پیام ویژه

آخرين مطالب

ظریف و چمدانی که با خود به سازمان ملل خواهد برد سياسي

ظریف و چمدانی که با خود به سازمان ملل خواهد برد

  بزرگنمايي:

پیام ویژه-وزیر امور خارجه کشورمان برای شرکت در نشست مجمع عمومی با عنوان گرامیداشت روز بین‌المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح به نیویورک سفر می‌کند طبق خبر‌ها شرکت در این نشست اصلی‌ترین برنامه محمدجوادظریف در سفر به نیویورک است و در عین حال مجید تخت روانچی سفیر جدید و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد نیز همزمان با عزیمت ظریف به نیویوک عازم محل ماموریت خود می‌شود البته پیش‌بینی می‌شود وزیر خارجه در مدت زمان حضور خود در نیویورک چند مصاحبه مطبوعاتی و سخنرانی در اندیشکده‌های مستقل را نیز در برنامه خود داشته باشد.  این نشست به پیشنهاد جنبش عدم تعهد در هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شده و انتخاب نامی در ارتباط با دیپلماسی و صلح بدون هدف نبوده است.

ظریف در سازمان ملل چه خواهد گفت؟// دعوت  ظریف به صلح از میان  پنجه‌های  عقاب /

بر اساس نوشته‌ها، کشور‌های عضو عدم تعهد در26سپتامبر سال گذشته میلادی درحاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد نشستی برگزار کردند و در آن از اصل حاکمیت کشور‌ها و برابری حاکمیت ها، تمامیت ارضی و عدم دخالت در امور داخلی هر کشور یا ملتی حمایت کردند و خواستار اتخاذ اقدامات موثر برای ممانعت از اعمال تجاوز کارانه یا هر اقدامی که صلح را مخدوش کند، شدند و تاکید کردند از ترویج و تشویق حل و فصل اختلافات بین المللی با استفاده از ابزار صلح آمیز به طوری که صلح و امنیت بین المللی و عدالت در معرض خطر قرار نگیرند؛ پشتیبانی می‌کنند همچنین این کشور‌ها در بیانیه خود بر جلوگیری از تهدید یا استفاده از زور در روابط بین الملل نظیر رزمایش‌های تهاجمی و نظامی علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر دولتی که با اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد سازگار نیست، تاکید کردند.
 
ایجاد روابط دوستانه بر اساس احترام به اصل حقوق برابر و حق تعیین سرنوشت مردم در مبارزه علیه اشغال خارجی، دستیابی به همکاری بین المللی براساس همبستگی بین مردم و دولت‌ها در حل مسائل بین المللی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و یا بشردوستانه از جمله نکاتی بوده که در بیانیه عدم تعهد‌ی‌ها بر آن اشاره شده و ترویج و تشویق احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی برای همه بدون تبعیض نژاد، جنسیت، زبان ومذهب هم مورد تاکید قرار گرفته است. از طرفی دیگر این نشست مصادف با هفتادمین سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر است؛ گفته شده، در قطعنامه‌ای که مجمع عمومی سازمان ملل متحد به این منظور به تصویب رسانده ضمن تاکید بر خواسته کشور‌های جنبش عدم تعهد، آمده است؛ رویکرد چندجانبه گرایی و دیپلماسی می‌تواند سه رکن سازمان ملل متحد یعنی توسعه پایدار، صلح، امنیت و حقوق بشر را که علاوه بر چند جانبه بودن به یکدیگر نیز مرتبط هستند را با توجه به ماموریت‌ها و منشور ملل متحد تقویت کند. اعضای سازمان ملل متحد با تصویب این قطعنامه یادآور شدند که ارتقای چند جانبه گرایی و پایبندی به قوانین بین المللی و پیشرفت اهداف مشترک و پایدار سازی صلح از طریق دیپلماسی امکان پذیر است.

حساسیت جامعه جهانی نسبت به یکجانبه گرایی

گفته می شود که از اعضای سازمان ملل خواسته شده تا مزایای چندجانبه گرایی و دیپماسی برای صلح را با آگاهی بخشی و آموزش عمومی ترویج کنند، نکته قابل توجه در اینجاست که تصویب چنین طرحی از سوی مجمع عمومی سازمان ملل نشان می‌دهد جامعه جهانی نسبت به سیاست‌های یکجانبه محور برخی کشور‌ها به خصوص آمریکا حساس شده‌است چنانچه با روی کار آمدن دونالد ترامپ و جمع شدن تندرو‌هایی همچون جان بولتون مشاور امنیت ملی وی ومایک پمپئو وزیرخارجه او در کنارهم و اعلام خروج از پیمان‌ها و نهاد‌های بین المللی، دولت‌های هم فکر این کشور را نیز به تامل واداشته تا مانع از زورگویی و بی اعتنایی کاخ سفید نشینان نسبت به قوانین و قواعد بین المللی شوند. مسئله مهمی دیگری که باید به آن اشاره کرد مربوط به تحولات رخ داده در جهان کنونی است از آمریکای لاتین گرفته تا خاومیارنه یکجانبه گرایی و رفتار‌های یکطرفه از سوی آمریکا کاملا مشهود است.

ظریف در سازمان ملل چه خواهد گفت؟// دعوت  ظریف به صلح از میان  پنجه‌های  عقاب /

دخالت آشکار در امور داخلی کشور‌های آمریکای لاتین و تلاش برای براندازی و کودتا در این کشور‌ها دقیقا همان جای است که دهن کجی واشنگتن را نسبت به قواعد بین المللی نشان می‌دهد. ونزوئلا، کوبا، نیکاراگوئه، سوریه، لیبی و یمن، را می‌توان کشور‌های زخم خورده از یکجانبه گرایی آمریکا دانست. همچنین تصمیم دونالد ترامپ برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، شناسایی الحاق بلندی‌های جولان اشغالی تحت حاکمیت صهیونیست‌ها، تلاش برای مهار کره شمالی، اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان و خروج از برجام و اقدام ضد نیرو‌های مسلح، این مهم را گوشزد می‌کند که سازمان ملل به عنوان یک نهاد مهم برای رایزنی میان ملت‌ها می‌تواند تریبونی را در اختیار مقامات کشور‌ها قرار دهد تا نگرانی‌های خود را از امور جهانی با دیگران به اشتراک بگذارند.

جهان پسا غربی و آستانه مدلی برای چند جانبه گرایی

این موضوع به خوبی بر همگان ثابت شده که امروزه یکجانبه گرایی مهم‌ترین تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی است و کشور‌ها باید با هرگونه یکه تازی مقابله کنند اینکه کشوری برای تامین منافع ملی خود آینده کشور‌های دیگر را قربانی می‌کند زشت‌ترین تصویر تعاملات بین المللی است. تحولات جهانی به خوبی نشان می‌دهد که آمریکای کنونی دیگر نمی‌تواند هر آنچه را که می‌خواهد بر روی نقشه جهان نقاشی کند و هم ردیفانش در قدرت جهانی نیز چنین اجازه‌ای را به این کشور نخواهند داد بنابراین به قول وزیر امور خارجه کشورمان جهان وارد دوران پسا غربی شده و زمینه برای رشد و نمو دیگر قدرت‌ها فراهم شده است.
 
اگر برگ‌های تاریخ را ورق بزنیم ردپای پوتین سربازان آمریکایی از کوهستان‌های افغانستان تا شن‌ها طبس و ساحل دجله باقی مانده و روسای جمهوری که بر روی فرش قرمز کاخ سفید قدم می‌گذارند در حالیکه سایر دولت‌ها را با اتهامات بین الملل مجرم و عبور کننده از خطوط قرمز معرفی می‌کنند خود با بی اعتنایی و غرو تمام قواعد و قوانین بین المللی را به استهزاء می‌گیرند. در شرایط کنونی که وزیر خارجه کشورمان با هدف تشریح نقش دیپلماسی برای صلح عازم نیویورک شده باید بیش از هر زمان دیگری تز خود با عنوان جهان پسا غربی و نقش دیپلماسی برای حل مشکلات و بحران‌های جهانی و منطقه‌ای را گوشزد. شاید ظریف نشست‌های آستانه را به عنوان نمونه و مدل به صحن سازمان ملل ببرد تا به کشور‌ها نشان دهد علی رغم گفته مائو حرف حق همیشه از لوله تفنگ شنیده نمی‌شود بلکه می‌توان از پشت میز مذاکره نیز برای تلخ‌ترین داستان‌ها پایان خوشی را ترسیم کرد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جونیور: بازی در تیم‌هایی مثل پرسپولیس خاص است/از آقای پروین ممنونم!

آیت‌الله آملی لاریجانی هیچ صفحه‌ای در رسانه‌های مجازی ندارد

پنس: چین به پیوستگی قوانین هنگ کنگ احترام بگذارد

ادعای جدید همسر بازیکن سابق استقلال، ساموئل زنده است

جونیور رسما به پرسپولیس پیوست

بازگشت دیاباته به تمرینات گروهی+عکس

اقدام ناشایست همسر نتانیاهو در سفر به اکراین

مکرون: به توافقنامه هسته ای ایران احترام می گذاریم

دیدار ظریف با تعدادی از صاحب نظران فنلاندی

جعفری‌نژاد: حسن عباسی به مرخصی می‌آید

عراقچی در دیدار با هیات کره شمالی: آمریکا طرف قابل اعتمادی برای گفت وگو نیست

میلیچ با پیراهن استقلال تمرین کرد+ عکس

عکس/ وسواس سرمربی پرسپولیس روی تمرینات تاکتیکی

روابط آمریکا و آلمان رو به افول است

سخنرانی رهبر انصارالله به مناسبت عیدغدیر

اگر عرب 5 پیشکسوت را بشناسد به همه شام و نهار می‌دهم

ترمیم رابطه با ایران؛ پایانی بر توهمات رژیم‌های عربی

مدافع استقلالی از فردا در تمرینات سپاهان

برگزاری بازی افتتاحیه در هاله‌ای از ابهام /وقتی حریف پرسپولیس پول هتل هم ندارد

ماجرای قاب عکس سردار سلیمانی در اتاق وزیر دفاع آمریکا

ظریف : زمان آن فرا رسیده که برخی با واقعیت‌های ایران کنار بیایند

واکنش یک مقام مسوول به اظهارات زاکانی درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی

عکس/ لژیونر استقلالی در آستانه پیوستن به الدحیل قطر؟

ایرانی ها به چه دلایلی وطن خود را ترک می کنند ؟

اولتیماتوم غیرمستقیم کالدرون به پرسپولیسی‌ها

درخواست ابتکار از رئیس قوه قضائیه

بیانیه رئیس‌جمهور عراق درباره تنش میان ایران و‌ آمریکا

سوءقصد به جان کودکان سرطانی در ایران

دستور تازه رئیسی درباره پرونده‌های قضایی

افشاگری جابر انصاری از دلیل کنار گذاشته شدنش از استقلال

عکس/ سرمربی پرسپولیس به یاد روزهای خوش

واکنش سخنگوی دولت به اظهارات آیت‌الله یزدی

اظهار بی‌اطلاعی زرینچه از زمان دربی پایتخت!

بازیکن برزیلی پرسپولیس آماده حضور در فوتبال ایران

ابلاغ “قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی” توسط رئیس جمهور

القدس العربی : جنگ علیه لبنان به معنای نابودی اسرائیل است

ظریف در کنفرانس خبری مشترک با همتای فنلاندی: توقیف «آدریان دریا» اقدامی غیرقانونی بود

وزیر امور خارجه فنلاند: مذاکرات سازنده‌ای با ظریف داشتیم

گوجه ارزان شد ، اما رب گوجه‌ همچنان گران است

نفتکش ایرانی پس از حرکت دوباره متوقف شد

وضعیت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مشخص شد

کاریکاتور / دولت 70 درصد مصوبات مجلس را اجرا نکرده است !

توصیه پیشکسوت پرسپولیس به هواداران در مورد برانکو

کدام کشورها چای دنیا را تولید می کنند ؟

درخواست فوری استراماچونی از کادر پزشکی برای دیاباته

آزادسازی نفتکش ایرانی بیانگر اقتدار کشور در عرصه بین‌المللی است

خداحافظی عرب از پرسپولیس قطعی شد

آغاز ثبت نام طرح ملی مسکن از شهریور امسال

ترامپ برای قرارداد تجاری با چین آماده نیست

بازیکن اسبق پرسپولیس به فجرسپاسی پیوست+ عکس