پیام ویژه

آخرين مطالب

حذف یارانه افراد پر درآمد در سال 98 اجرایی می‌شود؟/ سالیانه حدود 20 هزار میلیارد تومان به جیب ثروتمندان می‌رود اقتصادي

حذف یارانه افراد پر درآمد در سال 98 اجرایی می‌شود؟/ سالیانه حدود 20 هزار میلیارد تومان به جیب ثروتمندان می‌رود

  بزرگنمايي:

پیام ویژه-حذف یارانه افراد و گروه‌های پردرآمد کشور، به موضوعی تکراری و بی نتیجه (تاکنون) تبدیل شده است، ضرورتی که با وجود تأکید بسیاری از کارشناسان مبنی بر اجرایی شدن آن، هر سال به انحای گوناگون عملیاتی نمی‌شود و به واقع در بر همان پاشنه معیوب پیشین خود می‌چرخد.

در شرایطی که بخش قابل توجهی از بودجه کشور صرف امور جاری می‌شود به تبع حذف هزینه‌های زائد و غیر ضروری برای دولت از نان شب واجب‌تر است.

این قاعده بر یک منطق و قاعده محکم اقتصادی استوار است که در شرایط سخت و دشوار اقتصادی باید در هزینه کرد منابع، وسواس هر چه بیشتری را لحاظ کرد، البته این رویکرد نه صرفا در شرایط سخت و دشوار اقتصادی، بلکه در هر شرایط و بستری باید سرلوحه امور قرار گیرد، در غیر این‌صورت ضریب شکوفایی و پیشرفت اقتصادی کشور با نارسایی‌هایی همراه خواهد شد و در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن، فرآیند مذکور به کندی پیش خواهد رفت.

در شرایطی که اقتصاد کشور با چالش‌های عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند و بسیاری از پروژه‌های عمرانی کشور به دلیل کمبود منابع، معطل مانده‌اند، روا نیست بخش قابل توجهی از جمعیت کشور، یارانه دریافت کنند، یارانه‌ای که در محاسبات اقتصادی، پرداخت آن به دهک‌های پردرآمد، هیچ منطقی ندارد.

موضوع حذف یارانه و افراد و گروه‌های پردرآمد حدود 8 سال است که در لایحه بودجه لحاظ و گنجانده می‌شود، اما همچنان از اجرای این بند به معنای واقعی کلمه و بصورتی جدی خبری نیست.

آنچنان که مطالعات و بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد از مجموع جمعیت 82 میلیون نفری ایران نزدیک به 76 میلیون نفر یارانه‌بگیر هستند.

در این میان سه دهک، از ده دهک درآمدی کشور، نیازی به یارانه نقدی ندارند، سه دهکی که بنابر گزارشات موجود 24 میلیون نفر از جمیعیت کشور را به خود اختصاص می‌دهند، اما از این میزان تنها به یک دهک (حدود 6 میلیون نفر) یارانه (منظور نظر یارانه 45 هزار تومانی ماهیانه است) پرداخت نمی‌شود.

بنابر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ماه‌های مرداد، شهریور، مهر، آبان و آذر امسال، 178 هزار میلیارد ریال یارانه پرداخت شده است.

از دیگر سو، باید امسال (1397) تعداد یارانه بگیران کشور از 76 میلیون نفر به 56 میلیون نفر کاهش می‌یافت، امری که تاکنون محقق نشده و حصول آن در هفته‌های باقیمانده تا پایان سال، امری نزدیک به محال به نظر می‌رسد.

30 میلیون نفر از جمعیت کشور در دایره یارانه بگیران می‌گنجند

یکی از مولفه‌های لازم برای سنجش و احصای آمار یارانه بگیران به بانک داده‌های اطلاعاتی باز می‌گردد و به واقع در فقدان و خلأ چنین داده‌هایی نمی‌توان نسبت به اجرای صحیح و دقیق حذف یارانه بگیران امیدوار بود.

نظر کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی در خصوص گروه‌هایی که مشمول حذف یارانه می‌شوند و شاخص‌هایی که به موجب آن باید نسبت به حذف و پرداخت یارانه به افراد و گروه‌های اجتماعی مبادرت ورزید، متعدد و متفاوت است.

به عنوان نمونه، حسین راغفر، یکی از کارشناسان اقتصادی معتقد است از مجموع کل افراد و گروه‌های یارانه بگیر، تنها 30 میلیون نفر در قالب و دایره گروه‌های یارانه بگیر می‌گنجند.

وی در تشریح بافت جمعیتی مذکور به رسانه‌ها می‌گوید: روستاییان، بازنشستگان، عشایر، زنان سرپرستان خانوار و همچنین افراد و گروه‌های تحت پوشش نهاد‌های امدادی و حمایتی (همچون کمیته امداد و بهزیستی) از نمونه طیف‌هایی محسوب می‌شوند که می‌توان آنها را در قالب گروه‌های دریافت کننده یارانه گنجاند و به زعم بنده مابقی جمعیت ایران باید از لیست گروه‌ها و افراد دریافت کننده یارانه حذف شوند.

آنچنان که اخبار و گزارش‌های منعکس شده در رسانه‌ها نشان می‌دهد، افراد و گروه‌هایی که حقوق دریافتی آنها کمتر از 3 تا دو و نیم میلیون تومان است نباید نگران حذف یارانه خویش باشند.

در این خصوص، نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید"متقاضیان و نیازمندان واقعی، در فرآیند حذف، نگرانی نخواهند داشت."

شاید اظهارات نوبخت برای برخی از افراد و گروه‌های به اصطلاح نیازمند جامعه، تا حدودی نوید بخش و امیدوارکننده به نظر برسد (اگرچه در شرایط موجود اقتصادی، قدرت خرید 45 هزار تومان به شدت تنزل پیدا کرده است)، اما سخن اصلی به این امر باز می‌گردد که آیا اصل طرح پس از گذشت 8 سال تاکید و ضرورت، اجرایی خواهد شد یا خیر؟

مصوبه حذف یارانه افراد پردرآمد محکم‌تر از گذشته نوشته شده است

یکی از نقد‌ها و ایراداتی که در سالیان گذشته به این موضوع (عدم حذف یارانه افراد پر درآمد) وارد می‌شود، به مجلس شورای اسلامی باز می‌گردد، به واقع در این نقیصه، صرفا دولت مقصر نیست و مجلس مورد نقد و انتقاد قرار می‌گیرد که چرا نظارت محکم و لازم را برای مجاب ساختن دولت برای اجرایی شدن این طرح در دستور کار قرار نداده است.

البته برخی از نمایندگان مجلس نسبت به عدم اجرای این طرح، اظهارات، نطق‌ها و موضع گیری‌هایی انتقادی داشته اند، اما کلیت مجلس در مجاب ساختن دولت نسبت به اجرای این طرح، موفق عمل نکرده است.

البته، ظاهرا، سال آینده، سالی متفاوت در حوزه پرداخت یارانه خواهد بود.

آنچنان که برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی عنوان کرده‌اند، مصوبه حذف یارانه افراد و گروه‌های پردرآمد در لایحه بودجه سال 98، به مراتب محکم‌تر از سال‌های گذشته نوشته شده است.

رحیم زارع، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با رسانه‌ها با اشاره به مطلب فوق در این خصوص گفت: ضمانت اجرایی این مصوبه، قانونی است که در لایحه بودجه می‌آید و دولت موظف به اجرای آن است.

محمدحسن نژاد، عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با رسانه‌ها تصریح کرد: مصوبه‌ای که به قانون تبدیل می‌شود، دولت موظف به اجرای آن است و در صورت عدم اجرایی شدن آن، قطعا مجلس با دولت برخورد خواهد کرد.

سالیانه حدود 20 هزار میلیارد تومان به چهار دهک ثروتمند جامعه، یارانه تعلق می‌گیرد

چندی پیش، میثم موسایی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با رسانه‌ها با تأکید بر ضرورت حذف پرداخت یارانه به گروه‌های پردرآمد جامعه اظهار کرد: اینکه به تمامی افراد و گروه‌های جمعیتی جامعه یارانه تعلق گیرد، رویه و رویکردی اشتباه است.

وی گفت: سالیانه حدود 20 هزار میلیارد تومان به چهار دهک ثروتمند جامعه یارانه تعلق می‌گیرد که این میزان معادل بودجه عمرانی یکسال کشور است.

موسایی در ادامه بیان کرد: مشخص نیست این سیاست اشتباه تا چه زمانی و تا کجا ادامه پیدا می‌کند.

از ضرورت فقرزدایی تا لزوم پرداخت یارانه به نیازمندان واقعی در کشور

سید ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با رسانه‌ها در خصوص حذف یارنه افراد و گروه‌های پردرآمد و لزوم افزایش ضریب کمک رسانی و پشتیبانی از افراد و گروه‌های نیازمند گفت:  45 هزار تومانی که به عنوان میزان یارانه پرداختی به هر نفر از اعضای خانوار‌ها در نظر گرفته شده مطابق با میزان تورم سال 1389 تعریف شده بوده و در حال حاضر این عدد و رقم از ارزش مادی چندانی برخوردار نیست.

وی معتقد است، می‌باید یارانه اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه افزایش یابد و به واقع دولت باید در صدد ارائه بسته‌های حمایتی هر چه بیشتر به این اقشار و گروه‌ها باشد.

جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درباره تعداد افرادی که از لیست یارانه بگیران حذف خواهند شد به رسانه‌ها گفت: در سال 98، نزدیک به 34 میلیون و 500 هزار نفر از جمعیت یارانه بگیر کشور، کسر خواهد شد که با تحقق این امر، حدود 18 هزار و 800 میلیارد تومان منابع مالی حاصل می‌شود که تماما مصروف حوزه اشتغالزایی جوانان خواهد شد.

آنچنان که این نماینده مجلس بیان کرد: در سال آینده بیش از نیمی از جمعیت ایران یارانه دریافت می‌کنند، بنابراین باید به موازات این امر فقرزدایی از کشور در دستور کار قرار گیرد و صرفا نیازمندان واقعی یارانه دریافت کنند.

به هر ترتیب امید آن می‌رود حذف دهک‌های پردرآمد جامعه از لیست اقشار و گروه‌های دریافت کننده یارانه، با جدیت و قاطعیت تمام، عملیاتی و اجرایی شود و این ضرورت در پیچ و خم برخی از مصلحت اندیشی‌های سیاسی و انتخاباتی با مانع یا توقف مواجه نشود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وزیر اقتصاد: ادبیات اقتصاد کلاسیک فعلا جواب نمی‌دهد/ افزایش 23 درصدی خرید نفت کره جنوبی از ایران/ زمان فروش مسکن فرا رسیده است/ خروج بیش از 166 میلیون دلار از کشور برای واردات توتون و تنباکو

رئیس اتاق بازرگانی: پاکستان برای صادرات پیاز به ایران با قیمت هزار و پانصد تومان التماس می کند

کرایه حمل و نقل عمومی در سال 98 چقدر افزایش می‌یابد؟

اختصاص یک ماه یارانه به سیل زدگان

جزئیات طرح فروش فوری محصولات ایران‌خودرو اعلام شد + جدول

ارتباطی بین افزایش قیمت‌ برنج و سیل وجود ندارد/کمتر از 3 درصد کشت برنج کشور آسیب دیده است

جایگاه فضای مجازی در تحقق «رونق تولید»

دولت مراقب سیل اقتصادی سال98 باشد/ تغییر سال سختی‌ها به فرصت‌ها با برنامه‌ریزی و رونق تولید

روحانی: دولت به اقدام سریع برای جبران خسارات آسیب دیدگان متعهد است

مسئله اصلی در صادرات گاز ایران به عراق چیست؟

قیمت پیاز 6 هزار تومان شد

زمان واریز یارانه فروردین 98 مشخص شد

پولشویی، ابزاری برای تحریم بانک مرکزی توسط آمریکا/ نقش پالرمو چیست؟

حذف یارانه افراد پر درآمد در سال 98 اجرایی می‌شود؟/ سالیانه حدود 20 هزار میلیارد تومان به جیب ثروتمندان می‌رود

افزایش روزانه قیمت خودرو و اعتراض مشتریان طرح‌های پیش فروش/ چرا دولت بازار خودرو را سامان نمی‌دهد؟

رشد قیمت سکه و ارز+ جدول

وزیر راه و شهرسازی: شرایط خانه‌دار شدن مردم سخت شده است/بازار مسکن را متعادل می‌کنیم

وزیر راه و شهرسازی: شرایط خانه‌دار شدن مردم سخت شده است/بازار مسکن را متعادل می‌کنیم

متلاشی شدن شبکه سازمان یافته اخلال در نظام اقتصادی کشور در حوزه پتروشیمی

متلاشی شدن شبکه سازمان یافته اخلال در نظام اقتصادی کشور در حوزه پتروشیمی

نیم نگاهی بر مزایای پرداخت سود ماه شمار سپرده‌های بانکی

نیم نگاهی بر مزایای پرداخت سود ماه شمار سپرده‌های بانکی

40 سالگی انقلاب به روایت سازمان ملل + نمودار

40 سالگی انقلاب به روایت سازمان ملل + نمودار

ضمانت‌نامه‌های ضعیف بانکی، یکی از دلایل اصلی افزایش معوقات/ چرا برخی از وام‌ها در خارج از کشور هزینه می‌شود؟

یادداشت اینستاگرامی جدید همتی/ تورم چگونه مهار می‌شود؟

ابهام در حذف 6 میلیون نفر از مشمولان بسته حمایتی

پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

نگاه برخی مدیران؛ رشد اقتصاد ایران و بزرگ‌ترین خیانت به اقتصاد مقاومتی

66 هزار میلیارد تومان از درآمدهای نفتی محقق نمی‌شود/ ضرورت ایجاد منابع جدید درآمدی

مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک 15 هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

جزئیاتی جدید از حقوق کارمندان و کارگران در سال 98

آغاز دور جدیدی از جنگ روانی دولت آمریکا علیه ملت ایران/ تلاش آمریکا برای تاثیرگذاری بر بازار ارز کشور خنثی می شود

قطعاً سال آینده فروش نفت ما، کمتر از پیش‌بینی‌ها خواهد شد/ برخی کشورها می‌خواهند فروش نفت ایران را به صفر برسانند/ راه‌های زیادی برای دور زدن تحریم‌ها داریم

سخنگوی موگرینی: سازوکار مالی با ایران به زودی راه‌اندازی می‌شود

آشنایی با مجازات زمین‌خواری و تصرف اراضی دولتی

جنگ اقتصادی چین و آمریکا / بحران مالی محتمل در اروپا/ آیا قانون بانک مرکزی آمریکا بر نرخ دلار در ایران تاثیر خواهد گذاشت؟

چرا هزینه زندگی در تهران را گران کنید؟

حداقل دستمزد در کشورهای اروپایی چقدر است؟/ قیمت پرتقال شب عید 3100 تومان تعیین شد/ آیا امکان تک نرخی شدن ارز وجود دارد؟

غاز ورود 50هزار راس دام سبک در هر هفته به کشور/ کاهش قیمت گوشت قرمز در راه است

پیش بینی بانک جهانی از نرخ تورم ایران در سال‌های 2019 و 2020/ احتمال اخراج دو شرکت هوآوی و ZTE از بازار آمریکا/ خروج ارز از کشور برای واردات 91 تن خمیر بازی/ کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟

وزیر صمت: کالا‌های اساسی که با ارز دولتی تامین می‌شوند نباید تابع نوسانات ارزی باشند/ قرار است 270 هزار شغل ایجاد شود

موانع صادرات کالا‌های غیرنفتی چیست؟ / بنگاه‌های کوچک و متوسط همچنان درگیر مشکلات بزرگ

ایران در مسیر توسعه/ارتقای جایگاه کشتیرانی ایران

مسئولان اتاق جنگ اقتصادی داخلی را به راه بیاندازند

حامیان خروج آمریکا از برجام همچنان به دنبال افزایش تحریم های ایران /طرح کنگره آمریکا برای مقابله با تلاش‌های ایران در راه‌اندازی ارز دیجیتال /موسسات مالی ایرانی زیر ذره بین جمهوری خواهان می‌روند

بلاتکلیفی پرداخت 500 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به حوزه سلامت/ آیا اعتبار در نظر گرفته شده به تولید داخل اختصاص می‌یابد؟

جزئیات کشف منابع گاز طبیعی در دریای عمان

بیش از 2 میلیون نفر از ساکنان اراضی اشغالی در فقر زندگی می‌کنند