پیام ویژه

آخرين مطالب

توکلی خطاب به دژپسند: حقایق تلخ درباره خصوصی‌سازی تحت مدیریت پوری‌حسینی بسیار است/ نحوه قیمت‌گذاری‌‌ها به تاراج بیشتر شبیه است تا فروش/ شرکتی تنها با پرداخت 10میلیون تومان صاحب هپکو شد سياسي

توکلی خطاب به دژپسند: حقایق تلخ درباره خصوصی‌سازی تحت مدیریت پوری‌حسینی بسیار است/ نحوه قیمت‌گذاری‌‌ها به تاراج بیشتر شبیه است تا فروش/ شرکتی تنها با پرداخت 10میلیون تومان صاحب هپکو شد

  بزرگنمايي:

پیام ویژه-احمد توکلی، رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دیده­‌بان شفافیت و عدالت در خصوص خصوصی سازی و واگذاری شرکت‌های دولتی نامه‌ای به فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی نوشت و عنوان کرد: فرموده بودید که دستور داده‌اید تا رسیدگی به اعتراضات مکرر نمایندگان مردم، کارگران مظلوم و سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت نسبت به واگذاری‌های سال‌های اخیر، موقتاً امر واگذاری متوقف شود، سپس با روشن شدن آسیب‌ها، حسب مورد، اقدامات قانونی انجام گیرد. ظاهراً نظرتان تغییر یافته، یا دستور شما به زیردستان، نرسیده یا تمکین نمی‌کنند. درهرحال ادامه این روند خسارت‌بار به صلاح دولت و ملت نیست.

وی در این نامه آورده است: اعتراض به واگذاری‌ها تنها به عدم اهلیت افرادی که بنگاه‌ها را تصاحب می‌کردند، مربوط نبود. اعتراض شدیدتر به قیمت‌گذاری بنگاه‌های واگذار شده بوده است که به تاراج بیشتر شبیه است تا فروش. این تاراج تقریباً در همه موارد سال‌های اخیر، با نادیده گرفتن عقل و قانون ممکن می‌شده است؛ مثلاً مقررات قانونی و عقلانی در قیمت‌گذاری، تمامی دارایی‌های ملموس و غیرملموس را لحاظ می‌کند:

متن  کامل این نامه به شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر ارجمند، جناب آقای دکتر دژپسند

وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی

سلام علیکم

پیرو دو نامه قبلی، در تماسی فرموده بودید که دستور داده‌اید تا رسیدگی به اعتراضات مکرر نمایندگان مردم، کارگران مظلوم و سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت نسبت به واگذاری‌های سال‌های اخیر، موقتاً امر واگذاری متوقف شود، سپس با روشن شدن آسیب‌ها، حسب مورد، اقدامات قانونی انجام گیرد. ظاهراً نظرتان تغییر یافته، یا دستور شما به زیردستان، نرسیده یا تمکین نمی‌کنند. درهرحال ادامه این روند خسارت‌بار به صلاح دولت و ملت نیست. به ویژه آنکه رئیس سازمان از جهت امانت‌داری متهم باشد.

اعتراض به واگذاری‌ها تنها به عدم اهلیت افرادی که بنگاه‌ها را تصاحب می‌کردند، مربوط نبود. اعتراض شدیدتر به قیمت‌گذاری بنگاه‌های واگذار شده بوده است که به تاراج بیشتر شبیه است تا فروش. این تاراج تقریباً در همه موارد سال‌های اخیر، با نادیده گرفتن عقل و قانون ممکن می‌شده است؛ مثلاً مقررات قانونی و عقلانی در قیمت‌گذاری، تمامی دارایی‌های ملموس و غیرملموس را لحاظ می‌کند:

«کارشناس قیمت‌گذاری سهام باید با اتکا به دانش و مهارت خویش عواملی چون نوع تولید، فناوری مورد استفاده، مدیریت، نیروی انسانی کارآمد، بازار داخلی و بین‌المللی محصولات، موقعیت شرکت در مقایسه با رقبای تجاری اعم از داخلی و خارجی، سهم تولیدات شرکت در بازار را در قیمت‌گذاری سهام لحاظ کند.»[1] در هیچ یک از مثال‌های زیر این حکم رعایت نشده است

حالا هم که با اعتراضات گسترده روبرو شده‌اند و به دنبال اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت و اعلام جرم جمعی از نمایندگان ملت، ثروت مردم را از نااهلان متکبر زیاده‌طلب باز پس می‌گیرند، علاوه بر بی‌اعتنایی به حکم فوق‌الذکر، به موضوع بسیار مهم دیگری که کاملاً در قیمت‌گذاری موثر است، اعتنا ندارند؛ و بنگاه‌های پس گرفته شده را با همان قیمت گذشته در معرض فروش گذارده‌اند. موضوع مهم اشاره شده، تغییرات نرخ ارز است.

تمامی معاملاتی که بعد از بحران ارزی، آغاز شده از دی ماه 1396، انجام شده باشد، محتاج ارزیابی مجدد است. کدام کارخانه را سراغ دارید که پس از سه برابر شدن قیمت ارز، ارزش دارایی‌هایش چند برابر نشده باشد. این افزایش ارزش اسمی بنگاه‌ها، محدود به دارایی‌های با منشا ارزی نیست؛ بلکه بقیه دارایی‌ها را نیز در بر می‌گیرد.

مقررات قانونی، سازمان خصوصی‌سازی را ملزم می‌کند «وقوع هرگونه رویداد عمده‌»[2] را در ارزش‌گذاری اموال قابل‌واگذاری لحاظ کند این امر بسیار واضح و تکلیف قانونی مسلم، از چشم سازمان خصوصی‌سازی پنهان مانده یا برای مطامعی چشم خویش را بستند؟ علاوه بر آنکه تمامی ارزیابی‌ها برای قیمت‌گذاری شش ماه بیشتر معتبر نیست.

به چند نمونه تکان‌دهنده توجه فرمایید:

1- ارزش زمین ائل گلی متعلق به ماشین‌سازی تبریز به مساحت 83500 متر مربع بسیار بیشتر از کل پولی است که به اصطلاح خریدار متعهد به پرداخت آن بود. این ملک با توجه به اصلاحاتی که شامل آن می‌شود، به طور متوسط متر مربعی 13 میلیون تومان ارزش‌گذاری می‌گردد؛ یعنی تنها ارزش این زمین بیشتر از 1000 میلیارد تومان برآورد می‌شود. درحالی که این بنگاه بی‌نظیر که در داخل ایران برند قابل اعتماد صنعت کشور است با سایتی بسیار گسترده و تجهیزاتی ویژه که هر دستگاهی را می‌تواند بسازد، به اضافه زمین‌های ائل گلی کلاً 700 میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده بود.

2- مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزال یک نمونه دیگر است. مپنا خریدار جدید است. واگذاری این مجتمع بزرگ به مپنا، گرچه از حیث اهلیت خریدار پذیرفتنی است؛ ولی چرا به قیمت تاراجی قبلی؟ نباید اثر افزایش قیمت ارز که زلزله 8 ریشتری در تعیین ارزش دارایی‌ها پدید آورده است، دیده شود؟ هرمزال را در قیمت‌گذاری مبنای واگذاری، طرح نیمه تمام تلقی کردند و از جمع ارزش اجزای آن به ارزش کل رسیدند. در حالی که شش سال از افتتاح آن می‌گذشت و در حال تولید بود. بهانه نیز داشتن طرح توسعه بود. هرمزال برند شده بود، از نیروی انسانی ماهر و از مدیران میانی باتجربه نیز برخوردار بود.

در منطقه ویژه و در نزدیکی آب‌های بین‌المللی قرار داشت، تمام جوازهای مختلف دولتی را در اختیار داشت. ولی تمام این مزایا خائنانه و غیرقانونی نادیده گرفته شد. اگر سلامت و قانون در کار بود و نسبت به بیت‌المال حساسیتی وجود داشت باید پیش از واگذاری همان کاری را می‌کردند که به اصطلاح خریدار بلافاصله بعد از تصرف انجام داد: تبدیل طرح! هرمزال به شرکت آلومینیوم هرمز جنوب.

3- نمونه دیگری از قیمت‌گذاری‌های جهت‌دار ابهام‌برانگیز ماجرای فروش هپکو است. 73/60 درصد این بنگاه کم نظیر در تاریخ 12 اردیبهشت 96 با قیمت تعیین شده سازمان خصوصی‌سازی، به 300 میلیارد تومان به شرکت هیدرو اطلس واگذار شد.

پیش پرداخت معامله فقط 10 میلیون تومان بود! بعد از اعتراضات کارگری، مالکیت آن زیر سوال است. اخیراً در تاریخ 7 بهمن 97 سازمان خصوصی‌سازی با افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌های هپکو موافقت می‌کند. موسسه حسابرسی آبتین روش آریا بازرس قانونی هپکو که معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار نیز هست، تنها ارزش زمین و ساختمان‌های هپکو را، بدون لحاظ کردن بهای ماشین‌آلات مهم، با ارزش و منحصر به فرد آنکه برای سال‌ها قابل خرید از خارج نیست، نیروی انسانی آموزش دیده، بازار تضمینی، فناوری جدید، برند آبرومند و نقش انحصاری که دارد و امتیازات با ارزش دیگر، مبلغ 2268 میلیارد تومان ارزیابی کرد.

اختلاف فاحش این مبلغ با مبلغ فروش از دم قسط یک سال و نیم پیش نحوه قیمت‌گذاری مسئله‌دار سازمان خصوصی‌سازی را نشان می‌دهد. جنابعالی که مسلمانی با سابقه انقلابی هستید چنین ظلمی نسبت به مردم ایران را چگونه تحمل می‌کنید؟

شرکت هیدرو اطلس که شرکت معظم و منحصر به فرد هپکو را تنها با پرداخت 10 میلیون تومان تصاحب کرده و تعهدات خود را نیز ایفا نکرده است، با این افزایش سرمایه ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها، قابلیت دریافت تسهیلات بانکی، به مبلغ 1000 میلیارد تومان را خواهد یافت و اگر هیدرو اطلس، این تسهیلات را به چنگ آورد و مانند گذشته، تعهدات حاصل از کسب تسهیلات را ایفا نکند، بانک‌ها وثایق هپکو را تصاحب می‌کنند و باز هم مبالغ هنگفتی از بیت‌المال تباه می‌گردد.

 جناب آقای دکتر دژپسند!

حقایق تلخ درباره خصوصی‌سازی سال‌های اخیر تحت مدیریت آقای پوری حسینی بسیار است. همین چند نمونه برای متوقف کردن تاراج منابع متعلق به مردم کافی به نظر می‌رسد. پرونده هپکو هم اکنون در دادگاه ویژه در حال رسیدگی است دفاع از حق مردم اقتضاء دارد بقیه واگذاری‌های مشکوک را نیز به همان دادگاه‌ها ارجاع بفرمایید و افزایش سرمایه هپکو را با تجدید ارزیابی دارایی‌ها تا تعیین تکلیف دادگاه متوقف کنید و دست پوری حسینی را از بیت‌المال کوتاه بفرمایید. چون تمام آن فعل‌وانفعالات فاسد به سرعت در حال اجراست، سرعت عمل جنابعالی ضروری به نظر می‌رسد.

احمد توکلی

رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌­بان شفافیت و عدالت
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بالا گرفتن دعوای آلمان و آمریکا بر سر مسأله ایران در کنفرانس مونیخ

توکلی خطاب به دژپسند: حقایق تلخ درباره خصوصی‌سازی تحت مدیریت پوری‌حسینی بسیار است/ نحوه قیمت‌گذاری‌‌ها به تاراج بیشتر شبیه است تا فروش/ شرکتی تنها با پرداخت 10میلیون تومان صاحب هپکو شد

چرا برخی از موفقیت سپاه می‌ترسند؟/ با ترساندن ملت، سکان اقتصاد را در دست گرفتند/ مشکلات مربوط به سوءمدیریت دولت‌ است؛ فقط شعار می‌دهند و بهانه می‌آورند/ وای به روزی که حجاب اختیاری شود

توطئه جدید اسرائیل علیه موشک های ایرانی

آینده انقلاب و بیانیه استراتژیک رهبری

سید حسن نصرالله: ادعای آمریکا درباره نفوذ حزب الله در ونزوئلا مضحک است

ارتباط عملیاتی شدن اینستکس با اجرای برنامه اقدام FATF چیست؟

افتخار نتانیاهو به تاریخ‌سازی و ایستادن در کنار سران کشورهای عربی/ آیا جنگی علیه ایران در راه است؟

تصمیم‌گیری درباره «پالرمو» مجدّداً به آینده موکول شد

«رئیسی» به جای «آملی‌لاریجانی» سکان‌دار قوه قضائیه می‌شود

یادداشت فضائلی: چرا بیانیه گام دوم انقلاب مهم است؟

راه و مسیر انقلاب اسلامی همانند 40 سال گذشته با قدرت ادامه خواهد یافت/ برای ساخت تقویت قدرت دفاعی خود از کسی اجازه نگرفته‌ و نخواهیم گرفت

راه‌پیمایی میلیونی ملت ایران در چهلمین سالگرد انقلاب

زندانی سیاسی نداریم و انتقاد در جمهوری اسلامی جرم نیست/ ‏دستگاه قضا هیچگاه به صرف نقد، کسی را تحت تعقیب قرار نداده است/ ایران شروط تحقیرآمیز اروپا را نخواهد پذیرفت

مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت فاطمه‌ زهرا (س) با حضور رهبر انقلاب

آیت‌الله علم‌الهدی: دستاورد اصلی انقلاب عزت مردم ایران در جهان است

مذاکرات ایران و اروپا درباره اینستکس به زودی در پاریس

ناصر ایمانی: دولت بپذیرد که مشکلات اقتصادی به دلیل سوءمدیریت اوست/ اظهارات روحانی در مورد تاثیر تحریم‌‌ها واقعیت ندارد

کنایه ضرغامی به روحانی/ بازگشت مدیر نجومی‌بگیر به دولت/ عارف: حرف پسرم درباره ژن خوب و نه ژن برتر بود

انتظارهای مردم در دهه چهارم انقلاب چیست؟

رایزنی ولید المعلم و ظریف در تهران

دیدار نماینده ولی فقیه در دهلی با علمای هند

واکنش وزارت امور خارجه به بیانیه اتحادیه اروپا درباره ایران

بیانیه حزب الله عراق: در صورت حمله به ایران، دستان آمریکا را قطع می کنیم/واکنش آمریکا به حمله موشکی به پایگاه «عین الاسد»/ گزارش پنتاگون از تاثیر ناچیز تحریم‌ها بر توانایی‌های ایران/شلیک روزانه 2500 موشک حزب‌الله به سمت اسرائیل

انتقاد جلیلی از فشار پیامکی/ تحلیل ریاست احتمالی رییسی بر قوه‌ی قضاییه‌/ مطهری: برجام موجب پیشرفت صنعت هسته ای شد

وزیر کشور: در برابر تخریب کنندگان و اخلال گران فضای کشور کوتاه نخواهیم آمد

سنای آمریکا با تصمیم ترامپ درباره سوریه مخالفت کرد

ظریف: "اینستکس" با FATF ارتباطی ندارد/ به اروپا اعتراض کردیم

وزیر راه و شهرسازی: شرایط خانه‌دار شدن مردم سخت شده است/بازار مسکن را متعادل می‌کنیم

زندانی سیاسی نداریم و انتقاد در جمهوری اسلامی جرم نیست/ ‏دستگاه قضا هیچگاه به صرف نقد، کسی را تحت تعقیب قرار نداده است/ ایران شروط تحقیرآمیز اروپا را نخواهد پذیرفت

استقلال سیاسی ایران پس از انقلاب اسلامی، انکارناپذیر است

«پرونده چهل سالگی انقلاب- 13»| پیش از انقلاب همه هویت ایران در نفت خلاصه شده بود/ امروز جمهوری اسلامی به قدرتی تعیین کننده تبدیل شده است

سرلشکر صفوی: تحولات منطقه از زمینه‌های ظهور است/ لیبرالیسم دیگر الهام بخش نیست

وحدت کلید موفقیت و رمز پیروزی انقلاب ما بوده است/ دهه فجر زمان تجدید قوای نیروهای انقلابی است

خبر جعلی خروج ایران از برجام در یک کنفرانس امنیتی در تلاویو!

سردار سلامی: توسعه توانمندی موشکی توقف ناپذیر است/ اگر اروپا توطئه کند به یک جهش استراتژیک موشکی روی می‌آوریم

ونزوئلا بهانه است، اصل مقاومت نشانه است

آزمون بزرگ مسئولان

انصراف لاریجانی از سخنرانی راهپیمایی 22 بهمن کرج/ نقش نوبخت و واعظی در تغییر استراتژی اصلاح طلبان/ تحلیل عباس عبدی از حقوق 19 میلیونی

انصراف لاریجانی از سخنرانی راهپیمایی 22 بهمن کرج/ نقش نوبخت و واعظی در تغییر استراتژی اصلاح طلبان/ تحلیل عباس عبدی از حقوق 19 میلیونی

اینستکس در راستای تحریم‌های آمریکا است و منافع ایران را تامین نمی‌کند/ تمام فعالیت‌های ما زیر نظر اروپایی ها انجام خواهد شد/ اروپایی‌ها به دنبال اجرای برجام 2 و 3 هستند

اینستکس در راستای تحریم‌های آمریکا است و منافع ایران را تامین نمی‌کند/ تمام فعالیت‌های ما زیر نظر اروپایی ها انجام خواهد شد/ اروپایی‌ها به دنبال اجرای برجام 2 و 3 هستند

موگرینی از برگزاری کنفرانسی بین‌المللی درباره سوریه خبر داد

ما هر چه داریم از امام خمینی(ره) است/ برگزاری مراسم ارتحال امام خمینی(ره) در کاخ صدام

مقاومت آماده دفاع از ملت فلسطین است

ممانعت «الحشد الشعبی» از گشت‌زنی نظامیان آمریکایی در موصل

سیاستگذاری در اداره کشور از وظایف مجمع تشخیص است/برای دستیابی به اهداف بزرگ در آینده نیازمند نقش بیشتر مردم و نخبگان در اداره کشور هستیم

شیخ عیسی قاسم:ملت بحرین ذلت و سرسپردگی را تحمل نمی‌کند

از ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم اما وابستگی نداریم/ حضور عزتمندانه جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی معلول طراحی‌های انقلاب است

چرا این جسد متعفن را دفن نمی‌کنید؟