پیام ویژه

آخرين مطالب

احتمال رخ دادن یک جنگ سایبری در آسیای غربی فناوري

احتمال رخ دادن یک جنگ سایبری در آسیای غربی

  بزرگنمايي:

اخبار ویژه - به گزارش گرداب ، پس از حمله‌ی استاکس نت به زیرساخت‌های هسته‌ای ایران در تابستان 2010، توسط آمریکا و اسرائیل، جعبه پاندورای جنگ سایبری، باز شد. عده‌ای از کارشناسان امنیت سایبری ادعا می‌کنند، کشور ایران در پاسخ به این اقدام، به سامانه‌های بانک آمریکا (Bank of America) و تأسیسات آرامکو عربستان حمله کرد. در این حمله حدود 75 درصد از رایانه‌های آرامکو از کار افتاد.
تنش میان 2 طرف پس از مدتی کاهش یافت و به امضای برجام (JCPOA) در سال 2015 انجامید؛ اما جان بولتون (John Bolton)، مشاور امنیت ملی آمریکا، ایران را تهدید کرد که احتمالاً سالگردهای زیادی برای جشن گرفتن باقی نمانده است.
میشل مورفورد (Michael Morford)، یکی از فرماندهان سابق نیروی زمینی آمریکا و همکار پروژه امنیت ملی ترامپ (Truman National Security Project)، هشدار داد که نومحافظه‌کاران در واشنگتن سعی دارند آمریکا را هدایت کنند. به نظر می‌رسد جنگ دیگری در خاورمیانه شروع می‌شود و این نبرد با ایران خواهد بود. اگر این موضوع درست باشد، دولت ترامپ باید به منظور استفاده از ارتش، با ارائه یک طرح توجیهی مناسب، حمایت عمومی مردم را به دست آورد.
دولت ترامپ می‌تواند راهبردی را مشابه با بوش، قبل از حمله‌ی آمریکا به عراق در پیش گرفته، ایران را تهدیدی جدی برای امنیت ملی این کشور معرفی کند.
تعدادی از اعضای دولت بوش در سال 2003، ادعا کردند که عراق دارای انبارهای سلاح کشتارجمعی است. دولت ترامپ می‌تواند به منظور بهانه‌تراشی برای اقدامات نظامی علیه ایران، بیان کند: به منظور پاسخ به حملات سایبری ادعا شده علیه ایران، اقدامات نظامی جنبشی موردنیاز است. چنین سناریویی یک سابقه‌ی خطرناک را به وجود می‌آورد؛ اما بهانه‌ای مناسب برای حمله‌ی نظامی در منطقه خاورمیانه به وجود خواهد آورد. تعدادی از رویدادهای اخیر، امکان رسیدن به این نتیجه را بیشتر کرده‌اند؛ بنابراین باید به آن‌ها توجه نشان داد.
در پاسخ خرابکاری موشکی، ویدئوی هک پهپاد منتشر شد
پس از پرتاب ناموفق 2 ماهواره‌ها –در 15 ژانویه و 5 فوریه- تعدادی از رسانه‌های آمریکایی ادعا کردند این کشور یک برنامه‌ی ماهواره‌ای محرمانه را در قالب دومین دولت بوش احیا کرده است. با وجود این مقامات ایرانی این ادعا را تکذیب کردند. خبرگزاری نیمه‌دولتی فارس نیز ویدئویی را منتشر کرد که بر اساس آن هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در عراق توسط پروکسی‌های ایران هک شده‌اند. این کار ظاهراً در پاسخ به اقدامات خرابکارانه علیه ماهواره‌های ایران منتشر شد.
مقامات ایرانی اظهار کردند که شکست یادشده در مرحله‌ی سوم پرتاب رخ داد. در مقابل آمریکا نیز از پاسخ نسبت به هک پهپادها امتناع کرده است.
نقض داده شرکت سیتریکس (Citrix)
مدتی قبل گزارشی منتشر شد که بر اساس آن ادعا، یک گروه هکری ایرانی به نام ایریدیوم (Iridium)، به پیمانکار نرم‌افزاری دولت آمریکا حمله و از هر سرور آن 6 تا 10 ترابایت اطلاعات سرقت کرده است. همچنین ادعا می‌شود این گروه در سال 2017 و 2018، پارلمان‌های استرالیا و انگلیس را هدف قرار داد. به ویژه به نظر می‌رسد حمله‌ی اخیر به سیتریکس، احتمالاً آغازی از یک مجموعه عملیات باشد.
سوزانه اسپالدینگ (Suzanne Spaulding)، یکی از مقامات ارشد سابق وزارت امنیت داخلی گفت: «دشمنان ممکن است بتوانند از پیکربندی شبکه شرکت و دفاع سازمان‌های دولتی، بینشی را به دست آورند. این موضوع باعث می‌شود هک سازمان‌های دولتی ساده‌تر شود.»
هیچ‌کس نمی‌خواهد تاریخ تکرار شود
مورفورد شرح داد: مدتی پس از آغاز عملیات «Operation Iraqi Freedom»، رویدادهایی شکل گرفت که به دنبال آن صدها هزار نفر از مردم عراق، این کشور را ترک کردند، بسیاری از زیرساخت‌های این کشور نابود شد و در نهایت گروه تروریستی داعش به وجود آمد. تاریخ مصمم است تکرار شود؛ اما به جای این که نزاع بعدی بر سر سلاح‌های کشتار جمعی باشد، درگیری آینده در خاورمیانه می‌تواند در فضای سایبری شکل بگیرد.
در تجدیدنظر وضعیت هسته‌ای آمریکا (Nuclear Posture Review/NPR) در سال 2018 آماده است: این کشور در پاسخ به یک حمله‌ی راهبردی عظیم غیر هسته ای، یک تهاجم هسته ای را در نظر می گیرد.
سند یاد شده «حمله راهبردی عظیم غیر هسته‌ای» را تعریف می‌کند که شامل موارد زیر بوده؛ اما به آن‌ها محدود نیست:
حمله به آمریکا، متحدان این کشور، شرکای غیرنظامی، زیرساخت‌ها، تهاجم به نیروهای هسته‌ای متحد این کشور، فرماندهی و کنترل یا قابلیت‌های ارزیابی و هشدار نسبت حمله.
عملکرد زیرساخت‌ها، فرماندهی و کنترل و قابلیت‌های ارزیابی هشدار و تهاجم، از طریق یک حمله‌ی سایبری، ممکن است مختل شوند. اگرچه احتمال دارد که آمریکا در پاسخ به حملات سایبری از سلاح هسته‌ای –با توجه به توان نیروهای سنتی آن- استفاده کند، ممکن است کاخ سفید از یک حمله سایبری برای توجیه حمله نظامی به ایران بهره بگیرد.
وی ادامه داد: حتی اگر یک حمله سایبری بزرگ (واقعی یا فرضی) از سوی ایران برای ایجاد درگیری کافی نباشد، همواره خطر افزایش درگیری بین این دو کشور یا دیگر کشورهای رقیب در منطقه وجود داشته باشد.
مقام یاد شده ادعا کرد: هنگامی که کمپین‌های اطلاعات غلط در رسانه‌های اجتماعی گسترش یافته و آتش جنگ را در آسیای غربی شعله‌ور می‌کنند، خطرات اقدامات سایبری بزرگی که ایران و آمریکا در منطقه انجام می‌دهند، قابل چشم‌پوشی نیست.
منبع: سایبربان
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چاره‌ای نباشد "اینستاگرام" را فیلتر می‌کنیم

خوش رقصی اینستاگرام برای دولت آمریکا

بیانیه مرکز ملی فضای مجازی در محکومیت اقدامات اینستاگرام

مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای سامان‌دهی پیام‌رسان‌ها درباره اینستاگرام اجرا شود

150 میلیون کاربر اندروید قربانی یک بدافزار

اسناد پزشکی برای مردم الکترونیکی می شود

کشف نقص امنیتی در نرم افزار «وین‌رر»

دومین جلسه شورای سیاستگذاری نظام سلامت الکترونیک کشور برگزار شد

اقتصاد پلت فرمی چالش سرنوشت ساز اقتصاد آینده است

اکثر ضدویروس‌های اندرویدی هیچ کارکردی ندارند

افشای 5سال جاسوسی هکرها از گوشی‌های اندرویدی

ارتباطات در پل دختر به حالت عادی بازگشت

جاسوسی از دستگاه‌های اندرویدی ده‌ها هزار کاربر با کمین افزار ها

قانون گذاری اتحادیه اروپا برای استفاده اخلاقی از هوش مصنوعی

جایزه جامعه اطلاعاتی به شبکه علمی ایران رسید

غرب آسیا، بزرگ‌ترین هدف جرائم سایبری

جزئیات اختصاص جایزه جامعه اطلاعاتی به شبکه علمی ایران

پوستر/ تبلیغات خوش خط‌‌ و خال

ایران به‌دنبال تحقق اینترنت 20 مگابیتی با فیبر نوری

پتروشیمی عربستان، دومین قربانی تریتون

آمریکا باید برنده بازی 5G در جهان باشد!!!

بررسی روش‌های امنیت سایبری کرگدن و آفتاب‌پرست

قوانین کپی رایت اروپا ضد گوگل و فیس بوک به روز شد

ابزار گوگل برای بالابردن امنیت گوشی هوشمند

اجرایی شدن اینترنت اشیا به زودی در دبی

چگونه امنیت گوشی اندرویدی خود را ارتقا دهیم؟

مخالفت ترامپ با ملی شدن شبکه نسل پنجم تلفن همراه در آمریکا

تهدیدات روزافزون وب تاریک

خطر امنیتی بزرگ نرم‌افزارهای از پیش نصب شده روی دستگاه‌های اندروید

جزئیات عملکرد بالون اینترنت در پلدختر

فاز مطالعاتی تدوین نقشه راه فناوری بلاکچین انجام شد

اقدام اخیر آمریکا علیه سپاه به جایی نخواهد رسید

فعالیت پارک صنایع فرهنگی در حوزه بلاک چین

ذخیره اطلاعات روی رشته‌های DNA

فیس‌بوک، دروغگوی ورشکسته اخلاقی معرفی شد

رسانه‌های مجازی تاثیرگذار بر افکار عمومی

وظیفه اصلی شبکه ملی اطلاعات بر عهده وزارت ارتباطات است

ایجاد اولین رایانه قابل برنامه ریزی از جنس DNA

تحقق شعار «رونق تولید» به دور از شعار زدگی

پوستر/ اثر انگشت شما پابرجاست

استفاده از تولید داخل در شبکه زیرساخت ارتباطی

افزایش میزان پولشویی با ارزهای مجازی

در مصاف حق و باطل، آن که خدا مقدر کده است پیروزی حق است

آمریکایی‌ها دموکراسی در عراق را به ضرر خود می‌دانند

انتقال سایت‌های ارتباطی سیار و اضطراری به خوزستان

فعالیت گروهی ده‌ها مجرم سایبری در فیس‌بوک

خسارت 1500 میلیاردی سیل به شبکه ارتباطی

پروتکل HTTPS گاهی به‌اندازه کافی امن نیست

هشدار آیکان در مورد حمله به زیرساخت اینترنت

افزایش 100درصدی دسترسی روستا ها به 4G