پیام ویژه

آخرين مطالب

نگاهی به وضعیت پیام‌رسان‌های داخلی گزارش

نگاهی به وضعیت پیام‌رسان‌های داخلی

  بزرگنمايي:

اخبار ویژه - هرچند برخی کارشناسان و تحلیلگران همان زمان هم معتقد بودند فیلترینگ پیام‌رسان‌های خارجی تنها راه مناسب برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی نیست، این روند تا امروز ادامه‌دار شده است و البته از طرف برخی مسؤولان همواره به رشد پیام‌رسان‌های داخلی پس از اعمال فیلترینگ روی تلگرام و خروج اکثر کاربران از آن و کوچ به شبکه‌های داخلی اشاره شده است. البته فعالیت ادامه‌دار تلگرام اصلی با فیلترشکن و نسخه‌های فارسی‌اش با پروکسی‌های داخلی، همواره مورد انتقاد قرار داشته است.
محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- سال گذشته درباره فعالیت پیام‌رسان‌های داخلی، از رشد تعداد کاربران آنها از 1.5 میلیون به 7.5 میلیون نفر گفته بود. این در حالی است که طبق برخی آمارها، هنوز هم بیشتر از نیمی از کاربران پیام‌رسان‌های اجتماعی از تلگرام استفاده می‌کنند.
پیام‌رسان‌های داخلی چند کاربر دارند؟
در بازارهای آنلاین، تعداد دانلود هر یک از برنامه‌ها مشخص است. البته جدا از مارکت‌های آنلاین از جمله گوگل‌پلی و بازار برای سیستم عامل اندروید و مارکت‌های سیب‌اپ و سیبچه برای سیستم عامل آی‌اواس (با توجه به اینکه پیام‌رسان‌های ایرانی از مارکت اپ‌استور حذف شده‌اند)، هر یک از پیام‌رسان‌ها را از وب‌سایت خودشان نیز می‌توان دانلود کرد، اما با توجه به اینکه دانلود برنامه‌ها غالباً از طریق مارکت‌ها انجام می‌شود، آمار دانلود از طریق وب‌سایت چندان قابل ذکر نیست.
در تصاویر زیر دانلود هر یک از پیام‌رسان‌ها از طریق مارکت‌های آنلاین نشان داده شده است. این آمار نشان‌دهنده تعداد نصب‌های فعال این پیام‌رسان‌هاست. این بدان معناست که ممکن است فردی هر یک از این پیام‌رسان‌ها را دانلود و نصب کرده باشد اما از آن‌ها استفاده‌ای نکند، بنابراین در این آمار آورده نشده است. تعداد نصب‌های فعال، کسانی هستند که علاوه بر دانلود و نصب، در این پیام‌رسان‌ها ثبت‌نام کرده و از آن‌ها استفاده کرده باشند.
بله
بر این اساس، تعداد کاربران پیام‌رسان بله، با احتساب یک میلیون در مارکت بازار، 500 هزار در گوگل‌پلی و 200 هزار در مایکت (یکی از اولین مارکت‌های فارسی زبان اندروید در ایران)، به بیش از یک میلیون و 700 هزار کاربر می‌رسد.

سروش
تعداد کاربران سروش، با احتساب دو میلیون در مارکت بازار، سروش‌پلاس که نسخه توسعه‌یافته‌ی سروش است، 200 هزار در بازار و 34 هزار نصب فعال در مایکت به دو میلیون و 234 هزار کاربر می‌رسد.

گپ
تعداد کاربران گپ با احتساب 200 هزار در مارکت بازار، 500 هزار در گوگل‌پلی و 200 هزار در مایکت، به بیش از 900 هزار کاربر می‌رسد.

با وجود این، با گرفتن آمار از هر یک از این پیام‌رسان‌ها، ممکن است آنها این ادعا را مطرح کنند که کاربرانشان بیش از چیزی است که در مارکت‌ها نمایش داده شده است. این موضوع می‌تواند به دلیل دانلودهایی باشد که از طریق وب‌سایت هر یک از پیام‌رسان‌ها انجام شده یا پیام‌رسان‌ها ممکن است تعداد دانلود و نصب این برنامه‌ها را مد نظر داشته باشند، در حالی که آنچه اهمیت دارد و در این گزارش هم به آن پرداخته شده، تعداد نصب‌های فعال پیام‌رسان‌هاست.
در کنار پیام‌رسان‌های بله، سروش و گپ که کاربرانشان در اینجا مشخص شده، پیام‌رسان‌های ایرانی دیگری هم هستند از جمله آی‌گپ، بیسفون، ویسپی، ایتا و دیگر پیام‌رسان‌ها که هر کدام از اینها هم کاربران خود را دارند، اما مجموع این آمار شاید به 10 میلیون استفاده فعال برسد. این موضوع نشان می‌دهد در یک سال گذشته، تعداد کاربران پیام‌رسان‌های داخلی رشد قابل توجهی نداشته است؛ هرچند برخی ممکن است مدعی شوند که یک سال هم زمان کافی برای رشد و توسعه پیام‌رسان‌ها نیست؛ اتفاقی که در نمونه‌های خارجی که زمانی بازار انحصاری پیام‌رسانی را در ایران در دست داشتند، شاهدش بودیم.
در هر حال به گفته وزیر ارتباطات، دلایل عدم استقبال مردم از شبکه‌های داخلی به ظرفیت‌های فنی باز می‌گردد که با افزایش کارآیی می‌توان اعتماد را به مردم بازگرداند.
به گفته آذری جهرمی، این که شبکه‌های داخلی کمتر مورد استقبال قرار گرفته‌اند، گزاره درستی نیست و این شبکه‌ها بنا بر ظرفیت و توانی که داشته و رجوعی که مردم به آنها کرده‌اند، رشد خوبی را به نوع خودشان داشتند اما اعتماد عمومی بیشتر با گذشت زمان حاصل می‌شود. اگر انتظار داشته باشیم یک پیام رسان داخلی در مرحله اول خود با پیام رسانی که سال‌های زیادی در حال فعالیت است، همان قابلیت‌ها را بدهد، این انتظار دقیقی از این شبکه‌های داخلی نیست.
بر این اساس با گذشت زمان و با اقداماتی که صورت می‌گیرد و نیز قوانینی که مصوب خواهد شد و اصلاح عملکردها می‌توان امیدوار به رشد اعتماد عمومی به سمت نرم افزارهای داخلی باشیم.
منبع: خبرگزاری ایسنا
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شطرنج ترامپ با تنگه هرمز

گزارش «وال‌استریت ژورنال» از شکاف در دولت ترامپ درباره ایران

ارتش آمریکا تحقیر شد ترامپ، ایران را توئیت‌باران کرد!

آغاز کمپین انتخاباتی جامعه‌روحانیت و دو چالش مهم اصولگرایان

ارزکاوی خارجی‌ها با برق ارزان ایران

علت سکوت سعودی‌ها درباره انفجارهای جده

تشکیل رسمی اپوزیسیون در عراق و چند نکته

رویترز: ایران تا رسیدن به سقف ذخائر اورانیوم چند ماه فاصله دارد

نگاهی به وضعیت پیام‌رسان‌های داخلی

گزارشی از مواضع رسانه های ایران و رویکرد وزیر خارجه آلمان

نگاهی به حوزه اختیارات ملکه انگلیس

عامل تیراندازی در تاتر شهر سه بار خودکشی کرده بود

«هایکو ماس» در تهران به دنبال چیست؟

روسیه با آمریکا علیه ایران معامله کرد؟

دعوای حقوقی دولت و مجلس بالا گرفت

یک احتمال؛ قتل طلبه همدانی سناریو بوده است

چرا انصارالله از سه بندر کلیدی در الحدیده عقب‌نشینی کرد؟

چرا شبکه ملی اطلاعات عملیاتی نشده؟!

شرکت‌کنندگان مسابقات بین‌المللی قرآن به دیدار رهبر معظم انقلاب می‌روند

سیمای ملی و ستاره مربع‌ها؛ این بازی کِی تمام می‌شود؟

چند نکته مهم در مورد سیل‌های اخیر

جزییات جایگزین طرح زوج و فرد/ تردد 20 روز رایگان در هر فصل

دهلی؛ میزبان سمینار آثار و اندیشه‌های رهبر انقلاب

دهلی؛ میزبان سمینار آثار و اندیشه‌های رهبر انقلاب

300 هزار حلقه چاه غیر مجاز زیر ذره بین 2 وزارتخانه/ آیا رشد چشمگیر بارش‌ها کمبود منابع آبی را جبران کرد؟

رئیس سازمان مدیریت بحران‌: تهران در برابر زلزله ‌بی‌دفاع است

48 درصد سالمندان زیر پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند

روایت خواندنی از کاخ‌نشینی در ٤ برج لاکچری تهران/با احتیاط وارد قلمرو مولتی‌میلیاردرها شوید /خوش آمدگویی به آنها که شأن اجتماعی دارند، تحصیلکرده هستند و کم جمعیت

چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

هابرماس فیلسوف آلمانی: ترامپ در حال پایین‌ بردن سطح سیاسی- فرهنگی آمریکاست / رسانه‌های جدید بیشتر در خدمت اقتصاداند تا فرهنگ

«چشم عقاب» ایرانی دوربردتر از مدرن‌ترین رادار اروپایی/ 100 هدف دریایی و هوایی با 4 هزار اِلِمان در مسیر کشف و رهگیری قرار گرفت +تصاویر

تغییرات مدیریتی مهم ترین آفت آموزش عالی است

آمار مصدومان زلزله کرمانشاه به 634 نفر رسید

آمار مصدومان زلزله کرمانشاه به 634 نفر رسید

سامانه ثنا سامانه ای برای مشاهده تا پیگیری ابلاغ قضایی

شورای نگهبان لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را تایید کرد

ابرها چگونه ایران را دور می‌زنند

پشت پرده ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان

سودجویی نوین به نام «ازون‌تراپی» +عکس

دعوت دوباره ترامپ از ایران برای مذاکره / احساس می کنم ایرانی ها خیلی زود با ما صحبت خواهند کرد/چرا روحانی « دیدار بدون پیش شرط » با ترامپ را رد کرد؟

کسب و کار جدید برخی پزشکان برای تعیین جنسیت جنین

منافع دولت الکترونيک به جيب چه کساني مي‌رود؟

تعرض جوان افغانستاني به دختر ايراني

نحوه مصرف مدل جديد اينترنت

اما و اگرهاي جالب در خصوص مضرات امواج واي فاي/ چه بايد کرد؟

گرماي کم‌سابقه هوا در يزد/ جهاد روزه‌داران با تنفس در گرماي بالاي 45 درجه

کدام امام جمعه ها به استقبال رئيس‌جمهور نرفتند؟

آيا ائتلاف 1+2 دچار بحران شده است؟

همشهري كدام بخش از سخنان قاليباف را حذف كرد؟

پروژه استفاده تبليغاتي از جليلي كار دست پايداري ها داد