرای این طرح، از ظهور و بروز برخی تلاطمات بانکی جلوگیری می‌شود، زیرا عملا امکان خروج آنی و احتمالی نقدینگی از بانک‌ها از بین می‌رود و این امر برای بانک‌ها توفیقی است که در شرایط خاص اقتصادی به کاهش ریسکِ مرتبط با آن، می‌انجامد.

به زعم برخی کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی، اساسا پرداخت سود روز شمار به سپرده‌ها در بانک‌های جهان متدوال نیست.

کامران ندری، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با رسانه‌ها با اشاره به مطالب فوق، گفت: در سپرده‌های کوتاه مدت، سرمایه گذار نسبت به خروج سپرده‌ها و دریافت آن از بانک‌ها در هر زمانی که مایل باشد، مخیر است، اما با اجرای این طرح، از این پس می‌باید سپرده ها، حداقل یکماه در قالب سپرده‌های کوتاه مدت بانکی باقی بماند در غیر اینصورت هیچگونه سودی به آن تعلق نخواهد گرفت.

وی معتقد است، پیرو این طرح، ضریب ارائه تسهیلات بانکی از سوی بانک‌ها و موسسات پولی و اعتباری تقویت می‌شود و به واقع می‌باید با اتخاذ تدابیر مقتضی به نحوی برنامه ریزی شود که سود سپرده‌های بانکی به فراخور میزان ماندگاری و مانایی آن در بانک‌ها، (به عنوان سپرده‌های بانکی) متنوع باشد وبه تبع در چنین شرایطی، انگیزه سرمایه گذاران برای افزایش هر چه بیشتر زمان ماندگاری سپرده‌های کوتاه مدت در بانک‌ها، تقویت خواهد شد.

ندری افزود: در پی این تصمیم، بانک‌ها و سرمایه گذاران، توامان با یکدیگر از مزایای این طرح بهره‌مند خواهند شد (و تنها تفاوت در این انتفاع به این امر باز می‌گردد که بانک‌ها بصورت مستقیم و سپرده گذاران بصورت غیر مستقیم از مزایای این تصمیم بهره‌مند خواهند شد، زیرا آنچنان که عنوان شد توان و قدرت مانور بانک‌ها برای ارائه تسهیلات افزایش می‌یابد و به تبع، با حصول این امر، متقاضیان دریافت وام یا تسهیلات نیز از مزایای چنین تصمیمی منتفع خواهند شد)

ماه شمار شدن پرداخت سود سپرده‌های بانکی، به بهبود تراز مالی بانک‌ها کمک می‌کند

لطفعلی بخشی، کارشناس اقتصادی یکی دیگر از صاحب نظران عرصه اقتصادی است که به نوعی از مدافعان این طرح محسوب می‌شود.

وی در گفت‌وگو با رسانه‌ها در تشریح مزایای این تصمیم، گفت:کاهش سرعت گردش مالی و کنترل هر چه بیشتر پولشویی، از نمونه مزایای این طرح به شمار می‌رود.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: اگرچه در ظاهر امر، ممکن است این تلقی به اذهان و افکار عمومی متبادر شود که اجرای این طرح، زمینه کاهش سپرده‌های مردم در بانک‌ها را فراهم سازد، اما با توجه به شرایط اقتصادی موجود، سرمایه گذاری در بانک‌ها به مراتب مطلوب‌تر از سرمایه گذاری در حوزه‌های سودآور دیگر است و به تبع نباید از کاهش احتمالی سپرده‌های عمومی مردم در بانک‌ها نگران بود.

بخشی گفت: با اجرای این طرح، حجم سود‌های بانکی، کاهش می‌یابد (که طبیعتا این امر برای بانک‌ها مثبت و سازنده خواهد بود و البته در صورت صبر و تحمل هر چه بیشتر سپرده گذاران، ضرر و خساراتی متوجه سرمایه گذاران نیز نخواهد بود)

وی معتقد است: به تبع با کاهش نرخ سود، تراز مالی بانک‌ها بهبود پیدا می‌کند و در واقع امر این تصمیم به نفع سیستم بانکی کشور است.

بخشی در ادامه بیان می‌کند:با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از مردم، سپرده گذاری نقدینگی خویش در بانک‌ها و به تعبیری، این مدل از سرمایه گذاری را مطلوب ارزیابی می‌کند، امکان ارائه تسهیلات به واحد‌های تولیدی نیز تقویت می‌شود و تحقق چنین امری، در بهبود وضعیت تولیدی کشور، موثر و سازنده خواهد بود.

ماه شمار شدن سود سپرده ها، ضریب ایجاد اختلال در بازار‌های ارز و سکه را کاهش می‌دهد/افزایش قدرت برنامه ریزی بانک‌ها در سایه اجرای این طرح

بهاءالدین حسینی هاشمی، مدیرعامل سابق بانک صادرات، در گفت‌وگو با رسانه‌ها ضمن مثبت خواندن این طرح، اظهار کرد: یکی از معایب پرداخت سود روز شمار، معطوف به این امر می‌شد که سپرده گذار صبح پول خود را از بانک خارج می‌نمود و عصر مجددا آن را به حساب سپرده خویش باز می‌گرداند.

مدیرعامل سابق بانک صادرات، گفت: برخی از سوداگران بازار ارز و سکه، از این بازه زمانی سوء استفاده کرده و به خرید ارز، طلا و سکه مبادرت می‌ورزیدند و پس از کسب سود و بعد از گذشت چندین ساعت، مجددا آن را به بانک باز می‌گردانند و به واقع، هیچگونه سود و عایدی، نصیب بانک‌ها در مقطع زمانی اشاره شده نمی‌شد.

وی در ادامه بیان کرد: هر واحد پولی که وارد بانک می‌شود، منجر به افزایش حجم سرعت پول در گردش می‌شود و این موضوع  رابطه متقابلی با افزایش نقدینگی و تورم دارد.

هاشمی گفت: در نقطه مقابل با پرداخت سود بصورت ماه شمار، سرعت گردش پول با کاهش مواجه می‌شود و به نوعی شاهد ماندگاری و پایداری هر چه بیشتر سپرده‌ها خواهیم بود و بانک‌ها نیز قادر به برنامه ریزی هر چه مطلوب تری برای سپرده‌های مذکور خواهند بود.

وی افزود: از دیگر سو، پیرو تصمیم اتخاذ شده برای ماه شمار کردن پرداخت سود‌های بانکی، ریسک نقدینگی بانکی کاهش می‌یابد و با ثبات نقدینگی ضریب آرامش ارتقا پیدا می‌کند.

مدیرعامل سابق بانک صادرات تصریح کرد: برخلاف تصور برخی که گمان می‌کنند این طرح باعث سوق پیدا کردن نقدینگی مردم به برخی از بازار‌ها همچون ارز و سکه می‌شود، در واقع امر، سرمایه گذاران برای شکسته نشدن سود‌های بانکی و عدم کاهش آن به حداقل میزان سود، مایل به تغییر منابع و خروج و تمرکز آن در دیگر حوزه‌های سرمایه گذاری و اقتصادی نخواهند بود و به واقع میانگین متوسط ماه شمار کردن سود بانکی، منجر به ماندگاری هر چه بیشتر سپرده‌ها خواهد شد.

امید آن می‌رود با اتخاذ تدابیر هوشمندانه افزون‌تر، نظام بانکی کشور با اصلاحات هر چه بیشتری همراه شود که یقینا رفع کاستی‌ها و نارسایی‌ها از نظام بانکی، برای اقتصاد این مرز و بوم که به شدت به نظام بانکی وابسته است، حاوی مزایا و محاسن بسیاری (برای کلیت اقتصاد کشور در سطح کلان) خواهد بود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اُفت قیمت 23 ارز در بازار بین بانکی

طلا و ارزهای نو ظهور ریزشی شدند

کاهش قیمت بلیط هواپیما از شهریور + جزییات

ایران رتبه دهم جهان در رشد نقدینگی

قیمت سکه و طلا در بازار امروز 1398/05/24

جزئیات نرخ رسمی انواع ارز / قیمت 23 ارز کاهش یافت

تداوم ریزش قیمت نفت در بازار جهانی

قیمت کارخانه‌ای خودرو بیشتر از قیمت بازار شد

فروش تخم‌مرغ ، ارزان‌تر از نرخ مصوب

قیمت مسکن در شهرهای جدید معقول‌تر است

هرلیتربنزین،7000 تومان یارانه؟

ضرب شست قضایی به مدیران سایپا و ایران خودرو

یک گزارش عجیب مردمی در مورد کارت سوخت/ دردسر قضایی برای چندین هزار نفر

جهانگیری بالاخره پاسخگوی خرج 18 میلیارد دلار هست یا نه؟(خبر ویژه)

هزینه‌ های خداحافظی با صفرهای ریال

توضیحات همتی درباره مصوبه جدید شورای پول و اعتبار

رکود اقتصادی گریبان گیر «دفاتر اسناد رسمی» شد

گوشت‌های‌ یارانه‌ای از رستوران‌های شمال تهران سر درآورد!

قیمت جهانی نفت امروز 1398/05/12

اعلام چهار روش برای حذف قبوض برق

با کاهش قیمت دلار ، قیمت گوشی هم کاهش یافت ؟

شرط لازم برای حذف صفر از پول ملی 5 سال ثبات نرخ تورم است

بعد از ساندرو و برلیانس ، تولید سراتو هم متوقف شد

قیمت طلا ، قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/05/12

بازگشت عجیب ستاره استقلالی به دنیای فوتبال!

9 کشور مشتری بنزین ایران شدند

استقلال و ذوب‌آهن از سوی AFC محکوم شدند

وزارت اقتصاد به بانک‌ ها نامه زد ؛ بیشتر از 15 درصد سود ندهید

شاخص به رشد 8 واحدی بسنده کرد

تاثیرات حذف صفرهای پول ملی؛ آیا باعث تورم می شود؟

وزیر صمت: قیمت خودرو کاهش می‌یابد

قیمت سکه یک ماهه 7 درصد ارزان شد

احتکار و گرانی ، نتایج اجرای طرح مسکن مشارکتی

افزایش درآمد شهروندان اروپایی

فروش نقدی و اعتباری محصولات سایپا از امروز

افزایش 91.5 درصدی قیمت مسکن در یکسال اخیر

موافقت دولت با استخراج ارزهای رمزنگاری شده

آیا قیمت خودرو به مدار افزایشی بازگشته است ؟

شناسایی چند هزار میلیارد فرارمالیاتی در مناطق آزاد

محصولات کشاورزی؛ جایگزینی مناسب برای نفت

اهدای آپارتمان به اعضای ستاد مبارزه با زمین خواری!

هرچه آمارها افزایش یابد باز کمبود آب داریم !

اولویت ما تنظیم بازار 100 قلم کالای اساسی است

بار کشتی غرق شده ایرانی چه بود ؟

امضای 4 قرارداد چاپ مشترک ایران و چین در نمایشگاه کتاب پکن

قیمت منطقی گوشت در بازار چقدر است ؟

تصویب 4 راهکار دولت برای جبران کسری بودجه

کاهش قیمت محصولات گرمایشی در بازار

اظهارات ضد و نقیض از تولید محصولات ناقص

برزیل با توقف سوخت‌ رسانی به کشتی های ایرانی چقدر ضرر می کند ؟