پیام ویژه

آخرين مطالب

چگونه تهدید تحریم را به فرصتی برای رونق تولید تبدیل کنیم؟ سياسي

چگونه تهدید تحریم را به فرصتی برای رونق تولید تبدیل کنیم؟

  بزرگنمايي:

پیام ویژه-این نکته واقعیتی انکارناپذیر است که مصداق کامل آن در بخش نظامی و بعضاً سایر بخش‌ها مثل؛ تولید علم، دانش سلول‌های بنیادی، دانش شبیه‌سازی، صنایع نانو، صنایع هسته‌ای، صنایع داروسازی و سایر صنایع کشور رخ داده است، اما قطعاً توسعه و گسترش این ظرفیت و استفاده بهینه از فرصت تحریم، مستلزم فرام نمودن شرایط لازم از سوی دولت است.

برخی از مهمترین اقدامات قابل اجرا در این زمینه عبارتند از:
1- فهرست نمودن و اولویت‌گذاری تمامی مواد اولیه صنعتی، قطعات صنعتی و ماشین‌آلات و تجهیزات موردنیاز صنایع (اعم از سبک و سنگین یا پیچده و ساده) که در فهرست تحریم قرار گرفته‌اند، در تمام بخش‌ها و موضوعات و انتشار و اطلاع‌رسانی در این خصوص، در سایت دستگاه‌های ذیربط و ترجیحاً در یک سایت متمرکز و با مشارکت سایر رسانه‌ها به‌ویژه رسانه ملی.

2- شناسایی و فراخوان دانشمندان و نخبگان و همچنین کارآفرینان و تولیدکنندگان متعهد و متخصص ایرانی و واگذاری کار تولید محصولات مورد اشاره به آنها در قالب همایش‌های توجیهی و سایر روش‌ها.

3- ارائه اطلاعات لازم در مورد موضوعاتی مانند؛ مقدار مصرف سالانه هر محصول در داخل کشور، قیمت وارداتی هر محصول، مشتریان و مصرف‌کنندگان محصولات، امکان صادرات و بازارهای مصرف جهانی، ارائه اطلاعات فنی موجود در مورد هر محصول و امثال آن.

4- اعلام نحوه حمایت دولت از نخبگان و تولیدکنندگان مورداشاره برای تولید هر یک از این محصولات، اعم از؛ میزان وام و تسهیلات احتمالی قابل اعطا، مشوق‌های تولیدی و صادراتی مثل؛ بخشودگی مالیاتی یا استمهال بازپرداخت تسهیلات یا واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی و امثال آن، اعلام خرید تضمینی محصولات تولیدی، تبلیغ و معرفی محصولات تولیدی در بازارهای داخلی و بین‌المللی، فراهم نمودن امکان برگزاری یا حضور ارزان قیمت و ترجیحاً رایگان در نمایشگاه‌های تخصصی داخلی و خارجی.

5- همکاری در انجام امور پژوهشی و تحقیقاتی برای تولید محصول و نیز ایجاد ارتباط بین تولیدکننده با دانشگاه و مصرف‌کننده و همچنین ارائه خدمات برای طراحی علمی، مدل‌سازی، نمونه‌سازی و تولید نیمه صنعتی و تولید انبوه و کاملاً صنعتی محصولات با کمک مراکز دولتی.

6- فراهم نمودن شرایط لازم برای برای تبدیل علم و دانش نخبگان و دانشمندان و نیز مواد اولیه تولید داخل به محصولات ثانویه و نهایی با ارزش افزوده بالا و حتی‌المقدور بِرندسازی برخی از آنها برای افزایش قدرت رقابت‌پذیری در جهت صادرات مازاد آن به سایر کشورها.

7- اعتمادسازی و تضمین امنیت تولید و تجارت و نیز حذف تمام موانع تولید از جمله؛ قوانین و مقررات ناکارآمد و دست و پاگیر مربوط به محیط کسب و کار، کوتاه کردن منطقی فرآیند صدور مجوز برای ایجاد مراکز تولیدی یا تولید یک محصول خاص از طریق ایجاد سازمان ویژه و یا ایجاد هماهنگی نزدیک بین دستگاه‌های ذیربط مثل؛ سازمان محیط‌زیست، سازمان استاندارد و سایر دستگاه‌های ذیربط.

8- ایجاد سازوکار لازم به‌منظور جلوگیری قاطع از سرقت اطلاعات و طرح و نقشه دانشمندان و نخبگان و کارآفرینان و تولیدکنندگانی که قصد تولید این محصولات را دارند، از سوی عناصر فاسد و نفوذی ذیربط در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و حذف و برخورد قاطع با این افراد و در صورت لزوم تضمین پرداخت خسارت صاحبان طرح‌ها و ایده‌ها.

9- شناسایی و حذف افراد بی‌انگیزه و به‌خصوص افراد مغرض، فاسد، زالوصفت و فرصت‌طلبی که با مانع‌تراشی و سنگ‌اندازی یا سهم‌خواهی، اخذ رشوه، رانت‌خواری و پارتی‌بازی و یا به علت ضعف دانش فنی و تخصصی، در روند تولید محصولات خلل ایجاد می‌کنند و واگذاری کار آنها به افراد متعهد، متخصص و باانگیزه.

10- فراخوان متخصصین، نخبگان و دانشمندان ایرانی که بعضاً به‌خاطر بی‌اعتنایی دستگاه‌های ذیربط دولتی به طرح‌حا و ایده‌هایشان یا شرایط سخت کسب و کار در ایران و امثال آن به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند و استفاده از توان تخصصی و ظرفیت‌های فکری و ذهنی آنها در جهت رونق تولید ملی از طریق اعطای تسهیلات ویژه و دلجویی از آنها در همایش‌ها و یا به شکل دعوت انفرادی.

11- عزل کلیه مدیران ناکارآمد، فاسد و مغرض در صنایع مختلف دولتی (از جمله صنایع خودروسازی) و واگذاری کار آنها به افراد جوان؛ متعهد، متخصص، باانگیزه و مبتکر و خلاقی که دارای روحیه انقلابی و آماده کار جهادی هستند.

12- برخورد جدی و قاطع با واردکنندگان کالاهای غیرضروری و دارای تولید مشابه داخلی و نیز کوتاه کردن دست دلالان و واسطه‌های غیرقانونی در چرخه تأمین، تولید و توزیع.

13- تنظیم قوانین و مقررات و پیش‌بینی تمهیدات لازم برای هدایت عملی و کامل دارائی‌های بانک‌های دولتی و غیردولتی، برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید، با اعطای تسهیلات بدون کارمزد یا با کارمزد اندک و عزل فوری مدیران نادان، فرصت‌طلب و مغرضی که از انجام این‌کار امتناع می‌ورزند.

14- بازنگری و اصلاح قوانین خصوصی‌سازی، در جهت تضمین ارتقاء و رشد کمی و کیفی بنگاه‌هایی که به بخش خصوصی واگذار می‌شوند.

بدیهی است که؛ تحقق کامل این هدف، به مبنا قرار گرفتن اسناد بالادستی مثل؛ سیاست‌های کلی طرح راهبردی اقتصاد مقاومتی و اجرای کامل تمام نکات مورد اشاره بستگی دارد، اما برخی از این نکات مانند؛ حذف مدیران و عناصر فاسد و ناکارآمد در دستگاه‌های دولتی، هدایت سرمایه بانک‌ها به سمت تولید و بازنگری و اصلاح قوانین مقرارات مربوط به محیط کسب و کار و به‌خصوص خودباوری و وجود اراده واقعی برای انجام کار، از اهمیت به مراتب بیشتری برخوردارند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دردسر بزرگ جدید برای ایالات متحده؛ کابوس بزرگ ایران برای آمریکا

شاهکار بزرگ محمد جواد ظریف : آمریکایی ها چگونه مجبور به عقب نشینی مقابل ایران شدند؟

کدام سرویس اطلاعاتی علیه ایران به بولتون اطلاعات داد؟

فیلم/ 33 گل برتر گرت بیل با لباس رئال مادرید

فیلم/ ورود ژاوی و دوستان به تهران

استیضاح زنگنه جدی شد + متن طرح و جزییات

افشای یک راز قدیمی درباره هاشمی رفسنجانی

جدیدترین قیمت طلا ، دلار و سکه

تنهاچاره‌ عربستان در قبال ایران

ظریف به مجلس احضار شد

فوری/ تلاش یک دختر برای خودکشی

ارجاع گزارش نهایی تحقیق و تفحص از یکی از شرکت های مهم ملی به قوه قضائیه

استانی شدن انتخابات؛ ناقض حقوق یا حرکت به سوی تحزب گرایی

رئیس شورای شهر کرج : زمین های شهر را به بانک ها می دهید

توافق اولیه برانکو با الاهلی! +عکس

سه راهکار اصلی احیای سرمایه اجتماعی که‌ باید اتفاق بیافتد

اصولگراها با احمدی‌نژاد ائتلاف نمی کنند اما شاید طیفش بخواهند وارد انتخابات شوند

3 پیام پوتین به ایران، امریکا ، اروپا و معامله بر سر ایران

حلقه مخفی یاران احمدی‌نژاد

نمایندگان طرفدار FATF دقیقا به چه چیزی رأی داده‌اند؟!/ اشتباهات فاحش توجیه‌گران FATF تمامی ندارد

ادعای عرب درباره پرونده سوپرجام

دوست داشتم در استقلال بمانم

واردات این خودروها از پرداخت عوارض معاف شد

پسر گمشده را شناسایی کنید +عکس

جلسه محرمانه دموکرات‌ها درباره ایران

محسن هاشمی: برای مردم جوسازی نکنید

خالق خرگوش فلزی، گران‌قیمت‌ترین هنرمند زنده جهان نام گرفت

یک فعال اصلاح طلب: نباید از رئیس جمهور در مواردی که اختیار ندارد مطالبه شود

پیشنهاد ایجاد میز قرمز بین ایران و آمریکافاقد وجاهت است

سردار سلامی: سپاه پیشانی مقابله با ابرقدرت ها است

با رونق تولید باید دشمن را شکست داد/ نباید در روند رسیدگی به پرونده‌ها، وقفه‌ای در تولید ایجاد شود/ لزوم تشکیل دادگاه‌های تخصصی و استفاده از قضات مسلط به امور اقتصادی

مجیدی، قلعه‌نویی یا یک خارجی؟

عدم امکان اجماع ضدایرانی با وجود برجام

رویات نماینده کنگره از اطلاعات محرمانه ای که درباره ایران خوانده است

سردار نجات معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه شد

7 تصور اشتباه در مورد تحریم‌های ایران

توصیه ویژه به سید محمد خاتمی : حرف هایت را پس بگیر

بازی جدید لندن با ایران در پرونده دوتابعیتی‌ها

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریف

هشدار به آمریکا ؛ ایران نه کره شمالی است نه ونزوئلا

طرح جنجالی چگونه توسط شورای نگهبان متوقف شد؟

پیشنهاد ویژه یک اصلاح طلب به مجلس ؛ مشکل روحانی را اینگونه حل کنید

پایان توطئه علیه علی لاریجانی ؛ اصلاح طلبان کوتاه آمدند

آقای پوتین آتش بیار معرکه علیه ایران شده ای ؛ از تو انتظار نداشتیم

آقای پرفسور!674000 هزار دلار ی که از احمدی نژاد گرفتی کجا بردی؟

آلمان: فشار حداکثری بر ایران کارساز نیست

پاسخ به چند شبهه پربسامد در موضوع حجاب

عکس/ دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رئیس جمهور

«خانم قشنگ»ها تا کی مهمان تهران هستند؟

صحبت‌های جدید آزمون درباره سریک