پیام ویژه

آخرين مطالب

نگاهی به حوزه اختیارات ملکه انگلیس گزارش

نگاهی به حوزه اختیارات ملکه انگلیس

  بزرگنمايي:

اخبار ویژه - شاید عده‌ای نقش شخص اول سلطنت انگلیس را تشریفاتی و بدون تاثیر مستقیم در امور دولتی بدانند اما این گزارش نگاهی دارد به حوزه اختیارات و قدرت واقعی ملکه بریتانیا.
به گزارش مشرق ، «او قدرت چندانی ندارد اما بسیار قدرتمند است!» این جمله معروفی است که بیشتر تحلیلگران، کارشناسان و حتی مردم انگلیس درباره حدود اختیارات ملکه می‌گویند، سمتی که اکنون برای 67 سال در اختیار «ملکه الیزابت دوم» قرار دارد.
انگلیسی‌ها، هر ساله تولد ملکه یا پادشاه خود را به عنوان روز ملی جشن می‌گیرند. الیزابت دوم که از 25 سالگی زمام سلطنت بریتانیا را برعهده دارد، روز هجدهم خرداد مراسم نود و سومین تولد خود را با هزینه‌ای هنگفت جشن گرفت.
از طرفی شاید عده‌ای از مردم ایران (و همچنین جهان) تصور درستی از میزان قدرت و حدود اختیارات قانونی ملکه یا پادشاه انگلیس نداشته باشند و این‌گونه گمان کنند که این سمت، بیشتر تشریفاتی و غیر اجرایی است. در این گزارش طی دو بخش به بررسی هزینه‌های گزاف سلطنت بریتانیا و ریخت‌وپاش‌های چندین میلیون پوندی در مراسم تولد ملکه الیزابت و همچنین اختیارات رئیس حکومت این کشور پرداخته می‌شود.
ریخت‌وپاش میلیاردی از جیب مردم انگلیس
مراسم بزرگ جشن تولد ملکه یا پادشاه انگلیس به نوعی اقدامی تبلیغی، فرهنگی و دیپلماتیک برای دولت این کشور محسوب می‌شود که با در نظر گرفتن توجه ویژه انگلیسی‌ها برای تبلیغ خود در تمام دنیا و جایگاه خانواده سلطنتی به عنوان اصلی‌ترین نماد معرفی این کشور، از اهمیت فوق‌العاده بالایی به لحاظ فرهنگی و حتی استفاده‌های سیاسی برای انگلیسی‌ها برخوردار است.
در روز هشتم ژوئن (هجدهم خرداد) خاندان سلطنتی بریتانیا با حضور در مقابل کاخ باکینگهام واقع در خیابان «وایت‌هال» در منطقه «وست‌مینیستر» شهر لندن در مراسم پر طمطراق روز ملی و تولد ملکه الیزابت دوم شرکت کردند. در جمع میهمانان، «ترزا می» نخست‌وزیر مستعفی انگلیس نیز به چشم می‌خورد.

در این مراسم، تمام خدمه نیروی سلطنتی بریتانیا از پیاده و سواره‌نظام گرفته تا جوخه توپخانه‌ای پادشاه، حد فاصل بین کاخ باکینگهام تا میدان ترافالگار رژه رفتند. بیش از 20 فروند هواپیمای نظامی و جنگنده نیز با پرواز بر فراز محل مراسم، حرکات نمایشی انجام دادند.
تحقیقات انجام‌شده توسط روزنامه «ساندی تایمز» در سال 2016، هزینه مراسم نودمین سال تولد الیزابت دوم در سراسر بریتانیا بیش از 1 میلیارد پوند تخمین زده است، که بر همین اساس دلیلی وجود ندارد تا از افزایش این هزینه در سال‌های بعد (از جمله 2019) اطمینان نداشته باشیم.
طبق این اطلاعات، مراسم جشن خیابانی برای حدود 10 هزار نفر از مردم انگلیس در خیابان «مال» در تاریخ دوازدهم ژوئن برگزار می‌شود که بلیت مجوز حضور برای هر نفر 150 پوند قیمت دارد. این در حالی است که بسیاری از مردم این کشور از هزینه بالای این بلیت‌ها و همچنین صرف‌شدن مالیات‌هایشان برای ریخت‌وپاش ملکه آن هم فقط برای جشن تولد ناراضی و خشمگین هستند.
گراهام اسمیت مدیر کمپین ضد سلطنتی «جمهوری» که برای انحلال حکومت سلطنتی و برقراری دموکراسی در انگلیس تلاش می‌کند، در این باره می‌گوید: هزینه سالانه خاندان سلطنتی برای مالیات دهندگان چیزی در حدود 69 میلیون پوند است که 11 میلیون آن صرف میهمانی‌های مجلل آنها می‌شود. رقم نزدیک به 900 هزار دلار بابت صرف غذای این خانواده 15 نفره خود بیانگر هزینه‌های سرسام‌آور این خانواده است که همواره ژست اقدامات خیرخواهانه را در رسانه های انگلیس ارائه می‌دهند.
این در حالی است که وبسایت خاندان سلطنتی بریتانیا مدعی است تمام هزینه‌های شخصی ملکه الیزابت دوم از محل درآمدها و ثروت خصوصی وی تامین می‌شود.

در آوریل 2019 شبکه 5 تلویزیون بریتانیا در مستندی به بررسی بار مالی سلطنت این کشور بر مالیات‌دهندگان انگلیسی پرداخته و اذعان کرد: «هزینه واقعی که سلطنت بر مالیت‌دهندگان بریتانیایی تحمیل می‌کند، بیش از چهار برابر آن چیزی است که خاندان سلطنتی می‌خواهد مردم فکر کنند».
«دنی بِکِت» از مدیران جنبش جمهوری در این مستند که «رازهای سلطنت» نام داشت، می‌گوید هزینه واقعی که سلطنت بر جامعه بریتانیا تحمیل می‌کند حدود 345 میلیون پوند است. این مستند همچنین توضیح می‌دهد که برخلاف تصور عموم و تبلیغات دولتی مبنی بر اینکه سلطنت بریتانیا عایدی بیش از مصارف برای این کشور دارد، اما این قضیه در حقیقت کامل برعکس است.
روزنامه «مترو» (پر تیراژترین روزنامه انگلیس) نیز طی گزارشی به تاریخ آوریل 2016 و به بهانه مراسم پرهزینه جشن تولد ملکه الیزابت دوم، به ذکر نمونه‌هایی عجیب از محل صرف مالیات مردم انگلیس پرداخته و نوشت برای نوشیدنی‌های خان سلطنتی مبلغ 400 هزار پوند، سفر هوایی با بالگرد مبلغ 1.6 میلیون پوند، برای چاپ و نوشت‌افزارها مبلغ 900 هزار پوند و قبوض خدماتی (آب و برق و گاز و غیره) مبلغ 3.4 میلیون پوند هزینه می‌شود.
امتیازات ویژه قدرت ملکه انگلیس
سلطنت پادشاهی متحده که سلطنت بریتانیا نیز خوانده می‌شود، از نوع حکومت پادشاهی مشروطه بوده و ملکه الیزابت دوم از سال 1952 میلادی رئیس حکومت این کشور است. او طولانی‌ترین زمان حضور و طول عمر در رأس یک حکومت سلطنتی را در تاریخ جهان در اختیار دارد. شخص ملکه یا پادشاه بریتانیا و بستگان درجه یک او سمت‌های مختلف رسمی، تشریفاتی، دیپلماتیک و نمایندگی را برعهده دارند.
به دلیل مشروطه بودن سلطنت بریتانیا، رئیس حکومت محدود به فعالیت‌های غیرحزبی مانند اعطای افتخارات و تنفیذ قدرت به نخست‌وزیر است. همچنین توانایی تدوین و تصویب قوانین بیشتر در اختیار پارلمان انگلیس است تا ملکه. طبق توضیحات وبسایت رسمی سلطنت بریتانیا، وظیفه اصلی ملکه (یا پادشاه انگلیس) ایفای نقش به‌عنوان «هویت ملی، نماد اتحاد و غرور» بریتانیا است.

تصمیمات برای اعمال قدرت سلطنت از سوی ملکه یا پادشاه انگلیس اتخاذ شده و می‌تواند تاثیر مستقیمی در جهت‌گیری دولت داشته باشد. علی‌رغم اینکه این قدرت‌ها شاید فقط طبق قوانین مصوب در پارلمان بریتانیا استفاده شوند اما اختیار اجرایی نهایی و تسلط بر دولت هنوز هم به‌صورت رسمی ذیل «حق امتیاز ویژه سلطنتی» طبقه‌بندی می‌شود.
با اینکه توازن قدرت طی چند دهه از شخص اول سلطنت بریتانیا به دولت منتقل شده اما هنوز هم مواردی هست که فقط در حوزه اختیارات ملکه یا پادشاه است.
قدرت‌های سیاسی
آغاز به کار یا تعطیلی جلسات پارلمان: ملکه انگلیس قدرت این را دارد که جلسات پارلمان این کشور را به تعویق بیاندازد یا مجدداً آغاز کند.
توشیح ملوکانه: ملکه انگلیس حق و مسئولیت دارد تا موافقت خود را با لوایح و طرح‌های تصویب شده در پارلمان این کشور اعلام کرده و آنها را امضا کند. او همچنین می‌تواند قوانینی را که با آنها مخالف است، رد کند.
عزل و نصب وزرا: ملکه انگلیس قدرت انتصاب و برکناری وزیران کابینه دولت را دارد.
تنفیذ نخست‌وزیر: ملکه انگلیس مسئول تنفیذ حکم نخست‌وزیری بعد از برگزاری انتخابات سراسری است.
اعلان جنگ: ملکه انگلیس این اختیار را دارد تا علیه دیگر کشورها جنگ به راه بیاندازد.
مصونیت از پیگرد: تحت قوانین بریتانیا، ملکه بالاتر از قانون قرار داشته و نمی‌تواند تحت پیگرد قرار بگیرد.
قدرت‌های قضایی
عفو سلطنتی: علی‌رغم اینکه اختیارات قضایی ملکه انگلیس در دوران اخیر بسیار کاهش یافته اما عفو سلطنتی، که برای لغو احکام اعدام علیه افرادِ به‌اشتباه محکوم شده به کار می‌رود، هنوز هم در اختیار ملکه قرار دارد.
نیروهای مسلح
فرمانده کل: ملکه انگلیس فرماندهی تمامی نیروهای مسلح این کشور را برعهده داشته و تمام خدمه نظامی بریتانیا باید سوگند وفاداری به او سر دهند.
اعطای درجه افسری: از دیگر اختیارات ملکه انگلیس، اعطای درجه افسری به دانشجویان نظامی و ورود آنها به نیروهای مسلح این کشور است. وی همچنین می‌تواند آنها از این درجه خلع کند.
استقرار نیروها: سازماندهی و استقرار نیروهای مسلح نیز بخشی از حق ویژه سلطنتی ملکه انگلیس است.
اختیارات متفرقه
کنترل گذرنامه‌ها: صدور یا ابطال گذرنامه برای مردم انگلیس، ذیل حق ویژه سلطنتی ملکه قرار دارد که البته معمولاً وزرای مربوطه از طرف وی این کار را انجام می‌دهند.
مصادره کشتی‌ها: ملکه انگلیس می‌تواند دستور دهد یک کشتی یا شناور به نام وی مصادره شده و برای حکومت انجام خدمت کند.

منابع:
UK"s Royal Family Website. " The queen and Law ", Royal.uk
UK"s Royal Family Website. " The queen and Government ", Royal.uk
Royal Central, " What are The Queen’s powers? ". January 2014
Kevin Jackson, 2017. " Does The Queen Of England Have Any Real Power? ". Medium
DNA India, 2016. " How much will Queen Elizabeth"s 90th birthday celebrations cost? ". Sunday Times
Tim Chester, 2016. " People are enraged at the cost of the Queen"s birthday celebrations ". Mashable
Martina Bet, 2019. " The actual cost of the monarchy on the British taxpayer ". Express
Graham Smith, 2018. " Harry and Meghan"s Wedding Is a Reminder That Britain Doesn"t Need the Royals ". TIME


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ریخت و پاش در همایش های خلیج فارس

نوه‌ لاکچری‌بازِ عسگراولادی سوژه شد

هفت نکته درباره کتاب جدید ادوارد اسنودن

بلومبرگ خبر داد: ابتکار و رایزنی بی سر و صدای مشاور مکرون برای نجات برجام

چرا چین به دنبال احیای جاده ابریشم است ؟

خشم منافقین از اخراج «جان بولتون» با چاشنی تحریف!

گزارش سازمان ملل از آزمایش های اتمی کره شمالی

گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران؛ واکنش فرانسه و اسرائیل

چرا ناطق نوری به مجمع تشخیص مصلحت نمی‌رود؟

گزارش آرمان ملی از تخریب سنگ یاد بود هاشمی رفسنجانی

سرمایه‌گذاری 400 میلیارد دلاری چینی‌ها در ایران

آیا حمله حزب‌الله همان وعده سید حسن نصرالله بود؟

مارمولک‌ها اژدها شدند

پومپئو: نفتکش ایرانی در حال حرکت به سوی سوریه است

روزنامه‌نگار «بی‌آبرو» در بی‌بی‌سی!

روایتی از حاشیه جنجالی در همایش ملّی با حضور روحانی

پای نفر سوم و چند صد کیلو طلا به پرونده متهمان باز شد

رمزگشایی از انتخاب مجدد محسن هاشمی

حذف گزینه موشکی از بسته پیشنهادی فرانسه

گزارش ظریف از مذاکره با مکرون

حبس 3 تا 10 سال "نجفی" در انتظار رأی دیوان عالی

بدترین مراسم بهترین‌ها +عکس

دور زدن «دلار» با ارز‌های ملی در تجارت خارجی/ ماجرای راه اندازی کانال سبز بین ایران و روسیه

تناقض گزارش های آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته ای ایران

یقه سفیدها مصونیت ندارند

دو راهی مشاركت یا قهر انتخاباتی؟

ایران/تکذیب دروغ‌سازی‌ها درباره حادثه منا

ورق در ماجرای گردشگر آلمانی برگشت؟!

کنکوری‌ها‌ سراغ این رشته‌ها‌ نروند به نفعشان است!

اعتراض ندای ایرانیان به خستگی و پیرسالاری در دولت

عذر عقاب را از پایتخت خواستند! +عکس

مظلوم‌نمایی منافقین با سوء‌استفاده از قائم‌مقام رهبری

افشای سندی محرمانه از حال و روز «بن سلمان» پس از افشای قتل خاشقجی

اصلاح‌طلبان منتظر «بفرمایید» شورای نگهبان

نیاز اینترنت ماهواره‌ ای در حمل و نقل کشور

ایرانی که هست و ایرانی که می‌گویند!

آیا حذف صفر ها از پول ملی فوری انجام می شود؟

جزئیاتی از ضربه اطلاعاتی ایران به جاسوسان آمریکایی

چرا « حق مدیریت 9 میلیون تومانی » آقای معاون غیر قانونی است ؟ + سند

بیت کوین چه طور قانونمند شد؟

نامه روحانی به رهبر انقلاب

مهمترین موضوعات نشست کمیسیون برجام

چرا به توسعه برند ملی نیاز داریم ؟

سندرز: نباید از ایران متنفر باشیم

فرزندان داعش و مسئولیت غرب؛ هشدار درباره بمب‌های ساعتی خطرناک

برملا شدن راز نایاب شدن دارو +فیلم

ثروتی که به سادگی دود شد!

نگاهی به جنایات انگلیس در ایران؛ از قحطی و غارت تا کودتا

سوء استفاده های آشکار در انتخابات شورا یاری

دیدار کارگروه رفع حصر فراکسیون امید با سران قوا