پیام ویژه

آخرين مطالب

گزارش روزنامه جمهوری اسلامی:

بازتاب جهانی گام دوم تعهدات برجامی ایران گزارش

بازتاب جهانی گام دوم تعهدات برجامی ایران

  بزرگنمايي:

پیام ویژه-تصمیم جمهوری اسلامی ایران برای کاهش اجرای تعهدات برجامی و افزایش سطح غنی سازی اورانیوم بازتاب گسترده‌ای میان مقامات،سازمانهای بین‌المللی و رسانه‌های خارجی داشت.برخی مقامات اروپایی با ادعای اینکه اقدام ایران نقض برجام است خواستار بازگشت به سقف قبلی غنی سازی شدند.رسانه‌های غربی هم در یک تحریف واقعیت تلاش کردند این اقدام را نقض برجام ازسوی ایران جلوه دهند هرچند تاکید کردند ایران راه دیپلماسی را باز گذاشته است.
* درخواست موگرینی از ایران برای بازگشت به سقف مجاز غنی سازی اورانیوم
در همین ارتباط، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران خواست تا به سقف مجاز غنی سازی اورانیوم بازگردد. فدریکا موگرینی همچنین نسبت به اجرای گام دوم ایران برای کاهش تعهداتش در برجام «شدیدا» ابراز نگرانی کرد و آن را اقدامی در راستای تضعیف برجام خواند.
وی با بیان اینکه گام بعدی را با هماهنگی سایر اعضاء برجام صورت خواهد داد، از احتمال برگزاری نشست کمیسیون مشترک خبر داد.
* رویکرد متناقض مکرون در قبال کاهش تعهدات برجامی ایران
رئیس جمهور فرانسه هم که روز شنبه در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهوری اسلامی ایران ااقدام‌های اروپا برای جبران تحریم‌های آمریکا علیه ایران را موفق و کارآمد ندانسته بود، دیروز در اقدامی متناقض گام دوم کاهش تعهدات برجامی ازسوی تهران و اعلام عبور از 3.67 درصد اورانیوم غنی شده را محکوم کرد.
در بیانیه کاخ الیزه در این باره آمده است، «امانوئل مکرون» جمهوری اسلامی ایران را به تخطی از توافق هسته‌ای و نقض برجام محکوم کرد.
* روسیه: دلایل ایران را در اقدامات اخیرش پیرامون برجام درک می‌کنیم
نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی نیز با بیان اینکه مسکو دلیل ایران برای تصمیمات جدیدش پیرامون برجام را درک می‌کند،از تهران خواست تا از اقداماتی که موجب پیچیده‌تر شدن اوضاع می‌شود، پرهیز کند.
میخائیل اولیانوف به آغاز گام دوم ایران برای کاهش تعهدات برجامی و عبور از حد تعیین شده برای غنی‌سازی واکنش نشان داد.
اولیانوف تصریح کرد: روسیه دلیل ایران برای برداشتن گام‌های اخیرش پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را درک می‌کند، دلایلی که سبب شد ایران دست به این اقدامات بزند. البته ما از ایران می‌خواهیم تا از اقدامات بیشتر که می‌تواند وضعیت این توافق را حتی از این هم پیچیده‌تر کند، پرهیز کند.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی خود بالاتر از 3.67 درصد غیر منتظره نبوده است، چراکه ایران به شکلی کاملاً شفاف عمل می‌کند.
این مقام روس همچنین گفت که طی چند روز می‌توان برآورد کرد که ایران چه اندازه سطح غنی‌سازی‌اش را افزایش داده است و گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران احتمالاً در نشست ویژه شورای حکام آژانس در دهم ژوئیه ارائه خواهد شد.
اولیانوف تاکید کرد که در هر شرایطی فضای ادامه تلاش‌ها برای دیپلماسی وجود دارد و این تلاش‌ها ادامه خواهد یافت.
آلمان: منتظر گزارش آژانس می‌مانیم
وزارت امورخارجه آلمان با ابراز نگرانی نسبت به بالا رفتن سطح غنی‌سازی اورانیوم در کشورمان اعلام کرد که آلمان منتظر تایید این موضوع ازسوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد ماند.
وزارت امورخارجه آلمان روز یک‌شنبه در یک بیانیه نسبت به اعلام افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران به بالاتر از حد تعیین شده در برجام ابراز نگرانی کرد.
در این بیانیه آمده است: آلمان همچون دیگر اعضای گروه E3 (انگلیس و فرانسه) و شرکای‌مان در اتحادیه اروپا به شدت از اینکه ایران از حد تعیین شده برای غنی‌سازی اورانیوم ذیل برجام، یعنی 3.67 درصد فراتر می‌رود، نگران است.
وزارت امورخارجه آلمان همچنین در بیانیه خود آورده است: ما منتظر تایید این موضوع ازسوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهیم ماند.
در ادامه این بیانیه آمده است: ما به عنوان عضو E3 و اتحادیه اروپا بارها از ایران خواسته‌ایم تا دست به اقدامات بیشتر که توافق هسته‌ای را بیش از این تضعیف می‌کند، نزند. ما همچنین به‌طور قوی از ایران می‌خواهیم تا تمامی این گام‌ها را که مطابق با تعهداتش نیستند، متوقف کند و از آنها بازگردد.
وزارت امورخارجه آلمان اضافه کرد که این کشور با دیگر امضاءکنندگان توافق هسته‌ای 2015 درباره گام‌های بعدی رایزنی خواهد کرد که می‌تواند شامل برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام باشد.
* آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: از تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی‌اش مطلعیم
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در واکنش به افزایش سطح غنی‌سازی کشورمان اعلام کرد که از این تصمیم ایران مطلع است و بازرسان آژانس پس از بررسی این موضوع در این باره گزارش خواهند داد.
سخنگوی آژانس اظهارداشت:ازتصمیم ایران در ارتباط باسطح غنی‌سازی خود مطلع هستیم وبازرسان آژانس که درایران حضوردارند به محض راستی‌آزمایی تحولات جدیدپیرامون این موضوع آنرا گزارش خواهند داد.
* مدیر اندیشکده انگلیسی: کاهش تعهدات برجامی ایران حساب شده است
در همین حال، مدیر اندیشکده چتم هاوس هم در توییتی، گام دوم ایران در کاهش تعهدات برجامی را اقدامی " حساب شده " توصیف کرد و نوشت ایران می‌تواند گام‌های بسیار دیگری بردارد.
رابین نیبلت با اشاره به دوگام اخیراً ایران در کاهش تعهدات برجامی و افزایش میزان خلوص غنی سازی اورانیوم افزود: ایران سعی دارد تا برای مذاکرات پسابرجام با آمریکا اهرم‌های خود را بازسازی نماید.
* واکنش نتانیاهو به افزایش سطح غنی‌سازی در ایران
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی خود را بسیار خطرناک توصیف کرد و در اظهاراتی خصمانه از اروپا خواست تا علیه ایران تحریم وضع کند.
نتانیاهو در ادامه مدعی شد که ایران با این اقدام تعهد خود ذیل قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر اینکه اورانیوم را بالاتر از یک حد تعیین شده غنی‌سازی نکند، نقض خواهد کرد.
وی در اظهارات خصمانه خود گفت:از دوستان خود سران فرانسه، انگلیس و آلمان می‌خواهم تا هرچه زودتر دست به اقدام بزنید و تحریم‌هایی سخت علیه ایران وضع کنید. کجا هستید؟ نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین خطاب به این سه کشور گفت که اگر باور دارید ایران توافق هسته‌ای را نقض کرده است، می‌توانید روند یک قطعنامه را آغاز کنید که طی 65 روز می‌تواند به وضع مجدد تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران منجر شود.
*بازتاب رسانه‌ای اقدام ایران
خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس گزارش داد: ایران روز یکشنبه اعلام کرد که سطح غنی سازی اورانیوم را افزایش خواهد داد که این اقدام تاکیدی بر تشدید تنش‌ها بین تهران و آمریکا است.
علی ربیعی سخنگوی دولت گفت که "سطح جدید غنی سازی براساس نیازهای ما خواهد بود". سطح غنی سازی مطابق توافق هسته‌ای برجام 3.67 درصد تعیین شده بود. مقامات ایران در عین حال تاکید کردند که اقدامات جدید موجب بسته شدن مسیر دیپلماسی برای حفظ برجام نخواهد شد.
«عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران هم گفت: فرصت برای دیپلماسی وجود خواهد داشت.
آسوشیتدپرس ادامه داد: با این حال امیدها برای نجات و حفظ برجام بطور فزاینده‌ای کمرنگ شده است زیرا اروپایی‌ها قادر به ارائه راه موثری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا نبوده‌اند.
آسوشیتدپرس تاکید کرد: هر چند گام‌های ایران برای کارشناسان منع اشاعه هسته‌ای موجب نگرانی است اما اگر اروپایی‌ها کاهش تحریم‌های مورد نظر ایران را به این کشور ارائه دهند، این گام‌های هسته‌ای ایران به آسانی قابل بازگشت است.
* بی‌بی سی: ایران نقض جدید توافق هسته‌ای را اعلام کرد
شبکه خبری "بی بی‌سی" انگلیس نیز در خبری فوری با عنوان اینکه "اعلام مورد جدید نقض برجام ازسوی ایران" گزارش داد: ایران اعلام کرد که از محدوده مشخص شده در سطح غنی سازی اورانیوم با نقض توافق هسته‌ای عبور خواهد کرد.
این شبکه خبری انگلیسی ادعا کرد: اعلام ایران تازه‌ترین مورد نقض توافق هسته‌ای است. ایران در ماه مه (اردیبهشت) نیز میزان تولید اورانیوم غنی شده را افزایش داده بود؛ ماده‌ای که برای تولید سوخت رآکتورها قابل استفاده است اما برای ساخت سلاح هسته‌ای هم می‌توان از آن استفاده کرد. این کشور تا کنون میزان اورانیوم غنی شده‌ای بیش از میزان مجاز در برجام است.
* خبرگزاری فرانسه: برجام در معرض خطر
فرانس پرس نیز در گزارشی با عنوان "ایران در مسیر افزایش سطح غنی سازی اورانیوم"، برجام را توافقی در معرض خطر" توصیف کرد و نوشت: ایران روز یکشنبه اعلام کرد که در تلاش برای فشار بر امضا کنندگان توافق هسته‌ای برای اجرای تعهدات آنها، سطح مجاز غنی سازی در توافق هسته‌ای را نقض می‌کند.
این خبرگزاری غربی افزود: این اقدام ایران درحالی انجام می‌شود که اتحادیه اروپا و آمریکا که از توافق خارج شده با این اقدام ایران مخالف هستند.
روزنامه «لوموند» هم با بازتاب سخنان مقامات کشورمان درباره گام جدید کاهش تعهدات هسته‌ای ازسوی ایران نوشت:6 روز پیش، وزیر امور خارجه ایران، اذعان کرد که افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده به بیش از 300 کیلوگرم طبق توافق هسته‌ای مجاز است.
رادیو بین‌المللی فرانسه هم نوشت: رئیس جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌وگوی تلفنی با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود، از آمادگی برای مذاکره با «1+5» خبر داده است. با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، این اولین بار است که ایران از گروه «1+5» سخن می‌گوید که شامل آمریکا نیز می‌شود. با این حال روحانی «توقف کلیه تحریم‌ها» را مقدمه چنین «حرکتی» دانسته است.
*رویترز: افزایش چالش ایران در برابر فشار تحریمی آمریکا
خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد: ایران اعلام کرد که تعهدات خود در چهارچوب توافق هسته‌ای سال 2015 را کاهش می‌دهد و سطح غنی سازی را بالا می‌برد.
رویترز افزود: مقامات ارشد ایران در یک کنفرانس خبری اعلام کردند که این کشور هر 60 روز به کاهش تعهدات ادامه می‌دهد مگر اینکه امضا کنندگان برجام برای محافظت از ایران در برابر تحریم‌های آمریکا اقدام کنند اما آنها در عین حال مسیر دیپلماسی را باز نگاه داشتند.
* "سی ان ان": پیام مهم ایران باز بودن مسیر دیپلماسی است
درهمین ارتباط، شبکه تلویزیونی "سی ان ان" در بازتاب گام جدید ایران در ارتباط با کاهش تعهدات برجامی گزارش داد: پیام مهمی که از این نشست ازسوی تهران دریافت می‌شود، باز بودن مسیر دیپلماسی است.
این شبکه خبری آمریکایی پس از اعلام گام‌های جدید ایران در برجام افزود:ایران سطح غنی سازی اورانیوم خود را افزایش می‌دهد، بنابر توافق هسته‌ای حد مجاز غنی سازی 3.67 درصد برای ایران بود، اما ایران می‌گوید مسیر دیپلماسی همچنان باز است.
"سام کیلی" خبرنگاری سی ان ان از مسکو درباره این نشست خبری گفت: بله! مسیر دیپلماسی باز است و این پیام بسیار مهمی است که از طرف تهران می‌آید.
خبرنگار سی ان ان ادامه داد: ایران "بی میل" به کاهش تعهدات در برجام خود را نشان داد، توافقی که دولت ترامپ در ماه مه سال گذشته میلادی آن را ترک کرد، مساله انتقاد آمیز هم در برجام همین است.
این شبکه خبری آمریکایی افزود: ایران بار دیگر مهلتی 60 روزه بخصوص به طرف اروپایی داد تا نتیجه منسجمی در خصوص اینکه ایران قادر به مبادلات نفتی داشته باشد، اعلام کرد.
کیلی در ادامه گفت: آمریکا نه تنها تحریم‌های یکجانبه را بر ایران اعمال کرده بلکه تحریم‌های چند جانبه‌ای بر کشورهایی که قصد تجارت و خرید نفت از این کشور را داشته باشند، اعمال کرده و تهران خواستار نتیجه ملموسی از تلاش‌های دیپلماتیک اروپایی‌ها در تسهیل این تحریم‌ها است، ایران می‌خواهد تا حاصل فروش نفت خود را مستقیماً وارد سیستم مالی و اقتصادی کشور کند.
وی افزود: این تنش نخست بر سر این توافق است و این یک فشار دیپلماتیک ایران بخصوص به طرف اروپایی است چرا که هیچ پیشرفت (نفع) اقتصادی از توافق هسته‌ای عاید ایران نشده است.
این رسانه تصویری آمریکایی افزود: باید بخاطر داشته باشیم که این آمریکا بود که ابتدا از توافق خارج شد، آلمان، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه تلاش به حفظ این توافق دارند.
خبرنگار سی ان ان ادامه داد: ایران طرف‌های دیگر امضا‌کننده توافق بخصوص اروپایی‌ها را متهم به قصور در اجرای تعهدات خود بنابراین توافق می‌داند.
*ایندیپندنت: ایران قبلا درباره تعهدات برجامی به اروپا هشدار داده بود
وبسایت انگلیسی ایندیپندنت هم به بررسی اقدام امروز ایران در افزایش غنی سازی اورانیوم پرداخت. ایندیپندنت نوشت: ایران محدودیت در غنی‌سازی اورانیوم، مصوب برجام 2015 را مجددا برداشت.در ادامه این رسانه انگلیسی نوشت: فرارفتن از 3.67 درصد یک هفته بعد از لغو محدودیت 300 کیلویی اورانیوم توسط ایران صورت می‌گیرد.
این خبر می‌افزاید: لغو این محدودیت به گفته کارشناسان ایران را به ساخت بمب اتمی تا یک سال بعد نزدیک می‌کند.
در ادامه نیز آمده است: ایران یک سال پس از خروج ترامپ از برجام و اعمال تحریم‌های شدید آمریکا دست به این کار زده است.
ایندیپندنت تصریح کرد: ایران در هفته‌های اخیر به اروپا درباره اجرا تعهدات برجامی هشدار داده بود.
* رسانه‌های آلمان: ایران مرزهای غنی سازی را درنوردید
رسانه‌های آلمان هم با اشاره به تصمیم ایران در آغاز غنی سازی اورانیوم بیش از 3.67 درصد به تشریح چرایی اقدام ایران و پیامدهای آن پرداختند.
نشریه اشپیگل مدعی شد که اقدام ایران نقض اصل اساسی توافق هسته‌ای بوده و با این کار موجودیت برجام بیش از پیش به خطر می‌افتد.
طبق توافق هسته‌ای ایران مجاز است اورانیوم مورد نیاز خود را تا 3.67 درصد غنی سازی کند. با این حال ایران اعلام کرد که از امروز دیگر به این اصل پایبند نبوده و به هر میزان مورد نیاز خود به غنی سازی بیشتر اقدام خواهد کرد.
به نوشته اشپیگل آینده توافق هسته‌ای ایران از سال گذشته و با خروج یکجانبه آمریکا از آن به مخاطره افتاده است.
بیلد پرتیراژترین روزنامه آلمان هم در گزارشی به تاثیرات تصمیم برجامی ایران در مناقشات با آمریکا پرداخت و مدعی شد که این اقدام می‌تواند تنش‌ها را افزایش دهد.
بر این اساس ایران دیگر حاضر نیست به محدودیت در غنی سازی اورانیوم که در توافق هسته‌ای به آن ملزم شده، عمل کند.
بیلد افزود: پیش از این آیت‌الله خامنه‌ای رهبر عالی ایران تهدید کرده بود که در صورت بدعهدی اروپایی‌ها، ایران برخلاف برجام، غنی سازی اورانیوم را از سرخواهد گرفت.
به گفته رهبر ایران این اقدام به معنی این نیست که این کشور به دنبال ساخت بمب هسته‌ای است چرا که تهران نیازی به آن ندارد و گذشته از این چنین کاری برخلاف اصول اسلامی است.
نشریه آلمانی هندلزبلات نیز در این باره نوشت: ایران تصمیم خود در مورد توافق هسته‌ای را اعلام کرد. یک سخنگوی دولت ایران گفت این کشور از امروز بنا بر نیاز خود به غنی سازی اورانیوم بیش از میزان تعیین شده در توافق هسته‌ای می‌پردازد.
بر این اساس ایران تاکید کرده است که دیگر به میزان تعیین شده در برجام برای غنی سازی اورانیوم پایبند نمی‌ماند و از امروز این میزان را به بیش از 3.67 درصد تعیین شده در این توافق می‌رساند.
نشریه آلمانی اشترن هم نوشت:چهارسال پیش جامعه جهانی به خاطر دستیابی به توافقی موفق با ایران، جشن گرفت. اما از زمان خروج یکجانبه آمریکا از این توافق در سال 2018 دیگر از آن امیدواری خبری نیست.
به نوشته اشترن همانطور که انتظار می‌رفت، ایران اعلام کرد دیگر به مرزهای تعیین شده برای غنی سازی اورانیوم در توافق هسته‌ای وین پایبند نمی‌ماند.
در همین حال نشریه دی ولت با اشاره به عدم تقید ایران به توافق هسته‌ای، به بررسی پیامدهای آن در منطقه پرداخت. بر این اساس رژیم صهیونیستی به عنوان یکی از مخالفان اصلی توافق هسته‌ای پیشتر خواهان فشار بیشتر آمریکا علیه ایران و تشدید تحریم‌های ضدایرانی شده است.

در این گزارش همچنین به ادعای این رژیم مبنی بر دستیابی به اسناد محرمانه فعالیت هسته‌ای ایران اشاره شده است. دی ولت تاکید کرد که باید در روزهای آینده منتظر واکنش آمریکا و همپیمانان منطقه‌ای‌اش به اقدام ایران ماند.
تارنمای خبری هویته نیز در صفحه اول خود به تصمیم برجامی ایران پرداخت و از آغاز غنی سازی اورانیوم در این کشور بیش از میزان تعیین شده در توافق هسته‌ای خبر داد.
در این گزارش به سخنان مقامات ایرانی در مورد غنی سازی اورانیوم بیش از 3.67 درصد اشاره شده و آمده است: ایران اوایل ماه می‌اعلام کرده بود از 16 تیر قصد دارد از مرز تعیین شده برجام عبور کند.
بر این اساس علت این اقدام، خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های جدید ازسوی دولت «دونالد ترامپ» علیه جمهوری اسلامی بوده است.
نشریه دی سایت هم با اشاره به تصمیم ایران برای افزایش میزان غنی سازی از هشدار «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه در مورد پیامدهای این اقدام ایران خبر داد.
طبق این گزارش مقامات ایران گفته‌اند این کشور در صورت نیاز فنی به هر میزان که بخواهد از 5 تا 20 درصد، غنی سازی اورانیوم را افزایش می‌دهد.
*الجمهوریه لبنان: کاهش تعهدات ایران در برجام، شکست سیاست‌های اروپاست
روزنامه "الجمهوریه" لبنان هم نوشت: اعلام خبر عبور از مرز 3.67 درصد اورانیوم غنی شده ازسوی ایران به مثابه شکست برای انگلیس، فرانسه و آلمان است.
الجمهوریه در مطلبی با عنوان "شدت مواضع ایران و افزایش سطح غنی سازی اورانیوم" افزود: اعلام این خبر ازسوی ایران درحالی است که در پی خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم‌های جدید بر تهران، رویارویی بین آمریکا و ایران به میزان زیادی شدت گرفت.
به نوشته این روزنامه، اظهارات "امانوئل مکرون" رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر توافق با حسن روحانی همتای ایرانی خود در مورد بررسی شروط لازم برای از سرگیری گفتگو در خصوص توافق هسته‌ای در نیمه ماه جاری میلادی، بیانگر افزایش نگرانی غرب است. الجمهوریه نوشت: خبری که ایران اعلام کرد، برای انگلیس، فرانسه و آلمان که در امضای توافق هسته‌ای شرکت داشتند، به مثابه شکست است حال آنکه این سه کشور از چند ماه پیش در تلاش برای متقاعد کردن ایران به ادامه پایبندی به توافق هسته‌ای بودند.

  • Add to Phrasebook
    • No word lists for Persian -> English...
    • Create a new word list...
  • Copy
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ثروتی که به سادگی دود شد!

نگاهی به جنایات انگلیس در ایران؛ از قحطی و غارت تا کودتا

سوء استفاده های آشکار در انتخابات شورا یاری

دیدار کارگروه رفع حصر فراکسیون امید با سران قوا

چرا ادعاهای محمدرضا خاتمی درباره تقلب پوچ است؟

نمی‌توانیم قسم حضرت عباس بخوریم كه این افراد بی‌گناه هستند

ماجرای پیشنهاد شبکه ماهواره‌ای به عادل فردوسی‌پور

اخبار کوتاه یک‌شنبه 23 تیر

از«خواهران ولنگار» می‌خواهم حجاب خود را رعایت كنند

چراغ روشن‌حجاریان در تاریکخانه دلواپسان

روسیه: امکان گفت‌وگوی عادی بین ایران و آمریکا وجود دارد

فرستاده ویژه مکرون در تهران

احتیاط عاقلانه

ماجرای عجیب سلولهای لاکچری در زندان اوین

بازتاب جهانی گام دوم تعهدات برجامی ایران

کاهش میلی‌متری تعهدات پاسخ لگد اروپا به جنازه برجام نیست

التماس واشنگتن به قاضی بی‌صلاحیت

دلار 4200 تومانی در سفره مردم 50 هزارتومان!

بالا گرفتن مناقشات بر سر اهدای عضو محکومان به اعدام بخشش لازم نیست، اهدایش کنید

دلایل ظهور و حذف چهره‌های برجسته سیاسی از صحنه قدرت بررسی شد صندلی داغ سیاست‌ورزی

2 میلیون بشکه ای که رابطه ایران و انگلیس را خراب می‌کند

گزارش CNBC از وضعیت اشتغال در آمریکا

فاجعه در تهران ؛ مستی و قتل

غذای سرخ کردنی را حتی یک بار در هفته هم نخورید

درآمد پروازهای عبوری از ایران چقدر است ؟

قیمت اینترنت در ایران ارزان تر از عراق ، عربستان و چین + عکس

ایران سقف برجام را شکافت

«جریان سوم»؛ عبور از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان

زمزمه گران شدن اینترنت و چراغ سبز جهرمی/ تعرفه دیتا در خارج

سیر تا پیاز گم شدن تا پیدا شدن لیدا کاوه

ذوق‌زدگی صهیونیست‌ها از مواضع خفت‌بار بحرین

زمینه‌چینی ترامپ برای خروج از توافق با ژاپن

استفاده ترامپی برخی مسئولان ایرانی از فضای مجازی!

مقایسه نامه احمدی‌نژاد و اصلاح طلبان به دو مقام خارجی

شوک روز؛ پیشنهاد باورنکردنی پرسپولیس به مربی خارجی فاش شد+ سند

کدام دولت‌ها زرادخانه و کلاهک هسته‌ای دارند؟

شطرنج ترامپ با تنگه هرمز

گزارش «وال‌استریت ژورنال» از شکاف در دولت ترامپ درباره ایران

ارتش آمریکا تحقیر شد ترامپ، ایران را توئیت‌باران کرد!

آغاز کمپین انتخاباتی جامعه‌روحانیت و دو چالش مهم اصولگرایان

ارزکاوی خارجی‌ها با برق ارزان ایران

علت سکوت سعودی‌ها درباره انفجارهای جده

تشکیل رسمی اپوزیسیون در عراق و چند نکته

رویترز: ایران تا رسیدن به سقف ذخائر اورانیوم چند ماه فاصله دارد

نگاهی به وضعیت پیام‌رسان‌های داخلی

گزارشی از مواضع رسانه های ایران و رویکرد وزیر خارجه آلمان

نگاهی به حوزه اختیارات ملکه انگلیس

عامل تیراندازی در تاتر شهر سه بار خودکشی کرده بود

«هایکو ماس» در تهران به دنبال چیست؟

روسیه با آمریکا علیه ایران معامله کرد؟