پیام ویژه

آخرين مطالب

ظریف و چمدانی که با خود به سازمان ملل خواهد برد سياسي

ظریف و چمدانی که با خود به سازمان ملل خواهد برد

  بزرگنمايي:

پیام ویژه-وزیر امور خارجه کشورمان برای شرکت در نشست مجمع عمومی با عنوان گرامیداشت روز بین‌المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح به نیویورک سفر می‌کند طبق خبر‌ها شرکت در این نشست اصلی‌ترین برنامه محمدجوادظریف در سفر به نیویورک است و در عین حال مجید تخت روانچی سفیر جدید و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد نیز همزمان با عزیمت ظریف به نیویوک عازم محل ماموریت خود می‌شود البته پیش‌بینی می‌شود وزیر خارجه در مدت زمان حضور خود در نیویورک چند مصاحبه مطبوعاتی و سخنرانی در اندیشکده‌های مستقل را نیز در برنامه خود داشته باشد.  این نشست به پیشنهاد جنبش عدم تعهد در هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شده و انتخاب نامی در ارتباط با دیپلماسی و صلح بدون هدف نبوده است.

ظریف در سازمان ملل چه خواهد گفت؟// دعوت  ظریف به صلح از میان  پنجه‌های  عقاب /

بر اساس نوشته‌ها، کشور‌های عضو عدم تعهد در26سپتامبر سال گذشته میلادی درحاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد نشستی برگزار کردند و در آن از اصل حاکمیت کشور‌ها و برابری حاکمیت ها، تمامیت ارضی و عدم دخالت در امور داخلی هر کشور یا ملتی حمایت کردند و خواستار اتخاذ اقدامات موثر برای ممانعت از اعمال تجاوز کارانه یا هر اقدامی که صلح را مخدوش کند، شدند و تاکید کردند از ترویج و تشویق حل و فصل اختلافات بین المللی با استفاده از ابزار صلح آمیز به طوری که صلح و امنیت بین المللی و عدالت در معرض خطر قرار نگیرند؛ پشتیبانی می‌کنند همچنین این کشور‌ها در بیانیه خود بر جلوگیری از تهدید یا استفاده از زور در روابط بین الملل نظیر رزمایش‌های تهاجمی و نظامی علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر دولتی که با اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد سازگار نیست، تاکید کردند.
 
ایجاد روابط دوستانه بر اساس احترام به اصل حقوق برابر و حق تعیین سرنوشت مردم در مبارزه علیه اشغال خارجی، دستیابی به همکاری بین المللی براساس همبستگی بین مردم و دولت‌ها در حل مسائل بین المللی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و یا بشردوستانه از جمله نکاتی بوده که در بیانیه عدم تعهد‌ی‌ها بر آن اشاره شده و ترویج و تشویق احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی برای همه بدون تبعیض نژاد، جنسیت، زبان ومذهب هم مورد تاکید قرار گرفته است. از طرفی دیگر این نشست مصادف با هفتادمین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر است؛ گفته شده، در قطعنامه‌ای که مجمع عمومی سازمان ملل متحد به این منظور به تصویب رسانده ضمن تاکید بر خواسته کشور‌های جنبش عدم تعهد، آمده است؛ رویکرد چندجانبه گرایی و دیپلماسی می‌تواند سه رکن سازمان ملل متحد یعنی توسعه پایدار، صلح، امنیت و حقوق بشر را که علاوه بر چند جانبه بودن به یکدیگر نیز مرتبط هستند را با توجه به ماموریت‌ها و منشور ملل متحد تقویت کند. اعضای سازمان ملل متحد با تصویب این قطعنامه یادآور شدند که ارتقای چند جانبه گرایی و پایبندی به قوانین بین المللی و پیشرفت اهداف مشترک و پایدار سازی صلح از طریق دیپلماسی امکان پذیر است.

حساسیت جامعه جهانی نسبت به یکجانبه گرایی

گفته می شود که از اعضای سازمان ملل خواسته شده تا مزایای چندجانبه گرایی و دیپماسی برای صلح را با آگاهی بخشی و آموزش عمومی ترویج کنند، نکته قابل توجه در اینجاست که تصویب چنین طرحی از سوی مجمع عمومی سازمان ملل نشان می‌دهد جامعه جهانی نسبت به سیاست‌های یکجانبه محور برخی کشور‌ها به خصوص آمریکا حساس شده‌است چنانچه با روی کار آمدن دونالد ترامپ و جمع شدن تندرو‌هایی همچون جان بولتون مشاور امنیت ملی وی ومایک پمپئو وزیرخارجه او در کنارهم و اعلام خروج از پیمان‌ها و نهاد‌های بین المللی، دولت‌های هم فکر این کشور را نیز به تامل واداشته تا مانع از زورگویی و بی اعتنایی کاخ سفید نشینان نسبت به قوانین و قواعد بین المللی شوند. مسئله مهمی دیگری که باید به آن اشاره کرد مربوط به تحولات رخ داده در جهان کنونی است از آمریکای لاتین گرفته تا خاومیارنه یکجانبه گرایی و رفتار‌های یکطرفه از سوی آمریکا کاملا مشهود است.

ظریف در سازمان ملل چه خواهد گفت؟// دعوت  ظریف به صلح از میان  پنجه‌های  عقاب /

دخالت آشکار در امور داخلی کشور‌های آمریکای لاتین و تلاش برای براندازی و کودتا در این کشور‌ها دقیقا همان جای است که دهن کجی واشنگتن را نسبت به قواعد بین المللی نشان می‌دهد. ونزوئلا، کوبا، نیکاراگوئه، سوریه، لیبی و یمن، را می‌توان کشور‌های زخم خورده از یکجانبه گرایی آمریکا دانست. همچنین تصمیم دونالد ترامپ برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، شناسایی الحاق بلندی‌های جولان اشغالی تحت حاکمیت صهیونیست‌ها، تلاش برای مهار کره شمالی، اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان و خروج از برجام و اقدام ضد نیرو‌های مسلح، این مهم را گوشزد می‌کند که سازمان ملل به عنوان یک نهاد مهم برای رایزنی میان ملت‌ها می‌تواند تریبونی را در اختیار مقامات کشور‌ها قرار دهد تا نگرانی‌های خود را از امور جهانی با دیگران به اشتراک بگذارند.

جهان پسا غربی و آستانه مدلی برای چند جانبه گرایی

این موضوع به خوبی بر همگان ثابت شده که امروزه یکجانبه گرایی مهم‌ترین تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی است و کشور‌ها باید با هرگونه یکه تازی مقابله کنند اینکه کشوری برای تامین منافع ملی خود آینده کشور‌های دیگر را قربانی می‌کند زشت‌ترین تصویر تعاملات بین المللی است. تحولات جهانی به خوبی نشان می‌دهد که آمریکای کنونی دیگر نمی‌تواند هر آنچه را که می‌خواهد بر روی نقشه جهان نقاشی کند و هم ردیفانش در قدرت جهانی نیز چنین اجازه‌ای را به این کشور نخواهند داد بنابراین به قول وزیر امور خارجه کشورمان جهان وارد دوران پسا غربی شده و زمینه برای رشد و نمو دیگر قدرت‌ها فراهم شده است.
 
اگر برگ‌های تاریخ را ورق بزنیم ردپای پوتین سربازان آمریکایی از کوهستان‌های افغانستان تا شن‌ها طبس و ساحل دجله باقی مانده و روسای جمهوری که بر روی فرش قرمز کاخ سفید قدم می‌گذارند در حالیکه سایر دولت‌ها را با اتهامات بین الملل مجرم و عبور کننده از خطوط قرمز معرفی می‌کنند خود با بی اعتنایی و غرو تمام قواعد و قوانین بین المللی را به استهزاء می‌گیرند. در شرایط کنونی که وزیر خارجه کشورمان با هدف تشریح نقش دیپلماسی برای صلح عازم نیویورک شده باید بیش از هر زمان دیگری تز خود با عنوان جهان پسا غربی و نقش دیپلماسی برای حل مشکلات و بحران‌های جهانی و منطقه‌ای را گوشزد. شاید ظریف نشست‌های آستانه را به عنوان نمونه و مدل به صحن سازمان ملل ببرد تا به کشور‌ها نشان دهد علی رغم گفته مائو حرف حق همیشه از لوله تفنگ شنیده نمی‌شود بلکه می‌توان از پشت میز مذاکره نیز برای تلخ‌ترین داستان‌ها پایان خوشی را ترسیم کرد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دردسر بزرگ جدید برای ایالات متحده؛ کابوس بزرگ ایران برای آمریکا

شاهکار بزرگ محمد جواد ظریف : آمریکایی ها چگونه مجبور به عقب نشینی مقابل ایران شدند؟

کدام سرویس اطلاعاتی علیه ایران به بولتون اطلاعات داد؟

فیلم/ 33 گل برتر گرت بیل با لباس رئال مادرید

فیلم/ ورود ژاوی و دوستان به تهران

استیضاح زنگنه جدی شد + متن طرح و جزییات

افشای یک راز قدیمی درباره هاشمی رفسنجانی

جدیدترین قیمت طلا ، دلار و سکه

تنهاچاره‌ عربستان در قبال ایران

ظریف به مجلس احضار شد

فوری/ تلاش یک دختر برای خودکشی

ارجاع گزارش نهایی تحقیق و تفحص از یکی از شرکت های مهم ملی به قوه قضائیه

استانی شدن انتخابات؛ ناقض حقوق یا حرکت به سوی تحزب گرایی

رئیس شورای شهر کرج : زمین های شهر را به بانک ها می دهید

توافق اولیه برانکو با الاهلی! +عکس

سه راهکار اصلی احیای سرمایه اجتماعی که‌ باید اتفاق بیافتد

اصولگراها با احمدی‌نژاد ائتلاف نمی کنند اما شاید طیفش بخواهند وارد انتخابات شوند

3 پیام پوتین به ایران، امریکا ، اروپا و معامله بر سر ایران

حلقه مخفی یاران احمدی‌نژاد

نمایندگان طرفدار FATF دقیقا به چه چیزی رأی داده‌اند؟!/ اشتباهات فاحش توجیه‌گران FATF تمامی ندارد

ادعای عرب درباره پرونده سوپرجام

دوست داشتم در استقلال بمانم

واردات این خودروها از پرداخت عوارض معاف شد

پسر گمشده را شناسایی کنید +عکس

جلسه محرمانه دموکرات‌ها درباره ایران

محسن هاشمی: برای مردم جوسازی نکنید

خالق خرگوش فلزی، گران‌قیمت‌ترین هنرمند زنده جهان نام گرفت

یک فعال اصلاح طلب: نباید از رئیس جمهور در مواردی که اختیار ندارد مطالبه شود

پیشنهاد ایجاد میز قرمز بین ایران و آمریکافاقد وجاهت است

سردار سلامی: سپاه پیشانی مقابله با ابرقدرت ها است

با رونق تولید باید دشمن را شکست داد/ نباید در روند رسیدگی به پرونده‌ها، وقفه‌ای در تولید ایجاد شود/ لزوم تشکیل دادگاه‌های تخصصی و استفاده از قضات مسلط به امور اقتصادی

مجیدی، قلعه‌نویی یا یک خارجی؟

عدم امکان اجماع ضدایرانی با وجود برجام

رویات نماینده کنگره از اطلاعات محرمانه ای که درباره ایران خوانده است

سردار نجات معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه شد

7 تصور اشتباه در مورد تحریم‌های ایران

توصیه ویژه به سید محمد خاتمی : حرف هایت را پس بگیر

بازی جدید لندن با ایران در پرونده دوتابعیتی‌ها

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریف

هشدار به آمریکا ؛ ایران نه کره شمالی است نه ونزوئلا

طرح جنجالی چگونه توسط شورای نگهبان متوقف شد؟

پیشنهاد ویژه یک اصلاح طلب به مجلس ؛ مشکل روحانی را اینگونه حل کنید

پایان توطئه علیه علی لاریجانی ؛ اصلاح طلبان کوتاه آمدند

آقای پوتین آتش بیار معرکه علیه ایران شده ای ؛ از تو انتظار نداشتیم

آقای پرفسور!674000 هزار دلار ی که از احمدی نژاد گرفتی کجا بردی؟

آلمان: فشار حداکثری بر ایران کارساز نیست

پاسخ به چند شبهه پربسامد در موضوع حجاب

عکس/ دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رئیس جمهور

«خانم قشنگ»ها تا کی مهمان تهران هستند؟

صحبت‌های جدید آزمون درباره سریک