پیام ویژه

آخرين مطالب

نگاهی به حوزه اختیارات ملکه انگلیس گزارش

نگاهی به حوزه اختیارات ملکه انگلیس

  بزرگنمايي:

اخبار ویژه - شاید عده‌ای نقش شخص اول سلطنت انگلیس را تشریفاتی و بدون تاثیر مستقیم در امور دولتی بدانند اما این گزارش نگاهی دارد به حوزه اختیارات و قدرت واقعی ملکه بریتانیا.
به گزارش مشرق ، «او قدرت چندانی ندارد اما بسیار قدرتمند است!» این جمله معروفی است که بیشتر تحلیلگران، کارشناسان و حتی مردم انگلیس درباره حدود اختیارات ملکه می‌گویند، سمتی که اکنون برای 67 سال در اختیار «ملکه الیزابت دوم» قرار دارد.
انگلیسی‌ها، هر ساله تولد ملکه یا پادشاه خود را به عنوان روز ملی جشن می‌گیرند. الیزابت دوم که از 25 سالگی زمام سلطنت بریتانیا را برعهده دارد، روز هجدهم خرداد مراسم نود و سومین تولد خود را با هزینه‌ای هنگفت جشن گرفت.
از طرفی شاید عده‌ای از مردم ایران (و همچنین جهان) تصور درستی از میزان قدرت و حدود اختیارات قانونی ملکه یا پادشاه انگلیس نداشته باشند و این‌گونه گمان کنند که این سمت، بیشتر تشریفاتی و غیر اجرایی است. در این گزارش طی دو بخش به بررسی هزینه‌های گزاف سلطنت بریتانیا و ریخت‌وپاش‌های چندین میلیون پوندی در مراسم تولد ملکه الیزابت و همچنین اختیارات رئیس حکومت این کشور پرداخته می‌شود.
ریخت‌وپاش میلیاردی از جیب مردم انگلیس
مراسم بزرگ جشن تولد ملکه یا پادشاه انگلیس به نوعی اقدامی تبلیغی، فرهنگی و دیپلماتیک برای دولت این کشور محسوب می‌شود که با در نظر گرفتن توجه ویژه انگلیسی‌ها برای تبلیغ خود در تمام دنیا و جایگاه خانواده سلطنتی به عنوان اصلی‌ترین نماد معرفی این کشور، از اهمیت فوق‌العاده بالایی به لحاظ فرهنگی و حتی استفاده‌های سیاسی برای انگلیسی‌ها برخوردار است.
در روز هشتم ژوئن (هجدهم خرداد) خاندان سلطنتی بریتانیا با حضور در مقابل کاخ باکینگهام واقع در خیابان «وایت‌هال» در منطقه «وست‌مینیستر» شهر لندن در مراسم پر طمطراق روز ملی و تولد ملکه الیزابت دوم شرکت کردند. در جمع میهمانان، «ترزا می» نخست‌وزیر مستعفی انگلیس نیز به چشم می‌خورد.

در این مراسم، تمام خدمه نیروی سلطنتی بریتانیا از پیاده و سواره‌نظام گرفته تا جوخه توپخانه‌ای پادشاه، حد فاصل بین کاخ باکینگهام تا میدان ترافالگار رژه رفتند. بیش از 20 فروند هواپیمای نظامی و جنگنده نیز با پرواز بر فراز محل مراسم، حرکات نمایشی انجام دادند.
تحقیقات انجام‌شده توسط روزنامه «ساندی تایمز» در سال 2016، هزینه مراسم نودمین سال تولد الیزابت دوم در سراسر بریتانیا بیش از 1 میلیارد پوند تخمین زده است، که بر همین اساس دلیلی وجود ندارد تا از افزایش این هزینه در سال‌های بعد (از جمله 2019) اطمینان نداشته باشیم.
طبق این اطلاعات، مراسم جشن خیابانی برای حدود 10 هزار نفر از مردم انگلیس در خیابان «مال» در تاریخ دوازدهم ژوئن برگزار می‌شود که بلیت مجوز حضور برای هر نفر 150 پوند قیمت دارد. این در حالی است که بسیاری از مردم این کشور از هزینه بالای این بلیت‌ها و همچنین صرف‌شدن مالیات‌هایشان برای ریخت‌وپاش ملکه آن هم فقط برای جشن تولد ناراضی و خشمگین هستند.
گراهام اسمیت مدیر کمپین ضد سلطنتی «جمهوری» که برای انحلال حکومت سلطنتی و برقراری دموکراسی در انگلیس تلاش می‌کند، در این باره می‌گوید: هزینه سالانه خاندان سلطنتی برای مالیات دهندگان چیزی در حدود 69 میلیون پوند است که 11 میلیون آن صرف میهمانی‌های مجلل آنها می‌شود. رقم نزدیک به 900 هزار دلار بابت صرف غذای این خانواده 15 نفره خود بیانگر هزینه‌های سرسام‌آور این خانواده است که همواره ژست اقدامات خیرخواهانه را در رسانه های انگلیس ارائه می‌دهند.
این در حالی است که وبسایت خاندان سلطنتی بریتانیا مدعی است تمام هزینه‌های شخصی ملکه الیزابت دوم از محل درآمدها و ثروت خصوصی وی تامین می‌شود.

در آوریل 2019 شبکه 5 تلویزیون بریتانیا در مستندی به بررسی بار مالی سلطنت این کشور بر مالیات‌دهندگان انگلیسی پرداخته و اذعان کرد: «هزینه واقعی که سلطنت بر مالیت‌دهندگان بریتانیایی تحمیل می‌کند، بیش از چهار برابر آن چیزی است که خاندان سلطنتی می‌خواهد مردم فکر کنند».
«دنی بِکِت» از مدیران جنبش جمهوری در این مستند که «رازهای سلطنت» نام داشت، می‌گوید هزینه واقعی که سلطنت بر جامعه بریتانیا تحمیل می‌کند حدود 345 میلیون پوند است. این مستند همچنین توضیح می‌دهد که برخلاف تصور عموم و تبلیغات دولتی مبنی بر اینکه سلطنت بریتانیا عایدی بیش از مصارف برای این کشور دارد، اما این قضیه در حقیقت کامل برعکس است.
روزنامه «مترو» (پر تیراژترین روزنامه انگلیس) نیز طی گزارشی به تاریخ آوریل 2016 و به بهانه مراسم پرهزینه جشن تولد ملکه الیزابت دوم، به ذکر نمونه‌هایی عجیب از محل صرف مالیات مردم انگلیس پرداخته و نوشت برای نوشیدنی‌های خان سلطنتی مبلغ 400 هزار پوند، سفر هوایی با بالگرد مبلغ 1.6 میلیون پوند، برای چاپ و نوشت‌افزارها مبلغ 900 هزار پوند و قبوض خدماتی (آب و برق و گاز و غیره) مبلغ 3.4 میلیون پوند هزینه می‌شود.
امتیازات ویژه قدرت ملکه انگلیس
سلطنت پادشاهی متحده که سلطنت بریتانیا نیز خوانده می‌شود، از نوع حکومت پادشاهی مشروطه بوده و ملکه الیزابت دوم از سال 1952 میلادی رئیس حکومت این کشور است. او طولانی‌ترین زمان حضور و طول عمر در رأس یک حکومت سلطنتی را در تاریخ جهان در اختیار دارد. شخص ملکه یا پادشاه بریتانیا و بستگان درجه یک او سمت‌های مختلف رسمی، تشریفاتی، دیپلماتیک و نمایندگی را برعهده دارند.
به دلیل مشروطه بودن سلطنت بریتانیا، رئیس حکومت محدود به فعالیت‌های غیرحزبی مانند اعطای افتخارات و تنفیذ قدرت به نخست‌وزیر است. همچنین توانایی تدوین و تصویب قوانین بیشتر در اختیار پارلمان انگلیس است تا ملکه. طبق توضیحات وبسایت رسمی سلطنت بریتانیا، وظیفه اصلی ملکه (یا پادشاه انگلیس) ایفای نقش به‌عنوان «هویت ملی، نماد اتحاد و غرور» بریتانیا است.

تصمیمات برای اعمال قدرت سلطنت از سوی ملکه یا پادشاه انگلیس اتخاذ شده و می‌تواند تاثیر مستقیمی در جهت‌گیری دولت داشته باشد. علی‌رغم اینکه این قدرت‌ها شاید فقط طبق قوانین مصوب در پارلمان بریتانیا استفاده شوند اما اختیار اجرایی نهایی و تسلط بر دولت هنوز هم به‌صورت رسمی ذیل «حق امتیاز ویژه سلطنتی» طبقه‌بندی می‌شود.
با اینکه توازن قدرت طی چند دهه از شخص اول سلطنت بریتانیا به دولت منتقل شده اما هنوز هم مواردی هست که فقط در حوزه اختیارات ملکه یا پادشاه است.
قدرت‌های سیاسی
آغاز به کار یا تعطیلی جلسات پارلمان: ملکه انگلیس قدرت این را دارد که جلسات پارلمان این کشور را به تعویق بیاندازد یا مجدداً آغاز کند.
توشیح ملوکانه: ملکه انگلیس حق و مسئولیت دارد تا موافقت خود را با لوایح و طرح‌های تصویب شده در پارلمان این کشور اعلام کرده و آنها را امضا کند. او همچنین می‌تواند قوانینی را که با آنها مخالف است، رد کند.
عزل و نصب وزرا: ملکه انگلیس قدرت انتصاب و برکناری وزیران کابینه دولت را دارد.
تنفیذ نخست‌وزیر: ملکه انگلیس مسئول تنفیذ حکم نخست‌وزیری بعد از برگزاری انتخابات سراسری است.
اعلان جنگ: ملکه انگلیس این اختیار را دارد تا علیه دیگر کشورها جنگ به راه بیاندازد.
مصونیت از پیگرد: تحت قوانین بریتانیا، ملکه بالاتر از قانون قرار داشته و نمی‌تواند تحت پیگرد قرار بگیرد.
قدرت‌های قضایی
عفو سلطنتی: علی‌رغم اینکه اختیارات قضایی ملکه انگلیس در دوران اخیر بسیار کاهش یافته اما عفو سلطنتی، که برای لغو احکام اعدام علیه افرادِ به‌اشتباه محکوم شده به کار می‌رود، هنوز هم در اختیار ملکه قرار دارد.
نیروهای مسلح
فرمانده کل: ملکه انگلیس فرماندهی تمامی نیروهای مسلح این کشور را برعهده داشته و تمام خدمه نظامی بریتانیا باید سوگند وفاداری به او سر دهند.
اعطای درجه افسری: از دیگر اختیارات ملکه انگلیس، اعطای درجه افسری به دانشجویان نظامی و ورود آنها به نیروهای مسلح این کشور است. وی همچنین می‌تواند آنها از این درجه خلع کند.
استقرار نیروها: سازماندهی و استقرار نیروهای مسلح نیز بخشی از حق ویژه سلطنتی ملکه انگلیس است.
اختیارات متفرقه
کنترل گذرنامه‌ها: صدور یا ابطال گذرنامه برای مردم انگلیس، ذیل حق ویژه سلطنتی ملکه قرار دارد که البته معمولاً وزرای مربوطه از طرف وی این کار را انجام می‌دهند.
مصادره کشتی‌ها: ملکه انگلیس می‌تواند دستور دهد یک کشتی یا شناور به نام وی مصادره شده و برای حکومت انجام خدمت کند.

منابع:
UK"s Royal Family Website. " The queen and Law ", Royal.uk
UK"s Royal Family Website. " The queen and Government ", Royal.uk
Royal Central, " What are The Queen’s powers? ". January 2014
Kevin Jackson, 2017. " Does The Queen Of England Have Any Real Power? ". Medium
DNA India, 2016. " How much will Queen Elizabeth"s 90th birthday celebrations cost? ". Sunday Times
Tim Chester, 2016. " People are enraged at the cost of the Queen"s birthday celebrations ". Mashable
Martina Bet, 2019. " The actual cost of the monarchy on the British taxpayer ". Express
Graham Smith, 2018. " Harry and Meghan"s Wedding Is a Reminder That Britain Doesn"t Need the Royals ". TIME
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تشکیل رسمی اپوزیسیون در عراق و چند نکته

رویترز: ایران تا رسیدن به سقف ذخائر اورانیوم چند ماه فاصله دارد

نگاهی به وضعیت پیام‌رسان‌های داخلی

گزارشی از مواضع رسانه های ایران و رویکرد وزیر خارجه آلمان

نگاهی به حوزه اختیارات ملکه انگلیس

عامل تیراندازی در تاتر شهر سه بار خودکشی کرده بود

«هایکو ماس» در تهران به دنبال چیست؟

روسیه با آمریکا علیه ایران معامله کرد؟

دعوای حقوقی دولت و مجلس بالا گرفت

یک احتمال؛ قتل طلبه همدانی سناریو بوده است

چرا انصارالله از سه بندر کلیدی در الحدیده عقب‌نشینی کرد؟

چرا شبکه ملی اطلاعات عملیاتی نشده؟!

شرکت‌کنندگان مسابقات بین‌المللی قرآن به دیدار رهبر معظم انقلاب می‌روند

سیمای ملی و ستاره مربع‌ها؛ این بازی کِی تمام می‌شود؟

چند نکته مهم در مورد سیل‌های اخیر

جزییات جایگزین طرح زوج و فرد/ تردد 20 روز رایگان در هر فصل

دهلی؛ میزبان سمینار آثار و اندیشه‌های رهبر انقلاب

دهلی؛ میزبان سمینار آثار و اندیشه‌های رهبر انقلاب

300 هزار حلقه چاه غیر مجاز زیر ذره بین 2 وزارتخانه/ آیا رشد چشمگیر بارش‌ها کمبود منابع آبی را جبران کرد؟

رئیس سازمان مدیریت بحران‌: تهران در برابر زلزله ‌بی‌دفاع است

48 درصد سالمندان زیر پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند

روایت خواندنی از کاخ‌نشینی در ٤ برج لاکچری تهران/با احتیاط وارد قلمرو مولتی‌میلیاردرها شوید /خوش آمدگویی به آنها که شأن اجتماعی دارند، تحصیلکرده هستند و کم جمعیت

چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

هابرماس فیلسوف آلمانی: ترامپ در حال پایین‌ بردن سطح سیاسی- فرهنگی آمریکاست / رسانه‌های جدید بیشتر در خدمت اقتصاداند تا فرهنگ

«چشم عقاب» ایرانی دوربردتر از مدرن‌ترین رادار اروپایی/ 100 هدف دریایی و هوایی با 4 هزار اِلِمان در مسیر کشف و رهگیری قرار گرفت +تصاویر

تغییرات مدیریتی مهم ترین آفت آموزش عالی است

آمار مصدومان زلزله کرمانشاه به 634 نفر رسید

آمار مصدومان زلزله کرمانشاه به 634 نفر رسید

سامانه ثنا سامانه ای برای مشاهده تا پیگیری ابلاغ قضایی

شورای نگهبان لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را تایید کرد

ابرها چگونه ایران را دور می‌زنند

پشت پرده ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان

سودجویی نوین به نام «ازون‌تراپی» +عکس

دعوت دوباره ترامپ از ایران برای مذاکره / احساس می کنم ایرانی ها خیلی زود با ما صحبت خواهند کرد/چرا روحانی « دیدار بدون پیش شرط » با ترامپ را رد کرد؟

کسب و کار جدید برخی پزشکان برای تعیین جنسیت جنین

منافع دولت الکترونيک به جيب چه کساني مي‌رود؟

تعرض جوان افغانستاني به دختر ايراني

نحوه مصرف مدل جديد اينترنت

اما و اگرهاي جالب در خصوص مضرات امواج واي فاي/ چه بايد کرد؟

گرماي کم‌سابقه هوا در يزد/ جهاد روزه‌داران با تنفس در گرماي بالاي 45 درجه

کدام امام جمعه ها به استقبال رئيس‌جمهور نرفتند؟

آيا ائتلاف 1+2 دچار بحران شده است؟

همشهري كدام بخش از سخنان قاليباف را حذف كرد؟

پروژه استفاده تبليغاتي از جليلي كار دست پايداري ها داد

کا‌نديداتوري «جليلي» و سردرگمي اصولگرايان تک رو

پشت پرده نظرسنجي هاي انتخاباتي چيست؟

بازي انتخاباتي يا لشگرکشي تبليغاتي