پیام ویژه

آخرين مطالب

دولت مراقب سیل اقتصادی سال98 باشد/ تغییر سال سختی‌ها به فرصت‌ها با برنامه‌ریزی و رونق تولید اقتصادي

دولت مراقب سیل اقتصادی سال98 باشد/ تغییر سال سختی‌ها به فرصت‌ها با برنامه‌ریزی و رونق تولید

  بزرگنمايي:

پیام ویژه-گرچه برخی‌ها امید داشتند که سال98 ادامه اقتصاد متزلزل97 نباشد و تاثیرات چندان مخربی را در اقتصاد کشور شاهد نباشیم و به نوعی گرانی‌ها و سونامی‌های اقتصادی تا حدودی فروکش کرده، اما به هر بخش از اقتصاد کشور که بنگریم چالش‌های بزرگی را مشاهده می‌کنیم؛ این در حالی است که با شروع تحریم‌های جدید از نیمه سال گذشته انتظار می‌رود در سال98 تاثیرات این تحریم‌ها بر تولید افزایش یابد. بر این اساس کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که نه تنها امسال با رکود اقتصادی مواجهیم، بلکه فشارها از ناحیه فروش تولیدات بنگاه‌ها، مشکلات تامین مواد اولیه و تجهیزات نیز گریبانگیر تولید خواهد شد.

پس بی‌دلیل نیست که سال 98 سالی برای رونق تولید در نظر گرفته شده تا توجه دواتمردان و فعالان اقتصادی به این موضوع مهم جلب شود و از این طریق بتوان راه گریزی برای آن یافت تا شاید اقتصاد بیمار و فلج شده کشور را تا حدودی هر چند اندک درمان کرد.

هرچند خسارات وسیع مربوط به سیل اخیر کشور و نابودی بخش قابل توجهی از زیرساخت‌ها، هزینه‌های زیادی را به کشور تحمیل کرده و در حال حاضر بخش زیادی از توجه دولت و نظام به حل این مشکل معطوف است، اما برخی کارشناسان اقتصادی می‌گویند به دلیل ثبات نسبی نرخ ارز در نیمه دوم سال گذشته و عدم کشش رشد دوباره نرخ ارز، وضعیت بخشی از بنگاه‌ها در زمستان سال گذشته به ثبات نسبی رسیده و دستکم در سال جدید رشد اقتصادی منفی از عمق کمتری برخوردار خواهد بود؛ همچنین این گروه از کارشناسان می‌گویند رشد نرخ تورم نمی‌تواند بیش از رشد ناگهانی سال گذشته باشد و اوضاع از چیزی که هست، بدتر نمی‌شود.

با این حال، گروهی از کارشناسان معتقدند شرایط اقتصاد در سال 98 از وضعیت سال گذشته نامناسب‌تر خواهد شد و رکود اقتصادی عمق بیشتری خواهد یافت؛ همچنین به دلیل افت شدید ارزش ریال و با توجه رشد نه چندان مناسب دستمزدها، وضعیت معیشت جامعه بهبودی نخواهد داشت و قدرت خرید افراد همچنان تضعیف می‌شود.

از سوی دیگر اثرات تحریم‌ها بر درآمدهای نفتی در سال 98 بیشتر خود را نشان خواهد داد و به دنبال آن درآمدهای ارزی دولت نیز کاهش می‌یابد و مدیریت منابع نفتی محدود سخت‌تر شده و در پی آن کمک‌های دولتی به تولید و بنگاه‌هایی که هر روز به سمت تعطیلی کشانده می‌شوند به شدت کاهش می‌یابد و با ادامه این روند می‌توان انتظار افزایش بیکاری را نیز داشته باشیم.

تمامی این موارد در حالی اتفاق می افتد که هیچ سمت و سویی برای اقتصاد در سال 98 پیش بینی نشده و تقریبا برنامه ریزی کلان اقتصادی قابل مشاهده نیست و گویی دولت اقتصاد را به حل خود و رخ دادن معجزه رها کرده و منتظر است که سیل اقتصادی مردم را به هر طرف که می‌خواهد هدایت کند.

در حالی سال گذشته را با تورم بالای 23 درصد به اتمام رساندیم که برخی از کارشناسان نرخ‌های اعلامی بانک مرکزی را غیر واقعی می‌دانند و معتقدند که نرخ تورم واقعی حداقل دو تا سه برابر نرخ های اعلامی و غیر ملموس اعلامی از سوی دولت است و با تخلیه بار روانی تحریم‌ها، امسال تورمی سنگین را خواهیم دید. بسیاری از تحلیل گران اقتصادی می‌گویند که با وضعیت اقتصادی کنونی نمی‌توان انتظاری برای کاهش نرخ‌ها داشت و وعده‌های دولتمردان نیز فقط خرید زمان است.

نرخ ارز به ویژه دلار در اقتصادمان یکی از مهم‌ترین فاکتورها است. به عقیده برخی از کارشناسان اقتصادی تاثیرات افزایش بی‌سابقه آن در سال 98 همچنان مشاهده خواهد شد و همچنان افت ارزش ریال در برابر دلار و سایر ارزها را خواهیم داشت؛ اما از سوی دیگر برخی از کارشناسان هم می‌گویند که نرخ ارز در سال جاری به وضعیت با ثبات‌تری خواهد رسید گرچه کاهش محسوسی را تجربه نخواهد کرد.

از سویی مشکلات مالی و بانکی همچنان گریبانگیر اقتصاد است و پیش‌بینی انقباض مالی بیشتری متصور است، رشد اقتصادی کشور متزلزل تر از پیش خواهد بود و توان مصرفی مردم و نرخ ایجاد اشتغال وضعیت نابسامانی خواهد داشت و مشکلات اقتصادی، معیشتی، گرانی‌ها و به ویژه اشتغال از مهم ترین چالش‌های دولت در سال98 خواهد بود.

برخی معتقدند سیلاب‌های اقتصادی مانند سیل اخیر کشور، سال‌هاست که معیشت و زندگی مردم را با مخاطره و گرفتاری همراه کرده و دولت‌ها در بیشتر موارد از جبران معضلات اقتصادی کشور ناتوان بوده‌اند. رشدهای ناگهانی نرخ ارز و تاثیر مستقیم آن بر معیشت خانوار، رشد یکباره نرخ سکه و طلا و رواج دلالی در این بازارها، وضعیت متزلزل و گرانی‌های مسکن، دستمزدهای پایین و کسری درآمد خانوار در برابر مخارج؛ واژه‌های آشنایی است که زندگی بسیاری از مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

در سال‌های اخیر وقوع سیلاب‌های ناگهانی اقتصادی در کنار ناکارآمدی‌ها و عدم مدیریت و اثر تحریم‌ها، مشکلات فراوانی برای زندگی مردم ایجاد کرده و افت ارزش ریال و سقوط قدرت خرید خانوار نیز در پی زلزله‌ها و سونامی‌های اقتصادی، فضای زندگی مردم را نامطلوب کرده است.

در شرایط فعلی و با اینکه برخی مقامات دولتی می‌گویند اقتصاد کشور در شرایط ایده آل و باثباتی قرار دارد،‌ نمی‌توان نگرانی مردم را از افت و خیزهای ناگهانی اقتصادی نادیده گرفت. برخی می‌گویند درست در زمانی که دولت می‌گوید همه چیز تحت کنترل است، سیلاب زندگی مردم ساکن در بخش‌هایی از کشور را فرا گرفت.

خطر وقوع سیل اقتصادی و از بین رفتن زیرساخت‌های اقتصادی کشور، مشکلات فروش نفت و تحریم‌ها، بمب نقدینگی، افزایش نرخ تورم، نرخ دلار، بیکاری و رشد اقتصادی منفی؛ سایه‌های سنگینی در اقتصاد ایران ایجاد کرده که حل آن نیازمند کار جهادی و شبانه روزی دولت و همراهی مردم برای عبور از مشکلات و گردنه‌های سخت است.

حال با وضعیت اقتصادی که کشور دارد وقوع یک سونامی یا حداقل سیل اقتصادی در سال 98 دور از تصور نیست و بهتر است که دولتمردان هشدارهای اقتصادی کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی را جدی بگیرند و برای مواجه با شرایط سخت برنامه ریزی کند تا ناگهان با غافلگیری، مردم را به مخاطرات اقتصادی نیندازند. دولتمردان تدبیر و امید نباید منتظر معجزه باشند و باید کار کنند.

امروز در جنگ اقتصادی تمام عیار هستیم و لازم است دولت نیز فضای جنگی را لمس و براساس این وضعیت اقدام و برنامه ریزی کند؛ می‌بایست سایر ارکان و نهاد و مردم نیز به دولت کمک کنند. با اقدام و برنامه ریزی، مدیریت و کار جهادی می‌توان این سال را که برای آن سختی پیش‌بینی شده است را به سال فرصت‌ها و گشایش‌ها تغییر داد، البته با کار و تلاش جهادی و رونق تولید.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دست‌های پرقدرت پشت واردات سیگار و توتون هستند

توضیحات حجتی درباره افزایش قیمت لبنیات

زنگنه، استیضاح، استعفا، برکناری؛ او در کابینه ماندگار است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ایران 6 تیر از سقف 300 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند

چرا نرخ کرایه تاکسی‌ها از سایت تاکسیرانی حذف شد؟

عصر امروز برگزار می‌شود؛ جلسه ویژه برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی با همتی

سئول خواستار رفع تحریم آمریکا برای همکاری شرکت های کره ای با ایران شد

راه‌های اداره کشور بدون نفت از نگاه مرکز پژوهش‌های مجلس

نرخ واقعی ارز چطور محاسبه می‌شود؟

زنگنه: من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند

تحریم پتروشیمی ایران عملی است؟

اختیارات و تصمیمات اقتصادی که معطل اجراست

سایه سنگین اموال مازاد بانک‌ها بر سر اقتصاد کشور

آیت‌الله موحدی کرمانی: بیت‌المال باید به همه برسد نه عده‌ای خاص/ از ثروتمندان مالیات بیشتری گرفته شود

ایران راه‌های دور زدن تحریم نفتی را لو داد

جواز کار تنها بانک ایرانی در افغانستان باطل شد

آیا بوئینگ های 737 مکس دوباره پرواز می کنند؟

پرسپولیس به دنبال سود میلیاردی از ژاوی

آخرین وضعیت بررسی «اتهام پولشویی» هدایتی/ بدهی تسویه نشده است

خودروسازان موظف به اعلام قیمت تمام‌شده شدند

کمک 100 هزار دلاری AFC به مناطق سیل‌زده ایران

ارزش لیر ترکیه در برابر دلار سقوط کرد

حذف دوباره قیمت‌های املاک و خودرو از سایت‌های خرید و فروش با دستور دادستانی

روند خروج سرمایه روسیه از آمریکا ادامه دارد

6 گام برای تقویت ارزش ریال

چگونه می‌توان رشد نقدینگی را کنترل کرد؟

کره جنوبی خرید نفت از ایران را بر دیگران ترجیح می‌دهد

پایان معافیت از تحریم خرید نفت ایران و چند نکته/ چرا فروش نفت ایران به صفر نمی‌رسد؟

فیشر: اینستکس به دنبال اولین تبادل تجاری با همتای ایرانی است

متهمان سیستمیِ تورم و گرانی

بررسی بازار متشکل ارزی/ دست دلالان از بازار ارز کوتاه خواهد شد؟

چگونه کانتینر‌های قاچاق جلوی رونق تولید را می‌گیرند؟

3 ایراد ریشه‌ای اقتصاد ایران + جدول

پایان معافیت‌های نفتی و ادامه سیاست فشار حداكثری ترامپ/ پاسخ ایران چه خواهد بود؟

تولید نفت و عرضه و تقاضا در شرایط شکننده بسر می‌برد/ آیا عربستان و امارات توان جایگزینی نفت ایران را دارند؟/ پیامد‌ لغو معافیت نفتی برای واشنگتن چیست؟

آشنایی با مجازات‌های قانونی برای زمین‌خواران

توان عربستان برای جایگزینی نفت ایران بعد از لغو معافیت‌های تحریمی

چند راهکار برای رونق تولید

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد: بازار متشکل ارزی، مثل بازار ثانویه جعلی و انحرافی است

چرا قانون پیش فروش ساختمان طی 10 سال گذشته اجرا نشده است؟

توکلی: چرا بانک مرکزی اموال ملت را به یک بانک خصوصی حاتم‌بخشی می‌کند؟

وزیر اقتصاد: ادبیات اقتصاد کلاسیک فعلا جواب نمی‌دهد/ افزایش 23 درصدی خرید نفت کره جنوبی از ایران/ زمان فروش مسکن فرا رسیده است/ خروج بیش از 166 میلیون دلار از کشور برای واردات توتون و تنباکو

رئیس اتاق بازرگانی: پاکستان برای صادرات پیاز به ایران با قیمت هزار و پانصد تومان التماس می کند

کرایه حمل و نقل عمومی در سال 98 چقدر افزایش می‌یابد؟

اختصاص یک ماه یارانه به سیل زدگان

جزئیات طرح فروش فوری محصولات ایران‌خودرو اعلام شد + جدول

ارتباطی بین افزایش قیمت‌ برنج و سیل وجود ندارد/کمتر از 3 درصد کشت برنج کشور آسیب دیده است

جایگاه فضای مجازی در تحقق «رونق تولید»

دولت مراقب سیل اقتصادی سال98 باشد/ تغییر سال سختی‌ها به فرصت‌ها با برنامه‌ریزی و رونق تولید

روحانی: دولت به اقدام سریع برای جبران خسارات آسیب دیدگان متعهد است