پیام ویژه

آخرين مطالب

ایران چرا در برجام مانده است؟ سياسي

ایران چرا در برجام مانده است؟

  بزرگنمايي:

پیام ویژه-پس از خروج ایالات متحده از برجام در اردیبهشت سال گذشته، برخی تاکید داشته و دارند که توافقی که یکجانبه اجرا می‌شود و سودی برای جمهوری اسلامی ایران ندارد، دلیلی بر باقی ماندن بر عهد و پیمان نیست و باید برای این که به طرف مقابل پاسخ قاطعی بدهیم از این قرارداد یکطرفه، بیرون بیاییم.

دیدگاه چنین گروهی درست و بجاست، هر قراردادی دو طرف دارد و اگر یکی از طرفین با بدعهدی از اجرای تعهدات خود سر باز بزند، طرف مقابل این حق را دارد که او نیز قرارداد را اجرا نکند.

باید اندکی به قبل بازگردیم، آن زمان که منتقدین و مخالفین مذاکره با آمریکا با منطق و استدلال درست خود اصرار می‌کردند که دولت تن به مذاکره با آمریکا و امضای قرارداد با 1+5 ندهد.

دلیل این مخالفت روشن بود، چرا که می‌دانستند آینده چنین توافقی چه خواهد شد، نگارنده نیز در این گروه قرار دارد و اعتقاد دارد که مذاکره بر سر موضوع هسته ای ایران و تن دادن به قراردادی که نتیجه آن از پیش روشن و مشخص بود، یک اشتباه در تصمیم گیری و محاسباتی بود که دولت محترم اصرار به آن داشت.

باید پذیرفت که طرف‌های غربی توافق هسته‌ای متن یک قراردادی را به ایران ارائه دادند که نتیجه آن قرار بر این بود که چنین شود، به این مفهوم که توافق هسته‌ای به گونه‌ای تنظیم شد که آمریکا و اروپا به آسانی بتوانند از آن خارج شوند و تعهدات خود را اجرا نکنند، برجام خود وسیله‌‌ای شد تا آمریکا تهدیدات و فشارهای خود را افزایش دهد اما نه در چارچوب سازمان ملل و شورای امنیت، بلکه براساس سیاست یکجانبه گرایانه خود با همراهی اتحادیه اروپا تا بتواند جمهوری اسلامی ایران را وادار به پذیرفتن خواسته‌های دیگر خود کند.

ایراد بزرگ توافق هسته ای برای ایران در این بود که هیچ تضمینی در آن برای ایران در نظر گرفته نشده بود، به واقع طرف‌های غربی که هشدار مخالفان نسبت به بدعهدی آنها دیده می‌شد و می‌شود، در همین زمینه بود، غیر قابل اعتماد بودن آمریکا و اکنون اروپا، همواره از جمله هشدارهایی بود که منتقدین و مخالفین برجام آن را یادآور می‌شدند.

دلیل این منطق هم روشن است، آیا با خروج آمریکا از توافق هسته ای و پس از آن بدعهدی اروپا، ابزاری برای این که ایران بتواند به خاطر رفتار آنها، غرامت یا جریمه ای دریافت کند وجود دارد؟

اما آنهایی که اعتقاد به ماندن در برجام دارند دو بخش هستند، بخش نخست این اعتقاد، آن‌هایی هستند که از آمریکا و غرب واهمه دارند و ترس از آمریکا دلیل چنین اعتقادی است، این جریان از همان زمان مذاکرات هسته‌ای چنین دیدگاهی داشتند و می‌گفتند که باید تن به خواسته‌های آمریکا داد تا دشمنی‌ها و فشارهای ایالات متحده کاهش یابد. البته چنین دیدگاهی که اصرار بر مذاکره و توافق با آمریکا داشتند، اکنون دیگر بی ارزش و بی پایه است.

گروه دیگری که خواهان متعهد ماندن ایران در برجام هستند، جنس موافقت آنها با مرعوبین آمریکا تفاوت دارد. این جریان و گروه بر این اعتقاد هستند که با وجود منتقد و مخالف بودن مذاکره با آمریکا و توافق هسته‌ای، اعتقادی به خروج ایران از برجام در شرایط کنونی ندارند، این طیف می‌دانند که توافق هسته ای یک قرارداد یکطرفه است و زیان آن بیشتر از سودی است که تاکنون ایران از آن بهره ای هم نبرده است.

دلیل مخالفت این گروه با خروج ایران از برجام در این است که اعتقاد دارند با این اقدام، شرایط برای ایران دشوارتر خواهد شد، چرا که در توافق هسته‌ای این موضوع در آن قید شده که اگر ایران از برجام خارج شود و آن را نقض کند، شرایط به زمان پیش از توافق هسته ای باز می‌گردد. مهمترین وضعیتی که پس از خروج ایران از برجام حاصل خواهد شد، بازگشت تحریم‌های سازمان ملل و شورای امنیت است.

منطق سیاسی و محاسباتی که می‌توان برای این اقدام داشت، اجازه نمی‌دهد که ایران حداقل در شرایط کنونی که بسیاری از کشورها و افکار عمومی با جمهوری اسلامی ایران همراه شده‌اند، دست به چنین کاری بزند و بهانه را به دست آمریکا و اروپا بدهد تا میدان داری کنند.

آمریکا و اروپا در انتظار واکنش ایران به فشارها و تهدیداتی هستند که باعث شود تا جمهوری اسلامی تصمیم به خروج از برجام بگیرد. گرچه این حق ایران است تا چنین تصمیمی بگیرد، اما تبعات آن بیشتر از باقی ماندن در توافق هسته‌ای است. 

آمریکا قصد دارد فروش نفت ایران را به صفر برساند، چندین کشور مهم دنیا همچون چین، روسیه، ترکیه، عراق و ... با این تصمیم مخالفت کرده‌اند و بر ادامه خرید نفت از ایران تاکید دارند، در چنین شرایطی خروج از برجام ناخودآگاه این کشورها را نیز مجبور خواهد کرد، تا از قوانین بین المللی تبعیت کنند.

جالبی ماجرا در این است که برخی از همان افرادی که اصرار بر مذاکره و توافق هسته ای با آمریکا داشتند، اکنون می‌گویند چرا ایران با وجود خروج آمریکا و بدعهدی اروپا در برجام باقی مانده است؟!

هم اصرار بر توافق آنها مشکوک بود و هم اصرار بر خروج ایران از برجام آنها شک برانگیز است.

به نظر می‌رسد که نظام اسلامی نیز فعلا اعتقادی به خروج از برجام ندارد، اما این تصمیم نمی‌تواند دائمی باشد و بستگی به شرایطی خواهد داشت که در آینده روشن خواهد شد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دردسر بزرگ جدید برای ایالات متحده؛ کابوس بزرگ ایران برای آمریکا

شاهکار بزرگ محمد جواد ظریف : آمریکایی ها چگونه مجبور به عقب نشینی مقابل ایران شدند؟

کدام سرویس اطلاعاتی علیه ایران به بولتون اطلاعات داد؟

فیلم/ 33 گل برتر گرت بیل با لباس رئال مادرید

فیلم/ ورود ژاوی و دوستان به تهران

استیضاح زنگنه جدی شد + متن طرح و جزییات

افشای یک راز قدیمی درباره هاشمی رفسنجانی

جدیدترین قیمت طلا ، دلار و سکه

تنهاچاره‌ عربستان در قبال ایران

ظریف به مجلس احضار شد

فوری/ تلاش یک دختر برای خودکشی

ارجاع گزارش نهایی تحقیق و تفحص از یکی از شرکت های مهم ملی به قوه قضائیه

استانی شدن انتخابات؛ ناقض حقوق یا حرکت به سوی تحزب گرایی

رئیس شورای شهر کرج : زمین های شهر را به بانک ها می دهید

توافق اولیه برانکو با الاهلی! +عکس

سه راهکار اصلی احیای سرمایه اجتماعی که‌ باید اتفاق بیافتد

اصولگراها با احمدی‌نژاد ائتلاف نمی کنند اما شاید طیفش بخواهند وارد انتخابات شوند

3 پیام پوتین به ایران، امریکا ، اروپا و معامله بر سر ایران

حلقه مخفی یاران احمدی‌نژاد

نمایندگان طرفدار FATF دقیقا به چه چیزی رأی داده‌اند؟!/ اشتباهات فاحش توجیه‌گران FATF تمامی ندارد

ادعای عرب درباره پرونده سوپرجام

دوست داشتم در استقلال بمانم

واردات این خودروها از پرداخت عوارض معاف شد

پسر گمشده را شناسایی کنید +عکس

جلسه محرمانه دموکرات‌ها درباره ایران

محسن هاشمی: برای مردم جوسازی نکنید

خالق خرگوش فلزی، گران‌قیمت‌ترین هنرمند زنده جهان نام گرفت

یک فعال اصلاح طلب: نباید از رئیس جمهور در مواردی که اختیار ندارد مطالبه شود

پیشنهاد ایجاد میز قرمز بین ایران و آمریکافاقد وجاهت است

سردار سلامی: سپاه پیشانی مقابله با ابرقدرت ها است

با رونق تولید باید دشمن را شکست داد/ نباید در روند رسیدگی به پرونده‌ها، وقفه‌ای در تولید ایجاد شود/ لزوم تشکیل دادگاه‌های تخصصی و استفاده از قضات مسلط به امور اقتصادی

مجیدی، قلعه‌نویی یا یک خارجی؟

عدم امکان اجماع ضدایرانی با وجود برجام

رویات نماینده کنگره از اطلاعات محرمانه ای که درباره ایران خوانده است

سردار نجات معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه شد

7 تصور اشتباه در مورد تحریم‌های ایران

توصیه ویژه به سید محمد خاتمی : حرف هایت را پس بگیر

بازی جدید لندن با ایران در پرونده دوتابعیتی‌ها

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریف

هشدار به آمریکا ؛ ایران نه کره شمالی است نه ونزوئلا

طرح جنجالی چگونه توسط شورای نگهبان متوقف شد؟

پیشنهاد ویژه یک اصلاح طلب به مجلس ؛ مشکل روحانی را اینگونه حل کنید

پایان توطئه علیه علی لاریجانی ؛ اصلاح طلبان کوتاه آمدند

آقای پوتین آتش بیار معرکه علیه ایران شده ای ؛ از تو انتظار نداشتیم

آقای پرفسور!674000 هزار دلار ی که از احمدی نژاد گرفتی کجا بردی؟

آلمان: فشار حداکثری بر ایران کارساز نیست

پاسخ به چند شبهه پربسامد در موضوع حجاب

عکس/ دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رئیس جمهور

«خانم قشنگ»ها تا کی مهمان تهران هستند؟

صحبت‌های جدید آزمون درباره سریک